Verslas

Fintech specialistai siūlo valstybei nelegalių migrantų identifikavimo pagalbą

„Fintech Hub LT“ asociacijos vadovė Vaiva Amulė Užsienio reikalų ministerijai perdavė finansinių technologijų specialistų sukurtą technologinį pasiūlymą, kuris padėtų migracijos pareigūnams ir šalies institucijoms operatyviau ir paprasčiau tvarkytis su nelegalios migracijos krize.

Asociacijos nario UAB „Identifikaciniai projektai“ (IDenfy) sukurta mobilioji programėlė (apps‘as) leistų Lietuvos pareigūnams operatyviai nustatyti per Turkiją į Baltarusiją atvykstančių ir iš ten nelegaliai Lietuvos sieną kertančių migrantų asmens tapatybę, net jeigu jie neturi oficialių asmens tapatybės dokumentų. Ši įmonė jau ketverius metus fintech sektoriui teikia asmens tapatybės atpažinimo sprendimus susijusius su biometriniais duomenimis ir asmens tapatybės dokumentų atpažinimu. Nuotoliniu būdu yra identifikavę virš dviejų milijonų asmens tapatybių.  

„Operatyvus asmenų identifikavimas svarbus ir finansinio sektoriaus saugumui bei vykdant pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevenciją. Fintech sektoriuje dirba daug talentingų specialistų, kurie gali ir nori prisidėti ir prie valstybės saugumui kylančių iššūkių sprendimo. Tikimės, kad fintech pasiūlyta nelegalių migrantų identifikavimo programėlė padės greičiau ir lengviau spręsti Lietuvą užklupusią krizę“, – sako „Fintech Hub LT“ asociacijos vadovė Vaiva Amulė . 

Ilgametę asmenų identifikavimo nuotoliniu būdu patirtį turintys ir naujausias technologijas gerai išmanantys  IDenfy programėlės kūrėjai teigia, kad veido atpažinimo technologijų panaudojimas šaliai padėtų labai efektyviai spręsti migrantų krizės problemą.

„Tikimės, kad mūsų pasiūlytas sprendimas pasitarnaus nacionaliniam saugumui, nes nevaldomi migrantų srautai ir nenuspėjami Baltarusijos režimo veiksmai kelia rizikas visiems. Be to tai užkirstų kelią ir galimam teroristinių organizacijų ir apskritai piktavalių žmonių prasiskverbimui į mūsų šalį, padėtų greičiau nelegalius migrantus išsiųsti atgal į jau tiksliai žinomą jų kilmės šalį. O tiems, kam iš tikrųjų reikia pagalbos ir prieglobsčio paspartintų humanitarinę pagalbą“,– teigia Domantas Čiuldė,  UAB „Identifikaciniai projektai“ vadovas.

Migracijos pareigūnams darbą galinčio palengvinti apps‘okūrėjai teigia, kad programėlė veiktų gana paprastai:

  • Turkijos oro uostose, kur potencialūs Lietuvos sienos pažeidėjai dar turi kelionės dokumentus ir pasus reikėtų IDenfy programėle nufotografuoti iš Turkijos į Baltarusiją skrendantį keleivį ir jo asmensdokumentą.
  • Į Lietuvos teritoriją patekę nelegalūs migrantai taip pat būtų nufotografuojami naudojant IDenfy programėlę ir tuomet būtų atliekama biometrinė veidų paieška duomenų bazėse. Lietuva įgytų galimybę su ta pačia programėle identifikuoti nelegalius emigrantus pagal veidus net ir tokiu atveju, kai jų tapatybę liudijantys dokumentai jau yra sunaikinti.
  • Lietuvos pareigūnai ir atitinkamos institucijos matytų ar nelegalus migrantas buvo keliavęs per Turkijos teritoriją ir ar turėjo dokumentą.

Praeitą savaitę Ankaroje apsilankęs Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad dalis migrantų į Turkiją atvyksta kaip turistai su vizomis, o vėliau skrenda į Baltarusiją. Ministras pabrėžė, kad trečiųjų šalių piliečiams nukeliavus į Minską „jų pasai yra suplėšomi, tada jie tampa nelegaliais migrantais, kurie patenka į Europą be pasų ir be galimybės patikrinti, kas jie tokie yra“. Ministro teigimu, Ankara yra nusiteikusi bendradarbiauti su Lietuva, sprendžiant šią problemą.

Pranešimą paskelbė: Daiva Ulbinaitė, UAB Headline agency

Parašykite komentarą