Apie medžiagų apykaitą esame girdėję kone visi, tačiau retai susimąstome, kaip jos pokyčiai gali paveikti mūsų organizmą. Sulėtėjus medžiagų apykaitai sutrinka virškinimas, ima didėti svoris, kankina nuovargis. Neretai žmonės tokiais atvejais užsiima savigyda, pradeda vartoti medžiagų apykaitą greitinančius vaistus, nors dažnai pakaktų tiesiog pakeisti gyvenimo būdą. Gydytojai atkreipia dėmesį, kad medžiagų apykaitos pokyčius, dėl kurių vertėtų sunerimti, gali parodyti ir tyrimai. Medžiagų apykaita – tai cheminiai procesai ląstelėse, kurie aprūpina organizmą energija. Ji būtina augimui, vystymuisi ir gyvybinių funkcijų palaikymui. Sveikatos sprendimų centro „Antėja“ šeimos gydytoja Rimvydė Bliūdžiuvienė pasakoja, kad skirtingais gyvenimo tarpsniais medžiagų apykaita kinta: vaikystėje prasideda anaboliniai procesai – visos reakcijos vyksta labai greitai, nes būtina užtikrinti augimą,…
Savaitgalį – prie ežero: kodėl trumpos maudynės gali baigtis vizitu pas gydytoją?
Lietuvoje netrukus prasidės aktyvus maudymosi sezonas, o pirmosios šiltesnės dienos jau dabar vilioja gyventojus po darbo skubėti prie ežerų ar upių. Tačiau gydytojai įspėja – trumpas atsipalaidavimas vandenyje gali baigtis ne tik maloniu nuovargiu, bet ir apsilankymu pas traumatologą ar skubios pagalbos skyriuje. Dažniausiai traumas lemia savo galimybių pervertinimas Ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus sako, kad kiekvieną vasarą į gydymo įstaigas patenka dešimtys pacientų, susižeidusių po spontaniškų kelionų prie ežero. Dažniausiai po tokių išvykų pacientai atvyksta su patempimais ar net lūžiais, kurie įvyksta paslydus ant slidžių pakrantėse esančių akmenų, sumušimais šokant į vandenį nepatikrinus jo gylio, tokiais atvejais pasitaiko ir galvos traumų. „Dažniausiai traumas lemia neatsargumas, savo galimybių pervertinimas, norėjimas pasirodyti prieš…
Kodėl širdies patikra turėtų tapti kelionių planavimo dalimi?
Vis daugiau žmonių renkasi aktyvų laisvalaikį – leidžiasi į fizinės ištvermės reikalaujančius žygius, keliauja dviračiais. Tokia veikla neretai reikalauja didesnio fizinio pasirengimo, tačiau retas kuris susimąsto, ar jo organizmas po šaltojo metų sezono yra pasirengęs didesniam krūviui. Medikai primena, kad prieš neriant į nuotykius verta atlikti savotišką techninę organizmo apžiūrą – ypač įvertinti širdies būklę. Dėmesį į savo sveikatos būklę visų pirma turėtų atkreipti vidutinio amžiaus ar vyresni žmonės, taip pat rūkantieji, turintieji padidėjusį arterinį kraujo spaudimą ar didelę blogojo cholesterolio (MTL) koncentraciją kraujyje. „Tačiau jei ir be šių rizikos veiksnių jaučiate bent menkiausius negalavimus – didesnį nei įprasta dusulį fizinio krūvio metu, skausmą krūtinėje ar širdies permušimus – prieš…
Ne tik ūgis ir svoris: gydytoja primena, ką būtina stebėti augant vaikui
Vaikai auga labai greitai, o svarbūs pokyčiai jų organizmuose neretai vyksta tam tikrais šuoliais, todėl net tėvai ne visuomet spėja įžvelgti savo atžalų sveikatos problemas. Nors dažnai manoma, kad į gydytoją reikia kreiptis tik susirgus, vaikams reguliarūs sveikatos patikrinimai yra kur kas daugiau nei ligų prevencija – tai galimybė nuolat stebėti jų fizinį ir emocinį vystymąsi, koreguoti sveikos gyvensenos įpročius bei laiku pastebėti net ir nežymius nukrypimus nuo normos. Sveikatos sprendimų centro „Antėja“ šeimos gydytoja Rasa Isevičienė sako, kad net tuomet, kai vaikas atrodo visiškai sveikas, kai kurios ligos ar sutrikimai gali vystytis nepastebimai arba nepasireikšti aiškiais simptomais. Be to, mažesni vaikai dažnai dar nemoka tiksliai išreikšti, ką jaučia, arba…
Nuo kasdienio persivalgymo iki valgymo sutrikimų: kaip laiku atpažinti pavojų
Vis dažniau žmonės skundžiasi sutrikusiais mitybos įpročiais – vieni nuolat persivalgo, kiti per daug riboja maistą ar bijo tam tikrų produktų. Pasak sveikatos sprendimų centro „Antėja“ šeimos gydytojos Gaivos Dabravalskienės, ši riba tarp įpročio ir sutrikimo – plona, todėl labai svarbu mokėti laiku atpažinti pirmuosius pavojus. Sveika mityba – ne tik produktų pasirinkimas, bet ir požiūris „Sveika mityba – tai tinkamas įvairių maisto produktų vartojimas, kuriuose yra pakankamai kalorijų ir maistinių medžiagų, atitinkančių organizmo poreikius“, – sako gydytoja. Ji pabrėžia, kad mityba turi būti įvairi, saikinga ir subalansuota. Pasak G. Dabravalskienės, sveikai besimaitinantis žmogus turi jaustis gerai tiek fiziškai, tiek psichologiškai. „Sveikai maitintis – tai ne tik valgyti sveiką maistą,…
Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?
Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja. Kofeinas – tai natūrali medžiaga, veikianti mūsų organizmą kaip stimuliatorius. Sveikatos sprendimų centro „Antėja“ kardiologė Gabija Matuzevičienė teigia, kad jis veikia širdį, blokuodamas adenozino receptorius. Jų blokavimas didina elektrinį širdies miocitų jaudrumą, taip pat elektrinį laidumą ir didina širdies susitraukimų dažnį. Tai reiškia, kad širdis plaka dažniau ir gali lengviau atsirasti permušimų. Išgėrus kavos, ypač jei organizmas prie jos nepratęs, kraujospūdis gali trumpam pakilti. Visgi gydytoja ramina, kad…
Gydytoja primena tikrintis: ŽPV nepalieka žymių – iki pirmos biopsijos
Žmogaus papilomos virusas (ŽPV), viena iš dažniausių lytiniu keliu plintančių infekcijų pasaulyje, dažnai neišsiduoda jokiais simptomais, tačiau sveikatai gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių. Medikai teigia, kad daugelis nepakankamai rūpinasi ankstyvu šio viruso nustatymu ir prevencija, nors tai gali užkirsti kelią itin sunkioms ligoms. Yra žinoma daugiau nei 200 skirtingų ŽPV tipų, tačiau 14 jų laikomi aukštos rizikos ir yra susiję su gimdos kaklelio vėžiu. Dažniausiai pasitaikantys ir pavojingiausi yra 16-tas, 18-tas ir 45-tas tipai, tačiau bet kuris iš 14-os tipų gali tapti ligos priežastimi. „Virusinė infekcija gali būti tranzitinė ir išnykti savaime, arba būti ilgą laiką organizme nesukeldama jokių pokyčių. Tačiau galima ir priešinga eiga – gimdos kaklelio vėžio atsiradimas.…
Odontologė: pirmiausia naudojame tarpdančių siūlą, o tik tada šepetėlį
Netinkamas dantų šepetėlio, dantų pastos ar tarpdančių siūlo pasirinkimas bei naudojimas ilgainiui gali sukelti dantenų uždegimą, dantų emalio pažeidimus, tarpdančių ėduonį. Specialistai pastebi, kad daugelis pacientų pas odontologą apsilanko tik pajutę skausmą, tačiau toks delsimas dažnai atneša ne tik didesnes gydymo išlaidas, bet ir ilgalaikes burnos sveikatos problemas. Sveikatos sprendimų centro „Antėja“ odontologė Kamilė Doveikaitė pastebi, kad didžiausia ir dažniausia kasdienės dantų priežiūros klaida yra netinkamas dantų šepetėlio pasirinkimas ir naudojimas – pasirenkamas šepetėlis per kietais šereliais, valantis per stipriai spaudžiamas prie dantų arba juo atliekami netaisyklingi judesiai. „Taip pat dažnai pasitaiko klaida, kai namuose pirmiausia dantys valomi šepetėliu ir dantų pasta, o tik po to tarpdančių siūlu, nors teisinga…
Chirurgas ragina pasitikrinti: nedidelis diskomfortas gali būti hemorojaus sutrikimo pradžia
Hemorojus – itin nemaloni sveikatos problema, su kuria gyvenime susiduria nemaža dalis žmonių. Nors apie šią būklę kalbėti dažnai vengiama, laiku atpažinti simptomai ir tinkamas gydymas gali padėti ją įveikti, sako sveikatos sprendimų centro „Antėja“ abdominalinis chirurgas Žygimantas Židonis. Anot chirurgo, dažniausiai pasitaikantys hemorojaus simptomai yra pakraujavimai iš išangės, ten užčiuopiami dariniai, taip pat diskomfortas, niežulys ar šlapiavimas išangės srityje. Atskirti, ar skausmas ir kraujavimas iš išangės yra susiję su hemorojumi, o ne kitu sveikatos sutrikimu, galima gana nesunkiai. „Dažniausiai hemorojui būdingas kraujavimas iš išangės šviežiu krauju po tuštinimosi, kai pats tuštinimasis nėra skausmingas. Paprastai šviežio kraujo galima pastebėti ant tualetinio popieriaus“, – aiškina Ž. Židonis. Kada kreiptis pagalbos? Jei…
Iššūkis augintojams, bet nauda pirkėjams – dietistas rekomenduoja rinktis lietuvišką kiaulieną, užaugintą be antibiotikų
Atsižvelgdama į besikeičiančius vartotojų poreikius, didžiausia mėsos perdirbimo įmonių grupė Baltijos šalyse „BIOVELA Group“ pirmoji šalyje pristatė lietuvišką kiaulieną, užaugintą be antibiotikų. Dietistas Jonas Lapinskas teigia, kad tokią mėsos produkciją verta įtraukti į įvairaus amžiaus žmonių racioną. Antibiotikai mėsoje – grėsmė veiksmingam gydymui Antibiotikai naikina bakterijas arba slopina jų dauginimąsi, todėl yra būtini gydant bakterines infekcijas, tačiau vis dar susiduriama su klaidingu įsitikinimu, neva kiaulės antibiotikais gydomos profilaktiškai arba spartesniam augimui. Toks praktikos taikymas griežtai uždraustas Europos Sąjungoje. Kai gyvūnai suserga, antibiotikus būtina naudoti pagal gyvūnų gerovės taisykles. Tačiau tokius gyvūnus galima skersti tik tada, kai vaistai jau visiškai pasišalina iš jų organizmo. Mažinant antibiotikų vartojimą ūkiuose, padedame kovoti su…