Įvairenybės

Ekspertė pataria, kokį maistą turėtume valgyti, kad padidintume savo ištvermę

Užsiimant fizine veikla – sveikas ir subalansuotas maistas yra būtinas, norint pasiekti gerų rezultatų. Su mityba derinamas sportas suteiks daugiau energijos ir ištvermės, padės sumažinti nuovargį ir pagerins pasiekimus. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, pataria, kokius produktus valgyti sportuojant ar ruošiantis ištvermės reikalaujančioms varžyboms.

„Dauguma energijos, reikalingos per treniruotę, gaunama iš to, ką valgėte kelias valandas prieš sportą, todėl sportuojant, pavyzdžiui, užsiimant didelės ištvermės reikalaujančiu dviračių sportu – itin svarbu valgyti sveiką, subalansuotą maistą: į kasdienį racioną įtraukti ne tik daug baltymų, bet ir energijai reikalingų sveikų angliavandenių, gerti daug skysčių“, – sako V. Juodkazienė.

Prieš treniruotę arba varžybas geriausiai valgyti įvairiausių skaidulomis prisotintų košių: avižinių dribsnių, lęšių, bolivinės balandos. Taip pat prieš sportą puikiai tinka ir daržovių troškiniai, liesos mėsos ar žuvies patiekalai.

Likus pusvalandžiui iki svarbios treniruotės pravartu užkąsti natūralaus cukraus turinčių angliavandenių: suvalgyti kelis šviežius ar džiovintus vaisius, mėgstamo juodojo šokolado be pridėtinio cukraus gabalėlį, riešutų ar sveikuolišką batonėlį – būtent nedidelis kiekis šių produktų neapsunkins skrandžio ir suteiks papildomos energijos.

Kalbėdama apie produktus ir patiekalus, kurių prieš sportą itin reikėtų vengti, maisto ekspertė, įvardija kofeiną, riebų, nesveiką maistą, aštrius patiekalus.

V. Juodkazienė dalijasi ir dar keliais supermaistu vadinamais produktais, kurie puikiai tiks sportuojantiems, didinantiems savo ištvermę arba tiems, kurie ruošiasi rugpjūčio 22-ąją Vilniuje vyksiančiam „IKI velomaratonui“.

Avižos. Šis maistas pasižymi didžiule skaidulų gausa. Jose yra daug angliavandenių, tačiau žemas glikemijos indeksas, kuris suteikia ilgalaikį energijos išsiskyrimą į kraują ir padidina ištvermę. Avižiniuose dribsniuose taip pat randama ir vitamino B, mineralų ir organizmui būtinų antioksidantų.

Vyšnios. Šios uogos yra vienas iš daugiausiai antioksidantų turinčių produktų. Be to, jos suteikia ir daugybę naudos sveikatai: sakoma, kad sportininkams, vartojusiems daug vyšnių, sumažėjo po treniruotės atsirandantys raumenų skausmai. Be to, vyšnios pasižymi ir imuniteto stiprinimu, priešuždegiminėmis savybėmis.

Kale kopūstas. Šiuose kopūstuose yradaug vitaminų: A, K, B6, kalcio ir geležies. Tai antioksidantų turtinga daržovė, padedanti reguliuoti uždegiminį organizmo procesą. Kale kopūstuose taip pat yra karotenoidų ir flavonoidų, dviejų galingų antioksidantų, kurie apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, sukeliančių oksidacinį stresą, juose taip pat yra ir didelis skaidulų kiekis, kuris padeda reguliuoti cholesterolį.

Bananai. Šis vaisius yra vienas geriausių užkandžių prieš ir po treniruotės. Bananuose gausu kalio ir vitamino B6, jie padeda išlaikyti mažą cukraus kiekį kraujyje, reguliuoja virškinimą ir organizmą papildo po bet kokio fizinio krūvio prarastais elektrolitais. Be to, bananų vartojimas stiprina ir širdies darbą.

Ispaninio šalavijo sėklos. Šiame produkte yra ypatingai daug skaidulų ir antioksidantų. Jose taip pat gausu kalcio, geležies ir baltymų, omega-3 riebalų rūgščių. Be to, šių sėklų vartojimas organizme padeda palaikyti ir normalų skysčių balansą.

Graikiniai riešutai. Tai yra produktas, pasižymintis augalinės kilmės baltymais, B grupės vitaminais ir antioksidantais. Juose taip pat yra daugiau omega-3 riebalų rūgščių nei bet kuriuose kituose riešutuose. Be to, jų vartojimas stiprina kaulus.

Saldžiosios bulvės. Šiose daržovėse yra gausu vitaminų A ir C. Nuolatinis jų vartojimas padeda sumažinti kraujospūdį. Saldžiosiose bulvėse taip pat yra gausu mineralų: kalio, geležies, mangano ir vario. Šie mineralai itin svarbūs sportininkams: jie užtikrina tinkamą raumenų veiklą.

Lašiša. Šioje žuvyje yra randama ypatingai didelis baltymų bei organizmui būtinų omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų B12 ir B6. Į kasdienį savo racioną įtraukus lašišos sumažėja daugelio širdies ir kraujagyslių problemų, tokių kaip širdies priepuolio, insulto ir aukšto kraujospūdžio rizika.

Parašykite komentarą