Buitis, Namai

Ekologiškas skalbimas: kas tai?

Didėjant žmonių sąmoningumui, ekologija tampa pozityvia mada visose gyvenimo sferose. „Žaliųjų“ produktų vartojimas ne tik prisideda prie aplinkos tausojimo, tačiau dažnu atveju padeda sumažinti ir finansines išlaidas.

Kaip rasti kompromisą?

Specialistų teigimu, ekologinės idėjos pastaraisiais metais tampa vis aktualesnės daugumai pasaulio gyventojų. Sparčiais tempais augantys „eko“ ženklais pažymėtų produktų pardavimai tik patvirtina faktus, kad dauguma mūsų stengiamės būti ne tik madingesni, tačiau ir draugiškesni gamtai.

Skalbimas – viena tų namų ruošos sričių, kur ekologinės idėjos ypač populiarios. Dažnas jau suvokia, kad ekologiški skalbimo milteliai – žymiai geresnis pasirinkimas, tačiau tik retas galėtų pasigirti žinantis būdą, kaip skirtingo audinio rūbą išskalbti ne tik švariai, bet ir efektyviai.

Cheminių skalbimo priemonių naudojimas sveikatos požiūriu visuomet yra tam tikras kompromisas. Iš vienos pusės, jos užmuša virusus ir bakterijas; iš kitos – cheminiai junginiai ar jų liekanos gali neigiamai veikti tiek žmogų, tiek aplinką. Dėl šios priežasties kasmet vis daugiau dėmesio sutelkiama į produktų ekologiškumą.

Vis populiaresniais tampantys ekologiški skalbikliai nuo įprastinių skiriasi tuo, kad neturi fosfatų ir natrio sulfato, o būtent šie, įtakos skalbimui visiškai neturintys, ingridientai tik padidina pakuotės tūrį bei nutekėję į kanalizaciją teršia vandenį. Ekologiškų skalbiklių pagrindinė sudėtis yra iš natūralių medžiagų – sodos, skalbimo riešutų, kokosų, palmių ar muilo.

Instrukcijas skaito kas antras

Specialistų teigimu, miltelių perdozavimą galima būtų įvardinti kaip vieną žalingiausių skalbimo įpročių. Neseniai Lietuvoje atliktas „Samsung“ kompanijos tyrimas atskleidė, kad kas antras mūsų šalies gyventojas tiksliai nežino, kiek skalbimo priemonių reikia įpilti norint jų neperdozuoti. Net 49 proc. lietuvių skalbiklius pila „iš akies“.

Norintiems nepadauginti skalbimo priemonės specialistai pirmiausia siūlo atidžiai skaityti instrukcijas ant pakuočių ar rūbų etikečių. To paties tyrimo duomenys parodė, kad tik 44 proc. respondentų visuomet skalbia pagal nurodymus, baimindamiesi sugadinti drabužius. Maždaug trečdalis (29 proc.) atsižvelgia į skalbimo taisykles pagal audinius, o kas penktas peržvelgia tik naujų, pirmą kartą skalbiamų drabužių instrukcijas.

Todėl nieko keista, kad didžiausi pasaulio buitinės technikos gamintojai ir čia stengiasi padėti vartotojui. Naujausios skalbyklės jau ne tik surenka visą informaciją apie skalbinius, nustato jų svorį, vandens temperatūrą, įvertina užterštumą ir pagal tai parenka tinkamiausią programos trukmę, tačiau ir dozuoja vandenį bei skalbiklį, nustato išgręžimo intensyvumą.

Skystos priemonės pranašesnės

Jei šeimoje turite mažų vaikų bei norite būti draugiškas gamtai, rinkdamiesi chemines priemones, turėtumėte atkreipkite dėmesį, kad šios būtų be kvapiklių ir nesukeltų alergijos.

Specialistai taip pat pataria pirkti skystus skalbiklius, kadangi jie greičiau ištirpsta ir efektyviau pasiskirsto vandenyje. Taip išvengsite ant skalbinių kartais liekančių baltų nuosėdų. Skystos priemonės pranašesnės ir tuo, jog prieš skalbimą jos galima užpilti ant dėmės.

Į „žaliąsias“ idėjas vis daugiau dėmesio kreipia ir skalbyklių gamintojai. Neseniai „Samsung“ šiame sektoriuje sukėlė tikrą revoliuciją, pristatydama „Eco Bubble“ technologiją. Minėtos kompanijos WW9000 modelyje skalbikliai dar prieš skalbimo ciklą prisotinami oro ir vandens. Susidaro tiršta puta ir burbuliukai, kurie prasiskverbia į drabužius greičiau už koncentruotas skalbimo priemones, todėl drabužius vėsiame vandenyje galima skalbti taip pat efektyviai kaip ir šiltame, taip taupant energijos išteklius.

Iki minimumo sumažintas elektros energijos ir vandens suvartojimas yra tie rodikliai, į kuriuos renkantis naują skalbyklę, dėmesį atkreipia daugiau nei pusė (51 proc.) lietuvių. Specialistai taip pat pažymi, kad taupant energiją, tausojami ir audiniai, o tai reiškia, kad drabužiai ilgiau atrodo lyg nauji.

One Comment

  • gerdunka222

    hmmmm, geri patarimai iš tikrųjų. reikės pasinaudoti! skalbimo milteliai pas mane irgi iš natūralesnių, tai čia visai gerai bus toks skalbimo būdas kitoks:)

Parašykite komentarą