Sveikata

Vasarai artėjant reikia ne badauti, bet keisti mitybos taisykles

Neseniai atliktas pasaulinis mitybos įpročių tyrimas rodo, kad dauguma žmonių mieliau renkasi laikytis sveikos mitybos taisyklių, nei badauti ar laikytis griežtų dietų. Net 94 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių pasakė, jog prižiūrėdami savo figūrą ir sveikatą jie nesilaiko jokių specialių dietų, tačiau kasdien renkasi subalansuotą ir sveiką mitybą, į savo racioną įtraukia daugiau vaisių bei daržovių.

Panašius rezultatus rodo ir dietomis bei joms skirtais papildais prekiaujančių pasaulinių bendrovių apyvarta, kuri per pastaruosius metus nukrito maždaug trečdaliu. Besikeičiantį žmonių mąstymą demonstruoja ir tai, kad 77 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių nebemano, jog dietos yra sveikos, ir mieliau renkasi daugiau aktyviai judėti bei sveikai maitintis.

Mitybos specialistai teigia, kad dažnai gyventojų požiūris į mitybą pasikeičia būtent artėjant vasaros sezonui, kai dauguma pradeda galvoti apie atostogas gamtoje ar prie jūros. Tačiau nevertėtų teisingų ir sveikų įpročių atsisakyti ir vėliau, orams vėstant.

Svarbu į kasdienį mitybos racioną įtraukti kuo daugiau šviežių ir neapdorotų maisto produktų, vaisių, daržovių, nes juose išlieka daugiau naudingų mineralinių medžiagų. Nereikia atsisakyti kažko specifiško, nes tai tik skatina norą valgyti tų produktų daugiau.

Galvojant apie savo mitybą, joje turėtų likti viskas, ką esame įpratę valgyti, tiesiog skirtingomis dalimis. Nesveikų ir maistiškai nevertingų produktų reikėtų vengti ir itin sumažinti jų kiekį, tačiau neatsisakyti visiškai. Taip psichologiškai liekame labiau patenkinti savo mityba ir sumažėja noras viską mesti ir grįžti prie senų nesveikų įpročių.

Specialistai rekomenduoja, galvojant apie savo mitybos keitimą, vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis:

1. Neribokite savęs. Nereikia sau kažko drausti. Galima valgyti viską, svarbu – protingi kiekiai. Ne be reikalo dauguma net profesionalių sportininkų bent kartą per savaitę sau leidžia pasukčiauti ir valgyti tai, ką nori.

2. Tikslai turi būti realistiški. Sveika ir racionali svorio reguliavimo norma per savaitę yra maždaug iki vieno kilogramo. Tačiau dauguma žmonių dažnai užsimano itin didelio rezultato per labai trumpą laiką ir tiesiog nusivilia savo sprendimu sveikai maitintis. Geriausia pradėti sveikai maitintis ir aktyviau fiziškai judėti net negalvojant apie kūno masės pokyčius, tuomet po kurio laiko rezultatai patys nustebins.

3. Daugiau neapdirbto maisto – sveikesnė mityba. Įtraukus į savo racioną daugiau šviežių vaisių ir daržovių, organizmas per kurį laiką pradės normaliai įsisavinti medžiagas, kurių jam labiausiai trūksta. Taigi kasdien suvalgius obuolį ar kriaušę, po mėnesio galime pastebėti, kad sumažėjo mūsų noras saldumynams ar šokoladui. Šviežiuose vaisiuose ir daržovėse esantys mineralai bei maistinės medžiagos gali daug veiksmingiau padėti reguliuoti kūno svorį nei maisto papildai.

Geriausia visuomet rinktis regione užauginamus maisto produktus, nes jų nereikia papildomai apdirbti gabenant ir jie išlieka ilgiau švieži. Europos Sąjungos kilmės švieži produktai – patikrinti ir patikimi, atitinkantys aukštus kokybės bei maisto saugos reikalavimus.

Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė, kurią vykdo asociacija „Baltijos ūkis ir verslas“. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

Parašykite komentarą