Verslas

Verslui numoti ranka į žiedinę ekonomiką – didelė klaida

Kadangi perėjimas į žiedinę ekonomiką palies visus gyvenimo aspektus, siekiant ženklaus pokyčio būtina užtikrinti, kad jai būtų pasiruošęs kiekvienas verslas. Abejojantiems transformacijos nauda rekomenduojama įsivertinti, kuo jos vengimas gali grėsti ilguoju laikotarpiu. 

Vienas dažniausiai įvardijamų stabdžių tvariems sprendimams įgyvendinti, be abejo, yra finansai. Manantiems, kad tai didžiausias galvos skausmas, svarbu prisiminti kelis dalykus. Pirma, kartu su gyventojų skaičiumi nuolat augant žaliavų paklausai, į žiedinę ekonomiką ranka numojančios įmonės „kasa duobę“ sau pačioms ilgainiui joms gali tekti susidurti su reikalingų žaliavų stygiumi arba ženkliai išaugusia kaina.  

Antra pirminių žaliavų tiekimas yra ribotas, o jų gavyba ir naudojimas daro reikšmingą poveikį aplinkai. Augantis energijos suvartojimas ir išmetamas CO2 kiekis didina globalią gamtosauginę grėsmę. 

Kita svarbi priežastis transformacijai ta, kad žiedinė ekonomika laikoma potencialiu ne tik verslo gigantų, bet ir mažų bei vidutinių įmonių (MVĮ) konkurencingumo varikliu: gerai suplanuotos investicijos atsiperka, o mažesnės sąnaudos lemia akivaizdų pranašumą. Tai patvirtina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) projekte „Smart InoTech pramonei“ dalyvaujančios pramonės įmonės. Po inovacijų auditų gavusios ekspertų išvadas ir rekomendacijas jos diegia inovacijas, leidžiančias sutaupyti: žaliavų, laiko ir kitų resursų.  

Papildomas argumentas už žiedinę ekonomiką yra tai, kad socialinė atsakomybė jau nebėra vien įvaizdžio dalis, į kurią investuoja tik stambieji verslai. Šiandien tai turi būti realūs veiksmai, kurie ne mažiau aktualūs smulkiosioms įmonėms sąžininga socialinė atsakomybė taip pat didina konkurencinį pranašumą.  

Negana to, svarbu atkreipti dėmesį, kad laikai, kai įmonė galėjo didžiuotis būdama tvari vos vienoje ar keliose srityse, jau praėjo. Šiandien vartotojai kur kas pastabesni ir kritiški, tad netrunka įvertinti visus verslo aspektus. Kitaip tariant, kiekvienas subjektas ilgainiui turi tapti tvariu ir aplinką tausojančiu visais verslo aspektais: produktais, pakuotėmis, rinkodaros strategija ir netgi vidine organizacijos kultūra.  

Beje, prekės ženklų reputacija besirūpinantys verslų savininkams pravartu atkreipti dėmesį ir į besikeičiančias vartotojų vertybes. Ekspertai teigia, kad jaunoji karta yra viena iš paskatų verslui keistis ir dalyvauti žiedinėje ekonomikoje. Be to, tyrimai rodo, kad vis daugiau vartotojų pirmenybę teikia išteklius tausojantiems gamintojams ir yra pasirengę mokėti daugiau už jų produkciją.  

Dar vienas svarbus aspektas  vartotojo informavimas. Stebima tendencija atskleisti informaciją apie tiekėjus ir paaiškinti visą žaliavų grandinę, siekiant parodyti, jog produktas nuo pat priminių žaliavų pagamintas tvariai ir etiškai. Beje, šiuolaikinės technologijos gamybos įmonėms padeda užsitikrinti, kad tiekėjai atitikdeklaruojamas vertybes, pavyzdžiui, alternatyva jau įprastam tiekėjo etikos kodekso (angl. Code of Conduct) pasirašymui yra garantiją dėl žaliavų kilmės suteikaintis „blockchain“ (blokų grandinės) technologijos panaudojimas. 

Kadangi transformacija žiediškumo link yra kompleksinis procesas, jam būtinas visų rinkos dalyvių įsitraukimas. Toms pramonės įmonėms, kurios dar negalvoja apie visišką perėjimą prie žiedinės ekonomikos, kyla pavojus būti nukonkuruotoms dėl mažesnių sąnaudų ir didesnio patrauklumo rinkoje, mat įsigydamos mažiau žaliavų tvarios žiedinės įmonės sukurs daugiau produktų ir aptarnaus daugiau klientų. Konkurentams įgijus tokį aiškų ekonominį pranašumą, juos pasivyti gali būti labai sudėtinga. 

Jei apsisprendėte tapti žiedinės ekonomikos įmone, MITA dėl konsultacijų kviečia kreiptis į projekto „Smart InoTech pramonei“ komandą.  Ekspertai padės įsivertinti inovacinį potencialą, suformuoti įmonės inovacijų kūrimo strategiją ir rasti tinkamas finansavimo programas. 

Parengta įgyvendinant iš Europos Sąjungos stuktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą „Smart Inotech pramonei“. Projekto  Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004. Plačiau apie projektą skaitykite ČIA.  

Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą