Politika ir teisė

Seimas rezoliucija pasisakė dėl uigūrų padėties Kinijoje

Seimas rezoliucija pasmerkė Kinijos vykdomus masinius, sistemingus ir sunkius žmogaus teisių pažeidimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

„Kinijoje sukurta ne teisminio kalinimo be teismo programa, pagal kurią šiuo metu yra sulaikyta daugiau negu 1 mln. uigūrų, kuriems yra taikomas priverstinis politinis perauklėjimas nepateikus jokių kaltinimų ir be teismo sprendimo. Jie patiria kankinimus ir kitą netinkamą elgesį, suformuota griežta religinės praktikos ir uigūrų kalbos bei papročių apribojimo politika. Iš šeimų atimti vaikai ne dėl to, kad tėvai buvo blogi, ne dėl to, kad jie prieš juos smurtavo, bet dėl to, kad išdrįso nueiti į savo religinę įstaigą, dėl to, kad išdrįso nenusiskusti barzdos, dėl to atimti vaikai auga valstybinėse našlaičių globos įstaigose ir internatuose. Sukurtas skvarbaus skaitmeninio sekimo tinklas, įskaitant veido atpažinimo technologijų ir duomenų rinkimą“, – sakė viena projekto iniciatorių Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Priimtu dokumentu pabrėžiama, kad Kinijoje vykstantis politinių ir sąžinės kalinių organų ėmimas be jų sutikimo ir galimas jų žudymas, siekiant parduoti jų organus, yra netoleruotini nusikaltimai žmoniškumui.

Taip pat konstatuojama, kad, remiantis Konvencija dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį, Kinija šiuo metu vykdo uigūrų genocidą.

Jungtinės Tautos raginamos pradėti teisinį tyrimą dėl uigūrų genocido Sindziango kalinimo stovyklose.

Europos Parlamentas ir Europos Komisija kviečiami peržiūrėti Europos Sąjungos bendradarbiavimo su Kinija politiką ir suformuluoti aiškią poziciją dėl Kinijos vykdomų masinių, sistemingų ir sunkių žmogaus teisių pažeidimų, nusikaltimų žmoniškumui ir uigūrų genocido.

Priimta rezoliucija Seimas ragina Kinijos valdžios institucijas nedelsiant nutraukti neteisėtą organų ėmimo iš sąžinės kalinių praktiką, paleisti visus sąžinės kalinius Kinijoje, įskaitant dvasinio judėjimo „Falun Gong“ narius, nutraukti uigūrų genocidą ir uždaryti „perauklėjimo“ stovyklas, paleisti visus sulaikytuosius ir kalinius, esančius sulaikymo ir priverstinio darbo stovyklose, taip pat Honkonge atšaukti Nacionalinio saugumo įstatymą, iš Honkongo išvesti savo pajėgas ir nutraukti ten vykdomus žodžio laisvės ir politinių teisių ribojimus bei įleisti nepriklausomus žmogaus teisių ekspertus į Tibeto teritoriją ir pradėti dialogą su Dalai Lama dėl Tibeto kultūros ir religinio paveldo išsaugojimo bei religijos laisvės atkūrimo.

Rezoliucija „Dėl masinių, sistemingų ir sunkių Kinijos vykdomų žmogaus teisių pažeidimų ir uigūrų genocido“ (projektas Nr. XIVP-511) priimta už balsavus 86, prieš buvus vienam, susilaikius 7 Seimo nariams.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą