Politika ir teisė

Europos politikai ragina inicijuoti tarptautinį teismo procesą A. Lukašenkai ir jo režimo dalyviams

2021 m. lapkričio 12 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis ir Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kartu su Europos šalių parlamentų ir Europos Parlamento užsienio ir Europos politikos klausimus kuruojančių komitetų pirmininkais atviru laišku kreipiasi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą fon der Lejen (Ursula von del Leyen), Europos Tarybos pirmininką Šarlį Mišelį (Charles Michel) ir NATO generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą (Jens Stoltenberg), kviesdami imtis ryžtingų ir bendrų veiksmų prieš Aliaksandro Lukašenkos režimo vykdomą puolimą prieš Europos Sąjungą (ES).

Laiške siūloma svarstyti, kaip geriausiai pritaikyti esamą teisinę sistemą prie naujų realijų, kad būtų galima tinkamai reaguoti į bandymus naudotis ES migracijos ir prieglobsčio sistema, siekiant daryti spaudimą ir šantažuoti ES ir jos valstybes nares. Kviečiama taikyti sankcijas visiems Baltarusijos oro uostams, paskelbti Baltarusiją neskraidymo zona, taip pat taikyti atitinkamas sankcijas visoms tarptautinėms oro linijoms, kurios pažeis šį draudimą ir toliau prisidės prie nežmoniško nelegalios migracijos išnaudojimo hibridinio karo tikslais.

Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Airijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos, Slovėnijos, Slovakijos, Rumunijos ir Ukrainos parlamentų ir Europos Parlamento atstovai laišku ragina: „… atlikti platesnį planų, kurių dalis yra ši hibridinio karo taktika, masto tyrimą ir nagrinėti, kas ir kodėl gali dalyvauti dirbtinai sukeliant krizę, keliant baimes ir skatinant politinius ir socialinius neramumus, kai tai daroma naudojant kelias taktikas, jomis sumenkinant ES ir NATO teisėtumą, o tuo pačiu ir mažinant atsparumą“. Komitetų pirmininkai siūlo inicijuoti tarptautinį teismo procesą, kuris suteiktų pagrindą universaliai jurisdikcijai nuteisti asmeniškai A. Lukašenką ir jo režimo dalyvius už plataus masto nusikaltimus prieš Baltarusijos žmones.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis, dėkodamas savo kolegoms iš Europos šalių parlamentų už tokį vieningą palaikymą, teigia, kad išreikštas solidarumas dar kartą patvirtina, jog A. Lukašenkos ir Vladimiro Putino režimo bandymai grasinti ir spausti Europos Sąjungą panaudojant gyvus žmones kaip skydus, yra nepriimtini ir sulauks tarptautinio atsako – „kuo daugiau jie mus spaudžia, tuo mes esame vieningesni“.

Laiško tekstas: LT ir EN

 

Parengė

Užsienio reikalų komiteto biuro vedėjas Evaldas Zelenka

Tel. (8 5) 239 6798, el .p. evaldas.zelenka@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą