Studijos

Seimo nario Vytauto Juozapaičio pranešimas: „Kultūros paveldas Kaune saugomas netinkamai“

2020 m. liepos 8 d. pranešimas žiniasklaidai

Po Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių – Seimo TS-LKD frakcijos nario, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojo prof. Vytauto Juozapaičio ir Kauno miesto tarybos narės dr. Jurgitos Šiugždinienės – kreipimosi į Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos dėl Kaune, V. Putvinskio g. 22, esančio tarpukario laikotarpį menančio objekto architektūrinės vertės menkinimo, Kultūros paveldo departamentas nustatė esminius procedūrinius pažeidimus.

TS-LKD nariai dar balandžio 30 d. kreipėsi dėl pastato, esančio šalia aukščiausią statusą turinčio kultūros paminklo – Žaliakalnio funikulieriaus. Į jo vizualinės apsaugos zoną įeinantis pastatas buvo neleistinai sudarkytas prasidėjus statybos darbams. Kultūros paveldo departamentas atliko Kauno skyriaus veiklos, susijusios su nekilnojamojo kultūros paveldo apsauga, tarnybinį patikrinimą ir nustatė vedėjo esminius procedūrinius pažeidimus ir imperatyvų teisės normų reikalavimų bei viešojo administravimo principų galimą nepaisymą derinant projektinę dokumentaciją dėl statybos darbų.

„Departamento direktoriaus įsakymu sudaryta komisija „Dėl galimo tarnybinio nusižengimo“ konstatavo, kad pagal Departamento Kauno skyriaus vedėjo S. Stoškaus suderintą projektą buvo išduotas statybą leidžiantis dokumentas ir atlikti rekonstrukcijos darbai, neatlikus privalomų taikomųjų ir kitų tyrimų bei nepradėjus nekilnojamosios kultūros vertybės atskleidimo procedūrų, taip sužalojant autentišką kultūros paveldo statinio V. Putvinskio g. 22, Kaune, išvaizdą, pažeidžiant valstybės saugomos nacionalinio reikšmingumo lygmens vietovės – Kauno miesto istorinės dalies nustatytą vertingąją savybę ir padarant neigiamą poveikį Žaliakalnio funikulieriaus artimiausios aplinkos kultūriniam kraštovaizdžiui“, – teigiama Kultūros paveldo departamento atsakyme TS-LKD nariams.

„1919–1939 m. Kauno modernizmo architektūra yra vienas svarbiausių ankstyvųjų regionalizmo pavyzdžių modernizmo architektūros istorijoje, tačiau dėl aplaidžių kultūros paveldą turėjusių saugoti asmenų kaltės, šiam paveldui kaskart kyla reali grėsmė. Jaučiame bendrą atsakomybę dėl tokio aplaidaus elgesio su paveldu ir padarysime viską, kad Kaune tokie atvejai nepasikartotų. Tuo pačiu tikimės ir adekvataus Kauno savivaldybės elgesio tvarkantis su pažeidėjais, kadangi Kauno modernizmo architektūrą, vienintelę tokią šalyje, būtina išsaugoti“, – pažymėjo prof. V. Juozapaitis.

 „Labai norisi, kad Kaunas gerbtų ir išsaugotų savo unikalumą. Tik taip jis liks įdomus ne tik mums, bet ir miesto svečiams. Tik taip mes galime išsaugoti ir didžiuotis savo istorija. Būtų labai liūdna, jeigu Kauną paverstume eiliniu betoniniu, ar stikliniu miestu, apleidžiant jo ypatingą architektūrinę istoriją ir kultūrinį paveldą“, – sakė dr. J. Šiugždinienė.

Minimas pastatas Kaune, V. Putvinskio gatvėje, iškilo 1938 m. ir buvo suprojektuotas paklausaus bei jau spėjusio pasižymėti gyvenamųjų namų projektuotojo, architekto Leibos Zimano.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą