Investicijos

Ar Lietuva – tik pigios darbo jėgos šaltinis?

Jau kuris laikas Lietuvos spauda mirga straipsniais apie vis naujas dideles ir garsias užsienio kompanijas, pasirenkančias Lietuvą savo verslo plėtrai. Apie puikius tokių kompanijų „žvejybos“ rezultatus garsiai skelbia ir į Lietuvą jas viliojančios organizacijos. Deja, bet per šią euforiją pamirštama išsamesnė analizė, kokias funkcijas atlieka didžioji dalis naujai Lietuvoje įsikūrusių įmonių padalinių ir kiek iš tikrųjų joms svarbus Lietuvos, kaip šalies pasirinkimas.

Pagrindinė priežastis, kodėl didžiosios kompanijos pasirenka Lietuvą – mažesnė kokybiškos darbo jėgos kaina, lyginant su kaina jų namų rinkoje. Antra priežastis – Lietuvoje šios kompanijos vis dar gan nesunkiai randa pakankamą kiekį reikiamos kvalifikacijos specialistų, o jei kompetencijos trūksta – Lietuvoje turime būrį darbščių studentų, kurie dar studijų metu įsilieja į darbo rinką ir, jei to reikalauja darbdavys, noriai persikvalifikuoja. Bet, nereiktų skubėti džiūgauti, nes gali ateiti laikas, kai pasidarysime nebe tokie pigūs ir dėl keliais centais pigesnės transakcijos šios kompanijos išsikels į kitas šalis.

Taigi, turėtume mažiau džiaugtis kompanijomis, pasirenkančios Lietuvą dėl mažesnių kaštų ir dažniau prisiminti kompanijas, kurios kuria produktus bei sprendimus ir taip garsina Lietuvą visame pasaulyje. Tokios kompanijos neįdarbina tūkstančių darbuotojų bei, galbūt, nesiūlo didžiausių atlyginimų rinkoje, bet jų svarba yra gerokai didesnė, nes tai – ne sąlyginai pigios „žaliavos“ (darbo jėgos), o žinių, produktų ir sukurtos pridėtinės vertės kūrimas bei eksportas, užtikrinantis ilgalaikę perspektyvą.

Viena tokių įmonių pavyzdžių – Kaune jau 17 metų sėkmingai veikianti No Magic Europe, kurianti ir platinanti modeliavimo sprendimus, skirtus programinės įrangos, verslo procesų, gynybos bei sistemų inžinerijos sektoriams. Nuoseklus bei kruopštus darbas ir pripažinimas atvedė šią įmonę į pasaulinių modeliavimo sprendimų lyderių gretas, o naujausi No Magic Europe sprendimai, skirti šiuo metu „ant bangos“ esančiai modeliavimu paremtos sistemų inžinerijos krypčiai ir jau naudojami pirmaujančių srities įmonių, leidžia tikėti Lietuvoje įsikūrusios įmonės sėkme ir ateityje.

Galbūt sunku patikėti, bet čia pat – Kaune kuriama modeliavimo programinė įranga padėjo NASA į Marsą sėkmingai nuskraidinti smalsųjį „Cusiosity“ marsaeigį, Europos Pietų Observatorijai (ESO) leidžia išbandyti didžiausio teleskopo (EELT) komponentus, jų dar nepagaminus, o Lockheed Martin kompanijai suteikia konkurencinį pranašumą statant naujos kartos povandeninius laivus su SWFTS sistema.

Prieš metus Lietuva tapo kosmine valstybe, sukūrusi ir sėkmingai į kosmosą paleidusi du pirmuosius CubeSat tipo palydovus. Taip, esame viena iš šalių, gebanti pagal NASA kuriamą ir vystomą platformą pagaminti mažąjį palydovą. Bet, jei pažvelgtume giliau – visa šių palydovų architektūra yra modeliuojama No Magic Europe kuriama programine įranga. Taigi, Lietuvos įnašas į CubeSat projektą yra didesnis, nei du nedideli žemės palydovai, bet tik nedaug kas apie tai žino.

Kiek keista, kai įmonę bei jos kuriamus sprendimus puikiai žino ir juos vertina ne Lietuvoje. Tuo No Magic Europe atstovai dar kartą įsitikino TdSE 2014 konferencijoje, vykusioje Vokietijoje lapkričio 12-14 dienomis. Kompanijos stendą lankė ir tolimesnę bendradarbiavimo plėtrą aptarinėjo Vokietijos verslo lyderiai – Siemens, John Deer, Bernafon. Lietuvoje, tuo tarpu, naujienos ir iniciatyvos iš tokių įmonių, kaip No Magic Europe nedomina net tų organizacijų, kurios turėtų rūpintis Lietuvos įvaizdžio formavimu ir verslo bei verslumo skatinimu.

O juk tokių įmonių kaip No Magic Europe pavyzdžių Lietuvoje turime ne vieną ir ne du. To nežinome, nes žinios apie tikrai įdomius jų kuriamus sprendimus ir paslaugas paskęsta bendrame informacijos sraute ir džiūgavimuose apie dar vieną naują darbdavį, įdarbinsiantį 100 darbuotojų ir užsitikrinsiantį žemesnius kaštus. Taigi, didžiuokimės tuo, ką iš tiesų kuriame ir kas leidžia garsinti Lietuvą, o ne būkime vien tik darbo jėgos šalimi!

Apie No Magic Europe:

„No Magic Europe”, UAB įkurta 1997 metais. „No Magic Europe“ – produktų bei paslaugų, susijusių su  modeliavimu, kompanija, klientams taip pat siūlanti mokymus („on-line“ ir „on-site“ tipo) bei konsultacijas. „No Magic Europe” pasižymi lankstumu – jei klientas turi specifinių pageidavimų, programiniai sprendimai gali būti nesunkiai pritaikomi taip, kad derėtų su esamomis sistemomis bei teiktų maksimalią naudą.

„No Magic Europe“ klientų sąraše – didžiausios pasaulyje finansinės institucijos („Citigroup“, „Credit Suisse“, „JP Morgan“, „ABN AMRO“), automobilių gamybos lyderiai („BMW“, „Rols-Royce“, „Ford“, „Volkswagen“), aeronautikos kompanijos („Boeing“, „Lockheed Martin“) ir kitos, puikiai žinomos kompanijos – „IBM“, „Siemens“, „DHL“, „Shell“. Lietuvoje kompanijos produktais bei paslaugomis naudojasi  „Omnitel“, „Alna“.

Parašykite komentarą