Politika ir teisė

Kai žievėgraužis tipografas naikina parko spygliuočius…

Utenos miesto Vyžuonos parke kertami medžiai…  Ši žinia privertė susirūpinti ne vieną Utenos gyventoją. Bet tai – ne parko naikinimas, kaip daugelis nusprendė, o atvirkščiai – parko spygliuočių medžių apsaugojimas nuo bjaurios kinivarpos.

Leidimą kirsti medžius Želdinių apsaugos ir priežiūros komisija išdavė rugsėjo mėnesį. Leidimas buvo išduotas dėl svarbios priežasties: medžiai užsikrėtę kinivarpomis, todėl yra nudžiūvę arba yra baigiantys džiūti.

Kiekvienais metais Utenos parkuose, kuriuose auga spygliuočiai medžiai (eglės, pušys),  stebimas jų džiūvimas. Spygliuočiai džiūsta paveikti kinivarpų. Ir tai vyksta ne tik Utenoje ir Lietuvoje, bet visame pasaulyje.  Egles puola kinivarpa žievėgraužis tipografas, paplitęs tik ten, kur auga eglės. Lapuočių medžių ši kinivarpa nepuola.

Labai įdomiai kinivarpos gyvenimą aprašo Peter Wohlleben knygoje „Gamtos saitai“. Pavasarį vabzdžiai pirmiausiai ieško nusilpusių medžių, kad neįklimptų ir nežūtų jų sakuose. Tokius medžius žievėgraužis tipografas suranda pagal ypatingą medžių kvapą, kurį nusilpę ir stresą patiriantys medžiai skleidžia, kad žinią apie savo prastą būklę perduotų kitiems medžiams.

Kodėl medžiai nusilpsta? Dėl daugelio priežasčių: monokultūros, vasaros sausrų, šiltesnių žiemų, kai sudaromos palankios sąlygos išgyventi daugeliui kiaušinėlių ir lervų. Eglėms mūsų klimatas darosi per sausas ir per karštas. Prie medžių nusilpimo savo veikla prisideda ir žmogus.

Aptikęs nusilpusį medį, žievėgraužio tipografo patinėlis kviečia kitus, kad medį nustekentų kuo greičiau. Kai ant medžio kinivarpų jau yra pakankamai, jos siunčia signalus kitoms, kad šis medis jau „užimtas“, ieškokite kito. Žinoma, šio patarimo kinivarpos paiso ir imasi kitų medžių. Ieškoti toli nereikia: paprastai šalia auga ir daugiau eglių. Panaudojusios patinėlio išgraužtą po žieve „kamarėlę“, patelės graužia toliau ir sudeda apie 30–60 kiaušinėlių. Išsiritę palikuonys  toliau graužia apatinius žievės sluoksnius. „Koridoriaus“ gale yra anga, iš kurios išskrenda iš lėliukės išsiritę vabzdžiai. Pragręžta skylė gerai matosi žievėje. 

Siekiant apsaugoti sveikus Vyžuonos parko spygliuočius, ir yra iškertami susirgę medžiai. Taip kuriamos nepalankias sąlygas veistis kinivarpoms, parkui žalos nepadaroma. Yra planuojama po kurio laiko parke pasodinti naujų medžių.

Pranešimą paskelbė: Lolita Kaminskienė, Utenos rajono savivaldybės administracija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą