2022 m. birželio 9 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Ukrainoje prasideda trečioji United for Ukraine (U4U) misija, kurios tikslas – pasiekti kuo didesni sutarimą dėl būtinybės suteikti kandidatės statusą Ukrainai.
Š. m. birželio 23–24 d. Europos Sąjungos viršūnių taryboje bus sprendžiama, kaip atsakyti į Ukrainos paraišką narystei Europos S1jungoje. Europos Komisija pateiks savo rekomendaciją, o politinius sprendimus viršūnių taryboje priims šalys narės, kurių politiniai lyderiai ir jėgos šiuo metu ruošia savo sprendimus.
Trečioje U4U misijoje susitelkė parlamentarai iš įvairių europinių grupių – socialistų, krikščionių demokratų, liberalų, vienijami tikslo įtikinti tiek savo politines grupes, tiek savo sostines remti kandidato statuso suteikimą Ukrainai ir pasitarti visiems kartu su Ukrainos kolegomis dėl paskutinių likusių priemonių kaip šį tikslą pasiekti.
Didžiausias pasaulyje U4U globalus parlamentinis aljansas, vienijantis daugiau nei 300 parlamento narių ir daugiau nei 30 valstybių, nuolat rengia konsultacijas atskirose ES sostinėse (pavyzdžiui, Berlyne), siekdamas jas įtikinti išgirsti esminius Ukrainos prašymus ir reikalavimus. Šio forumo iniciatorius – EP narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius.
Kijeve Lietuvai šį kartą atstovauja vienas šio forumo steigėjų Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Žygimantas Pavilionis, Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė bei Seimo Socialinių reikalų komiteto narys, buvęs ilgametis pirmininkas Algirdas Sysas.
Delegacijoje dalyvauja ir Ispanijos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Pau Mari-Klosė (Pau Marí-Klose), Italijos valdančiosios kairiosios Demokratų partijos tarptautinė sekretorė Lija Kvartapelė (Lia Quartapelle), Vokietijos krikščionių demokratų pagrindinis kalbėtojas žmogaus teisių klausimais Michaelis Brandas (Michael Brand), Švedijos Liberalų partijos sekretorė Marija Nilson (Maria Nilsson) ir kiti parlamentarai.
Kijeve parlamentarai tarsis su Ukrainos Užsienio, Vidaus reikalų ministerijų vadovais, Gynybos ir Infrastruktūros ministrais, visų pagrindinių parlamento komitetų vadovais bei Prezidento Zelenskio patarėjais.
Misijos organizatorius Seimo Europos reikalų vicepirmininkas Ž. Pavilionis teigė, kad šiuo metu labai daug politinių lyderių, nevyriausybinių organizacijų stengiasi, kad Ukrainai būtų suteiktas kandidatės statusas, tačiau parlamentinės diplomatijos srityje yra natūrali ir pripažinta Lietuvos lyderystė – „didžiausios ES šalių parlamentinės grupės, lyderiai, ne tik girdi, bet įsiklauso į Lietuvos balsą, dabar mums svarbu padaryti viską, kad šių šalių vyriausybės ir valstybių vadovai išgirstų savo tautų ir jos rinktų atstovų balsą kuris yra aiškiai kaip niekada už Ukrainą“.
Pirmą kartą Ukrainoje besilankanti LSDP vicepirmininkė D. Šakalienė atkreipė dėmesį, kad narystė ES bloke šiuo metu neatsiejamai susijusi su Ukrainos saugumo perspektyvomis. „Paradoksalu, bet daugiašaliame formate šio karo metu Europos Sąjunga kaip blokas veikia aktyviau nei NATO, kur pagalba Ukrainai iš esmės teikiama dvišaliu pagrindu. Tuo tarpu ES ne tik rengia jau septintą sankcijų paketą, bet ir priėmė bei planuoja daug gyvybiškai svarbių Ukrainai finansinių ir karinės paramos paketų. Todėl neatidėliotinas teisinis ir politinis Ukrainos priartinimas prie narystės ES yra visų bendras interesas, tiek siekiant užbaigti šį grobikišką Rusijos karą, tiek apsaugant Europos saugumo architektūrą ilgalaikėje perspektyvoje“, – teigė Lietuvos socialdemokratų lyderė gynybos klausimais.
Parlamentaras A. Sysas pabrėžė, kad delegacija itin vieninga. „Visų valstybių skirtingų politinių partijų atstovai vieningai pasisako už ES kandidatės statuso suteikimą Ukrainai.“
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija