Įvairenybės

350 rūšių makaronų: kuo jos ypatingos ir su kuo jas valgyti?

Vos iš kelių ingredientų: vandens, druskos, miltų ir kiaušinių pagaminti makaronai užkariavo bene viso pasaulio valgytojų širdis. Makaronų gali būti pačių įvairiausių – pradedant klasika tapusiais spagečiais ir baigiant kaspinėlių ar kriauklelės formos makaronais. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, pasakoja, kad makaronus mėgsta visi, o paskaninti juos galima tūkstančiais padažų: nuo mėsos, iki jūros gėrybių ar daržovių.

„Nors makaronai pirmiausia siejasi su Italija, vis dėlto jų kilmės vieta – senovės Azija. Manoma, kad pasaulyje egzistuoja net 350 skirtingų makaronų rūšių – ir maždaug keturis kartus daugiau jų pavadinimų. Taip atsitiko todėl, kad kai kurie makaronų tipai turi skirtingus pavadinimus skirtingomis kalbomis. O, pavyzdžiui, Italijoje makaronų pavadinimai gali skirtis net ir skirtingose regionuose“, – sako V. Juodkazienė. 

Pirmasis oficialus makaronų paminėjimas istoriniuose šaltiniuose užfiksuotas 1154 m. Sicilijoje. Būtent tuomet šis produktas pradėjo plisti visoje Italijoje, vėliau Europoje, o galiausiai ir pasaulyje. Populiarėjant makaronams, virėjai pradėjo ieškoti naujų būdų, kaip patiekalą padaryti dar patrauklesnį. O XVIII a. buvo pristatytas vienas ikoniškiausių makaronų priedų – pomidorų padažas.

Skirtingos formos – skirtingi patiekimo būdai

Penkios populiariausios makaronų rūšys yra penne, spaghetti, fusilli, rigatoni ir tagliatelle. Makaronai Italijoje tradiciškai patiekiami al dente – tai yra iki galo neišvirti. Tokiu būdu paruošti makaronai išlieka tvirti ir nepavirsta į košę. Kaip teigia V. Juodkazienė, skirtingos makaronų formos paprastai valgomos su skirtingais padažais: pavyzdžiui, spiralės formos makaronai fusilli patiekiami su pomidorų padažu, klasikiniai ir visų taip pamėgti spaghetti – dažniausiai su iš faršo ir daržovių pagamintu Bolonijos padažu, o pusmėnuliukų formos makaronai gomiti rigati gardinami daržovėmis.

Tuo metu kaspinėlių formos makaronus farfalle siūloma patiekti su vištiena. Viena išskirtiniausių makaronų rūšių – vamzdeliai rigatoni yra ypač dėkingos formos – kadangi yra tuščiaviduriai, prie jų itin gerai „prilimpa“ su jais patiekiami padažai. Tiesa, šiuos makaronus italai dažniausiai patiekia su mėsos pagardais.

Tagliatelle yra šiek tiek už spagečius storesni ir plokštesni makaronai. Šios rūšies makaronų tekstūra yra itin lengva, todėl jais dažniausiai mėgaujamasi patiekiant su lengvu jūros gėrybių padažu. Dar vieni į tagliatelle panašūs makaronai fettuccine – jie paplitę centrinėje Italijoje ir dažniausiai patiekiami su sūrio ir daržovių padažu.

Prie makaronų būtina paminėti ir ravioli – juos galima vadinti koldūnų pusbroliais iš Italijos. Dažniausiai šie makaronai gaminami su sūrio, daržovių arba mėsos įdaru ir patiekiami su įvairiausiais padažais. Sakoma, kad viena populiariausių makaronų rūšių penne – tai  nedideli siauri tuščividuriai  vamzdeliai, juos mėgstama valgyti su pesto padažu.

Patiekalas, kuris neatsibosta

Tinklaraštininkė Amelija Kuzmarskė pasakoja, kad makaronai jai yra vienas tų produktų, kuriuos ji valgo ištisus metus. Anot jos, jie gali būti komfortiškas, šiltas maistas arba gaivus patiekalas, pavyzdžiui, makaronų salotos su daržovėmis. Dar vienas makaronų pliusas – jie greitai paruošiami ir lengvai galima pamaitinti visą armiją. Šįkart A. Kuzmarskė dalijasi makaronų receptu su kremišku pomidorų, rikotos ir čili padažu.

„Makaronų patiekalai dažniausiai reikalauja greičio ir organizuotumo virtuvėje. Juk niekas nenori pervirusių sulipusių makaronų ir per tiršto padažo. Todėl prieš gamindama makaronus, susiruošiu visus ingredientus ir daiktus, kuriuos naudosiu. Žinau, kad makaronus reikės patiekti iškart, kai tik pagaminsiu, nes jie greitai ataušta“, – pasakoja Amelija.

Makaronai su pomidorų ir rikotos padažu

Jums reikės:

2 šaukštų alyvuogių aliejaus

1 vidutinio svogūno

4 česnako skiltelių

0,5-1 čili pipiro

1 skardinės konservuotų kapotų pomidorų (400 g)

130 g rikotos sūrio

250 g makaronų (pvz.: fettuccine ar kitos mėgstamos formos)

Druskos ir juodųjų pipirų

Parmezano sūrio (patiekimui)

Gaminimo eiga:

1. Pirmiausia Amelija pasiruošia ingredientus: smulkiai supjausto svogūną, česnakus ir čili (jei naudoja). Atsidaro pomidorų skardinę, pripila puodą vandens (kuriame virs makaronus), pasiruošia keptuvę ar troškintuvą padažui, pasiruošia rikotos sūrį.

2. Tuomet A. Kuzmarskė įjungia kaitrą puodui su vandeniu, kad šis užvirtų.

3. Vėliau į įkaitintą keptuvę ar troškintuvą ji pila aliejų ir beria svogūnus. Ir viską kepina tol, kol šie tampa vos auksiniai. Tuomet ji beria česnakus ir čili, viską kepina dar dvi minutes.

4. Į keptuvę Amelija pila visą skardinę pomidorų ir leidžia padažui burbuliuoti apie 10 min., kol sutirštės.

5. Tuo metu: į 40-50 laipsnių orkaitę įdeda lėkštes, kuriose ji patieks makaronus. Makaronai greit ataušta, todėl Amelija mėgsta pašildyti lėkštes. Galiausiai ji išverda makaronus: į verdantį vandenį deda šaukštą druskos ir verda makaronus minute mažiau, nei nurodyta ant pakuotės.

6. Kai makaronai išverda į atskirą indą ji įpila jų virimo vandens. Jo prireiks padažo konsistencijai reguliuoti.

7. Į keptuvę su sutirštėjusiu padažu deda šaukštelį (be kaupo) druskos ir rikotą. Išmaišo. Tuomet Amelija pila pastos virimo vandens (taip reguliuoja tirštumą). Šįkart jo panaudojo apie 200 ml.

8. Į padažą sudedu makaronus ir išmašo. Jei trūksta, pila dar pastos virimo vandens. Patiekia su šviežiai grūstais juodaisiais pipirais ir parmezano sūriu. Skanaus!

Parašykite komentarą