Įvairenybės

Prasidėjo šviežių burokėlių sezonas: „Karantino kuchnios“ marinuotų burokėlių receptas

Daržovių karaliai burokėliai neatsiejami nuo tikro lietuvių virtuvės pasididžiavimo – šaltibarščių. Burokėliai valgomi ištisus metus. Jie derinami ir su fetos sūriu, jais gardinamas humusas. Burokėliai pasižymi ir itin didele gerųjų medžiagų gausa, tinka sportuojantiems. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad nepaisant karštų orų ir sausros, šviežių lietuviškų burokėlių derlius jau atvyko į parduotuves.

„Burokėliai – itin laukiama ir mėgstama daržovė, iš kurių gaminamas mūsų pasisdidžiavimas – šaltibarčiai. Burokėlių pasiūlą turime visais sezonais, o šviežio derliaus lietuviški burokėliai parduotuvių lentynas pasiekia dar liepos mėnesį. Pardavimų duomenys rodo, kad pirkėjai burokėlius valgo ne tik šiltuoju laikotarpiu, bet visus metus“, – teigia V. Budrienė.

Burokėlių renesansas

Panevėžio rajone ūkį įsteigusi ir šviežius burokėlius prekybos tinklui „Iki“ tiekianti Milda Mikelionienė pasakoja, kad šįmet šviežių burokėlių derlius vėluoja dviem savaitėmis. Tai lėmė nedėkingi orai: šaltas ir ilgas pavasaris, dėl kurio burokėliai buvo vėliau sėjami, bei sausra ir karščiais pasižymėjusi vasara.

„Per sezoną paprastai užauginame apie 100 tonų burokėlių. Šįmet derlius dėl oro sąlygų tikriausiai bus kuklesnis. Tikimės, kad pavyks užauginti apie 80 tonų, tačiau iki rudens laiko dar yra, viskas priklausys nuo oro”, – teigia ji ir priduria, kad daržovių kokybei šie veiksniai pakenkti neturėtų.

M. Mikelionienė pasakoja, kad augina dviejų rūšių: Golden Eye ir Boltardy veislių burokėlius. Pastaruosius, pasak ūkininkės, lietuviai labiausiai perka, mėgsta ir valgo – mat šie burokėliai yra tradiciniai, tamsieji. Be to, ši veislė yra ne tik pakankamai ankstyva, bet ir puikiai laikosi sandėliuojama.

Ūkininkė sako, kad nors burokėliai yra mėgstami nuo seno, pastaruoju metu išgyvenamas savotiškas šios daržovės renesansas: gyventojai išbando įvairiausių, naujų receptų. Gardina burokėlius feta, graikiniais riešutais, gamina karpačus, deda jų į rytietiškąjį humusą, netgi kepa burokėlių duoną ar jais gardina desertus.

Paruošti nėra sudėtinga

„Facebook“ grupių „Šaltibarščiai“ ir „Karantino kuchnia“ įkūrėja, komunikacijos specialistė ir maisto entuziastė Evelina Stundžienė sako, kad burokėliai – mėgstama ir dažnai jos racione sutinkama daržovė.

E. Stundžienė pasakoja, kad susidūrusi su skrandžio bėdomis, pati pradėjo juos marinuoti. Anot jos, namuose patiems marinuoti, rauginti ar fermentuoti burokėlius yra tikrai nesudėtinga. Be to, juos ruošdami galite pagal savo skonį koreguoti ir receptus: naudoti mažiau acto ar kitų priedų.

E. Stundžienė teigia, kad burokėlius, neįdedant daug pastangų, neieškant įmantrių ingredientų ir nesugaištant daug laiko galima pasimarinuoti vos per valandą. Maisto entuziastė dalijasi ir savo mėgstamu marinuotų burokėlių receptu, kuris puikiai tiks tiek sriuboms, tiek šaltibarščiams gardinti.

Marinuoti burokėliai

1 kg virtų burokėlių

1 šaukšto cukraus

1 šaukšto druskos

3 šaukštų balzaminio acto

Žiupsnelio šviežiai maltų juodųjų pipirų

Pagaminimas:

Virtus burokėlius Evelina susmulkina, sumaišo su šaukštu cukraus, druskos ir 3 šaukštais balzaminio acto, viską pagardina šviežiai maltais pipirais. Paskanintus burokėlius ji palieka valandai pastovėti šaldytuve. Tuomet juos dar kartą išmaišo ir gardina mėgstamus savo patiekalus. Skanaus!

Parašykite komentarą