2021 m. balandžio 22 d. pranešimas žiniasklaidai
Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdybos suformuluotą poziciją – išlaikyti tiesioginius merų rinkimus ir dabartinį mero kaip renkamo politiko statusą – palaiko ir Seimo opozicija. Tai opozicijos lyderis Saulius Skvernelis patvirtino jo inicijuotame susitikime su LSA vadovais.
S. Skvernelis taip pat teigė sieksiantis, kad LSA poziciją įtvirtinančios Konstitucijos pataisos būtų priimtos Seime.
Pasitarimo metu merai išsakė savo nuomonę dėl priimto Konstitucinio Teismo sprendimo ir išreiškė viltį, kad sėkmingai šešerius metus veikusi bei visuomenės lūkesčius atliepusi tiesioginių merų rinkimų sistema nebus nubraukta, o jai veikti bus sudarytos reikalingos teisinės sąlygos.
Pasak LSA prezidento Mindaugo Sinkevičiaus, tiesioginiai mero rinkimai itin prisideda prie gyventojų didesnio pasitikėjimo vietos vykdoma politika, suteikia teisę išreikšti būtent savo asmeninę valią renkant savivaldybės vadovą.
„Įvertinę, kad piliečių pasitikėjimas vietos valdžia auga, o už teisę tiesiogiai rinkti merus pasisako dauguma šalies gyventojų, esame įsitikinę, kad dabartinė rinkimų sistema pasiteisino. Ji užtikrina savivaldybių veiklos tęstinumą, politinį stabilumą ir mero kaip vietos lyderio, atstovaujančio konkrečios teritorijos gyventojų interesams, vaidmenį“, – teigia M. Sinkevičius.
Seimo opozicijos lyderis S. Skvernelis susitikimo metu pritarė LSA valdybos narių išreikštai nuomonei, kad svarbu išlaikyti tiesioginius merų rinkimus ir dabartinį mero kaip renkamo politiko statusą. „Mes matome, kad tai absoliučiai pasiteisinęs sprendimas ir svarbiausia – kad ši rinkimų sistema turi stiprų visuomenės pasitikėjimą. Vos prieš pusmetį Valdovų rūmuose iškilmingai buvo pasirašytas Prezidento, savivaldybių merų ir Seime atstovaujamų politinių partijų atstovų memorandumas „Dėl glaudesnės centrinės valdžios ir vietos valdžios partnerystės siekiant stiprinti Lietuvos savivaldos savarankiškumą ir atsakomybę“. Ši susiklosčiusi situacija šiandien yra puiki proga pademonstruoti darbais, kad šis memorandumas nebuvo tik tušti ir gražūs žodžiai. Savo ruožtu, galiu patikinti, kad Seimo opozicija sieks išlaikyti politinį stabilumą ir gins šiuo metu esamą tiesioginių mero rinkimų sistemą, kitu atveju, jei prireiks, rinksime piliečių parašus ir inicijuosime referendumą, kad būtų priimtas sprendimas, atitinkantis visuomenės lūkesčius“, – dėstė S. Skvernelis.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė taip pat pabrėžė, kad tiesioginiai mero rinkimai yra visuomeninė vertybė, todėl būtina susitarti dėl Konstitucinės pataisos įvedimo. Svarbu, kad toliau vyktų sklandus savivaldybių veiklos tęstinumas, o tam būtina įteisinti tiesioginius merų rinkimus ir dabartinį mero kaip renkamo politiko statusą.
A. Norkienei pritarė ir Seimo opozicijos koalicijos partnerės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna: „Seimo Darbo partijos frakcijoje vienareikšmiškai pasisakome, už tai kad mero rinkimai vyktų tiesiogiai. Už teisę tiesiogiai rinkti merus pasisako ir dauguma Lietuvos žmonių, jie mato realius darbus, mato, kad dabartinė rinkimų sistema pasiteisino. Ji užtikrina savivaldybių veiklos tęstinumą ir stabilumą. Juo labiau kad merai yra tam tikri regionų lyderiai, atstovaujantys vietos gyventojų interesams. Todėl šioje situacijoje yra būtina sutvarkyti rinkimų sistemą teisiškai, kad ji neprieštarautų Konstitucijai.“
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija