Politika ir teisė

Seimo narės Dovilės Šakalienės pranešimas: rengiama spaudos konferencija „Politinių kalinių teisės į sveikatos priežiūrą pažeidimai Baltarusijoje“

2021 m. liepos 19 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Liepos 20 d., antradienį, 11 val. Seime rengiama spaudos konferencija, skirta atkreipti dėmesį į politinių kalinių teisių į sveikatos apsaugą Baltarusijoje pažeidimus.

Baltarusių aktyvistai teigia, kad jėgos struktūros imasi sąmoningų veiksmų, jog sukurtų sąlygas plisti COVID-19 virusui tarp dėl politinių priežasčių sulaikytų asmenų, taip siekiant įbauginti gyventojus. Medicininės pagalbos nesuteikimas yra susijęs su sulaikytųjų asmenų kūno sužalojimų slėpimu, dažnai į politinių kalinių sveikatos apsaugos prašymus nekreipiama jokio dėmesio, jų sveikata sparčiai blogėja, vienas kalinių liudijo, kad kalėjimų prižiūrėtojai teigia, jog „daro viską, kad žmonės čia nebenorėtų grįžti“.

„Šiandien žinome ne vieną atvejį, kai politiniams kaliniams Baltarusijoje yra neteikiama medicininė pagalba. Žmonės kalėjimuose baigia apakti, sunkėja jų lėtinės ligos, specialiai nekontroliuojami jų epilepsijos priepuoliai, nekreipiama dėmesio į onkologines ligas ir negalią turinčius žmones. Nereikia nė sakyti, kad visa tai pažeidžia visus įmanomus tarptautinius susitarimus, o nevyriausybinės organizacijos šiandien ne tik negali užtikrinti sveikatos priežiūros kaliniams, bet netgi nežino tikrųjų problemos mastų“, – sako Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Itin iliustratyvi Vadimo Germano istorija. Jam diagnozuota neoperuotina regos nervo atrofija abiejose akyse: viena akis mato 12 proc., kita – 23 proc. Kas keturis mėnesius jį reikia apžiūrėti, priešingu atveju jam buvo prognozuojama, jog iki 30 metų jis bus visiškai aklas. Situaciją komplikuoja tai, kad Vadimas jau patyrė tinklainės atšokimą. Vadimas buvo nuteistas trijų su puse metų laisvės atėmimo bausme. Jokia medicininė pagalba jam neteikiama.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvaus Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, Sviatlanos Cichanouskajos koordinacinės tarybos atstovė Aleksandra Logvinova, projekto „politzek.me“ vadybininkė Ina Kavalionak, teisininkė Julija Levančul, vienos garsiausių politinių kalinių Marijos Kalesnikavos sesuo Tatsiana Khomič ir politinių kalinių, kurie susiduria su teisės į sveikatos apsaugą pažeidimais, giminaičiai.

Seimo narys T. V. Raskevičius teigė, kad „šiuo metu Baltarusijoje plintanti situacija dėl nesudaromos galimybės įkalinimo įstaigose esantiems asmenims įgyvendinti savo teises į sveikatos priežiūrą yra netoleruotina. Visos žmogaus teisės kyla iš žmogaus orumo, ir kiekviena valstybė turi pareigą užtikrinti asmenų teisę į sveikatos priežiūrą, kaip vieną iš pamatinių žmogaus orumo prielaidų. Todėl teisė į sveikatos priežiūrą nėra ir niekaip negali būti susijusi su tariamais politinio sulaikymo ar bausmės motyvais“. 

 

Kontaktinis asmuo:

Ruslanas Baranovas, el. p. ruslanas.baranovas@lrs.lt, mob. 8 662 16 326

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą