Sveikata

Verta pasitikrinti – į kokias potencialias grėsmes sveikatai dažnai numojame ranka?

Neskauda – esu sveikas. Deja, tokia mintimi vis dar vadovaujasi nemaža dalis žmonių ir vengia profilaktinių sveikatos patikrinimų. Taip jau yra, kad dažniausiai dėl savo sveikatos sunerimstama tik pajutus tam tikrą skausmą ar pastebėjus kūno pokyčius, kurių anksčiau nebuvo. Tačiau neretai dėl pavėluoto gydymo gal atsirasi rimtų sveikatos surikimų, kuriuos ne visuomet lengva išgydyti, o kartais net ir nebeįmanoma.

Į kokias potencialias grėsmes sveikatai dažnai numojame ranka? Kokių prevencinių priemonių reikėtų imtis siekiant išvengti klastingų ligų? Svarbu sužinoti ir pasirūpinti savo bei artimųjų sveikata laiku, kol ne per vėlu.

Apgamai – dažni odos vėžio pranašai

Beveik visi žmonės turi apgamų, į kuriuos nekreipia didelio dėmesio. Normalu, kad ant suaugusio žmogaus kūno gali būti nuo 10 iki 40 įvairios formos, skirtingų dydžių apgamų. Dauguma apgamų atsiranda dar vaikystėje ar paauglystėje, tad tampa įprasta matyti juos ant kūno. Tačiau svarbu žinoti, kad ne visi apgamai yra nepavojingi. Iškilusios, neįprastos formos, daugiau nei vieną spalvą turinčius apgamus būtina atidžiai stebėti, nes tai gali būti itin klastingo odos vėžio pranašai. Ar įmanoma užkirsti kelią apgamo supiktybėjimui? Vienos efektyviausių priemonių tai padaryti – reguliarūs apsilankymai pas dermatologą ir apgamų šalinimas lazeriu.

Pas dermatologą reikėtų apsilankyti kasmet, tačiau suskubkite tai padaryti, jei naujas arba esamas apgamas:

· Keičia formą arba atrodo netolygiai.

· Keičia spalvą – tamsėja arba turi daugiau nei dvi spalvas.

· Pradeda niežėti, pleiskanoti arba kraujuoti.

· Tampa didesnis arba labiau iškilęs nuo odos.

Svarbu pastebėti, kad šių simptomų įmanoma išvengti laiku pašalinus grėsmę sveikatai galinčius sukelti apgamus. Apgamų šalinimas lazeriu daugeliui asocijuojasi su estetine procedūra. Labai dažnai nusprendžiama pasinaudoti šia procedūra siekiant pašalinti tokius apgamus, kurie kelia diskomfortą – kliūna, yra nepatogioje kūno vietoje ar atrodo neestetiškai. Tačiau reikia žinoti, kad apgamų šalinimas lazeriu – itin veiksminga odos vėžio prevencija. Nuolat dirginamoje kūno vietoje esantys, stipriai iškilę apgamai turi didesnę tikimybę supiktybėti ir padidina riziką susirgti odos vėžiu. Todėl nereikėtų ranka numoti į grėsmingai atrodančius apgamus, verta pasitikrinti ir apsisaugoti nuo pavojingų odos ligų.

Asociatyvi Pexels.com nuotrauka

Krūtų pokyčiai signalizuoja apie rimtą pavojų

Ar žinojote, kad krūties vėžys dažniausiai diagnozuojamas vėžys tarp moterų visame pasaulyje? Guodžia tik tai, jog laiku pastebėjus šią ligą galima užkirsti kelią jos vystymuisi. Deja, daugelis moterų numoja ranka į krūtų pokyčius ir neskuba kreiptis į specialistus. Reikia žinoti, kad krūties vėžio simptomai gali būti skirtingi, tačiau bet kokie pakitimai signalizuoja apie galimą rimtą pavojų:

· Naujas guzelis krūtyje arba pažastyje;

· Krūties odos sudirgimas arba įdubimas;

· Krūties dalies sustorėjimas arba patinimas;

· Odos paraudimas arba pleiskanojimas spenelių, krūties srityje;

· Skausmas spenelio srityje;

· Išskyros arba kraujas iš spenelių;

· Skausmas bet kurioje krūties srityje.

Žinoma, šie požymiai gali signalizuoti ir apie kitas krūties ligas, tačiau pastebėjus bent vieną iš paminėtų simptomų labai svarbu iškart kreiptis į gydytoją. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad reguliariai atlikti mamografines patikras rekomenduojama 45–50 metų moterims. Tačiau svarbu pažymėti, kad jau 20 metų sulaukusios moterys turėtų kasmet atlikti klinikinį krūtų patikrinimą, kas yra veiksmingiausias būdas siekiant apsisaugoti nuo pavojingo krūties vėžio.

Pakitusi veido spalva gali būti susijusi su liga

Ką gali apie sveikatą pasakyti veido spalva? Labai daug ką, nes daugelį rimtų ligų pranašauja ne kas kitas, o pakitusi veido spalva. Mažai kas kreipia dėmesį į atsiradusius veido spalvos pokyčius. Tačiau reikia žinoti, jog sveiko žmogaus veido spalva yra tolygaus rausvo atspalvio. Tad staiga pageltęs, išbalęs, pleiskanojantis veidas yra pirmas rimtas signalas pranešantis apie galimus sveikatos sutrikimus. Į kokius veido spalvos pokyčius reikėtų atkreipti dėmesį?

· Pageltusi oda gali įspėti apie kepenų ir tulžies ligas.

· Neįprastai blyški veido oda – mažakraujystės požymis.

· Ryškiai raudonas veidas, kuris nebuvo paveiktas šalčio ar saulės, gali signalizuoti apie prasidėjusius uždegiminius procesus arba padidėjusį kraujospūdį.

· Pleiskanojanti veido oda – vidaus organų ligos.

· Papilkėjusi, melsvą atspalvį įgavusi oda – širdies ligų požymis.

Kai kurie veido odos spalvos pokyčiai atsiranda ir dėl aplinkos veiksnių – kaitrios saulės, šalčio ar net netinkamų kosmetinių priemonių. Tačiau jei jūsų veido oda nebuvo paveikta jokių aplinkos veiksnių ir staiga pakeitė spalvą, verta apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti šių pokyčių priežastį.

Asociatyvi Pexels.com nuotrauka

Negyjanti žaizdelė burnoje – grėsminga liga

Nemaža dalis žmonių vis dar vengia sėstis į odontologo kėdę, o atsiradus neįprastai, ilgai negyjančiai žaizdelei burnoje apskritai į tai nekreipia dėmesio. Deja, toks aplaidumas gali iššaukti itin klastingą ir vis dažniau diagnozuojamą burnos vėžį. Liūdna statistika rodo, jog dažniausiai burnos vėžys diagnozuojamas jau pažengusioje stadijoje, kuomet išgyti nuo šios ligos lieka vis mažiau šansų. Verta pažymėti, jog laiku pastebėjus burnos vėžio simptomus ir pradėjus atitinkamą gydymą išgijimo tikimybė – labai didelė. Tad reguliariai lankytis pas odontologą, stebėti savo burnos sveikatą ir žinoti šiuos burnos vėžio simptomus yra labai svarbu:

· Skausmingos, kelias savaites neužgyjančios žaizdelės burnoje.

· Nepaaiškinamas, nuolatinis lūpų ar liežuvio tirpimas.

· Kartais baltos arba raudonos dėmės ant burnos ar liežuvio gleivinės.

· Skausmas ar jausmas, kad kažkas užstrigo gerklėje.

· Skausmas kramtant, ryjant arba judinant žandikaulį, liežuvį.

· Dėl neaiškių priežasčių iškritę dantys.

· Kraujavimas iš burnos.

Į šiuos simptomus jokiu būdu negalima numoti ranka, o geriausia burnos vėžio prevencija – nuolatinė odontologo patikra, kas naudinga tiek sveikatai, tiek dantims.

Nebūna nesvarbu, būna per vėlu

Mažai kas drįstų ginčytis su tuo, jog sveikata – didžiausias turtas. Tačiau labai dažnai nesusimąstome, kokie esame turtingi, kol neužklumpa netikėta liga. Šiuolaikinė medicina suteikia galimybes užkirsti kelią daugeliui pavojingų ligų. Viskas, ką reikia padaryti – pasinaudoti šiomis galimybėmis, tikrintis savo sveikatą, rūpintis savimi ir mylėti save. Atminkite, jog kalbant apie sveikatos bėdas nebūna nesvarbu, būna per vėlu.

carvertical VIN patikra

Parašykite komentarą