Politika ir teisė

Prezidentas: Lietuvą ir JAV sieja ypatingas ryšys

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo Sumnerio Welleso deklaracijos 80-ųjų metinių minėjime.

1940 m. liepos 23 dieną paskelbta deklaracija Jungtinių Valstijų Vyriausybė nepripažino trijų Baltijos šalių prievartinio ir neteisėto inkorporavimo į Sovietų Sąjungą. Oficiali okupacijos nepripažinimo politika leido toliau veikti Lietuvos pasiuntinybei Vašingtone ir konsulatams Niujorke bei Čikagoje, taip pat suteikė galimybę Lietuvos vardui būti girdimam pasaulyje.

„Deklaracijos, kurią mes šiandien švenčiame, dvasia ilgus dešimtmečius tarsi angelas sargas lydėjo Lietuvą ilgame kelyje į valstybingumo ir nepriklausomybės atstatymą, stiprino mūsų ryžtą tęsti laisvės kovas, įprasmino paaukotų gyvybių skausmą ir Tiesos atminimą“, – aikštėje prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos susirinkusiems šventės dalyviams sakė Prezidentas.

Šalies vadovas pabrėžė, kad šiomis dienomis taisyklėmis ir principais grįsta tarptautinė tvarka ir vėl yra grubiai laužoma. Pasak Prezidento, sunku patikėti, kad XXI amžiuje Europoje vis dar drįstama naudoti karinę agresiją ir kėsintis į nepriklausomų kaimynių suverenitetą ir teritorinį vientisumą. Skaudžiai už savo pasirinktą kelią tenka mokėti Ukrainai ir Sakartvelui, nuožmios kovos vyksta ir istorinio teisingumo lauke.

„Tikrąją Baltijos šalių istoriją mėginama pakeisti istorijos surogatais, gimstančiais „kreivų veidrodžių“ karalysčių melo laboratorijose. O gal, žiūrėk, kas nors suabejos, susvyruos, taps abejingas? Neleisime šito padaryti! Neleisime, nes tai mūsų istorija – tuo pat metu šlovinga ir skaudi, bet visada – pamokanti!“ – sakė Prezidentas.

Šalies vadovo teigimu, šiandieninės Europos vienybė ir saugumas tiesiogiai priklauso nuo transatlantinio ryšio tvirtumo. „Be aktyvaus Jungtinių Valstijų įsitraukimo Europa negali išlikti nei vieninga, nei saugi. Be stipraus transatlantinio ryšio Lietuva negali būti visiškai tikra dėl savo saugumo, o galbūt – ir egzistencijos. Todėl santykiai su Jungtinėmis Valstijomis mums visada bus aukščiausias strateginės reikšmės prioritetas“, – sakė Prezidentas, pabrėžęs, kad Lietuva, sykį patekusi į „2 procentų klubą“, turi išlaikyti tempą ir toliau pati rūpintis savo saugumu.

Šalies vadovas palinkėjo, kad Sumnerio Welleso deklaracijos atminimas niekada neišblėstų, o Lietuvą ir Jungtines Amerikos Valstijas visuomet sietų ypatingas ryšys.

Pranešimą paskelbė: Ieva Elenbergienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą