Studijos

Vaiguvos jaunimas didžiuojasi gimtojo krašto žmonėmis

Nesvarbu, gimei mieste ar kaime, lankai didelę ar mažą mokyklą, jei daug mokysies ir stengsies, tau atviri visi keliai. Tuo įsitikinę Kelmės rajono Vaiguvos Vlado Šimkaus vidurinės mokyklos mokiniai. Dalyvaudami didžiausiame Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projekte „Kuriame Respubliką“, jie nusprendė surinkti informaciją apie žinomus kraštiečius ir pasisemti iš jų drąsos bei įkvėpimo kopti į savo Everestą.

„Dažniausiai prisimename tik žymiausius valstybės žmones, o savo kraštiečius ir jų darbus nepelnytai pamirštame, – sako Evaldas Butkus, V. Šimkaus vidurinės mokyklos istorijos mokytojas, iniciatyvos koordinatorius. – Mūsų mokyklą baigė daug nusipelniusių žmonių. Norime padrąsinti jaunimą sekti jų pavyzdžiu ir sugriauti stereotipą, kad tik vaikai iš miesto gali daug pasiekti.“

Anot E. Butkaus, V. Šimkaus vidurinę mokyklą baigė istorikas, diplomatas ir rašytojas Alfonsas Eidintas, Lietuvos policijos pareigūnas Eugenijus Ušinskas, dirbęs Jungtinių Tautų Taikos palaikymo operacijų departamente, kunigas Vaidas Lukoševičius, istorikė Vida Kniūraitė, žurnalistas, kultūros veikėjas Eugenijus Šaltis, žolės riedulininkė, tarptautinės kategorijos teisėja Ona Kanaporienė, beisbolo treneris Virmidas Neverauskas, Panevėžio pataisos namų direktorius Edvardas Norvaišas ir kt. Mokiniai taip pat rinko informaciją apie Vaiguvos menininkus ir tautodailininkus, kurie savo darbais puoselėja gimtojo miestelio kultūrą, tradicijas ir papročius.

„Sudaryti žinomų ir nusipelniusių kraštiečių sąrašą, kuriame net keturiasdešimt pavardžių, padėjo senieji vietos gyventojai. Mokiniai stengėsi su visais susitikti, pabendrauti telefonu ar elektroniniais laiškais, – pasakoja E. Butkus. – Aprašymus ir nuotraukas jau turime, belieka tik parengti specialų kompaktinį diską. Taip pat planuojame išleisti fotoplakatą. Jis iliustruos, kur šiuo metu gyvena iš Vaiguvos kilę žinomi žmonės.“

Anot pedagogo, istorikai, sportininkai, menininkai ir kiti kraštiečiai noriai grįžta į buvusią mokyklą, bendrauja ir dalijasi patirtimi su jaunimu.

„Nustebau, kiek daug žinomų žmonių yra kilę iš nedidelio mūsų miestelio, – prisimena Dovilė Andriulytė, V. Šimkaus vidurinės mokyklos vienuoliktokė. – Susitikimuose ne vienas jų patarė: jei nori, kad sektųsi, reikia mylėti savo darbą.“

Pasak tos pačios mokyklos dešimtokės Dajanos Kavriginos, susitikimai su žinomais žmonėmis itin naudingi aukštesniųjų klasių mokiniams, kurie vis labiau domisi įvairiomis profesijomis ir gali apie jas išgirsti iš pirmų lūpų.

„Po šių susitikimų dalis mokinių pradėjo labiau stengtis, pagerėjo jų pažangumas“, – džiaugiasi E. Butkus.

V. Šimkaus vidurinės mokyklos jaunimas geriau pažinti gimtojo krašto žmones panoro po to, kai prisijungė prie projekto „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“, kuriame iš viso dalyvauja 120 švietimo įstaigų iš 30-ies savivaldybių. Jį įgyvendina VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“. Jį finansuoja Europos socialinis fondas.

Daugiau informacijos apie projektą rasite interneto svetainėje www.kuriamerespublika.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje www.facebook.com/KuriameRespublika.

Parašykite komentarą