Politika ir teisė

Kauno rajono tarybai vėl teks atremti žvyro kasėjų buldozerius

Trečiadienį, išklausęs Batniavos bendruomenės atstovus, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas įpareigojo administraciją parengti Tarybos sprendimo projektą, kuriuo būtų nepritarta planuojamai UAB „Rizgonys“ ūkinei veiklai Pakarklės miške (Batniavos sen.).

Meras rėmėsi 1323 vietos gyventojų pasirašyta peticija, kurioje priešinamasi verslo invazijai į žavų gamtos kampelį.

Kasti žvyrą planuojama miško teritorijoje, netoli kurios yra įsikūrusios kelios sodininkų bendrijos. Batniavos seniūnas Šarūnas Pikelis tvirtino, kad ši vieta anksčiau priklausė draustinio zonai, tačiau vėliau buvo sumažinta. Tačiau, seniūno teigimu, netoli ūkinei veiklai numatyto sklypo yra daug jautrių gamtos ir kultūros paveldo gretimybių.

Nemuno slėnyje įsikūręs senovinis Kriemalos kaimas, kuriame vasaras leisdavo prezidentas Antanas Smetona, maždaug 0,8 km atstumu dunkso Natura 2000 teritorijai priklausantis Pakarklės miškas ir Paštuvos botaninis draustinis, 0,76 km atstumu rytų kryptimi – Žvirgždės dvarvietė, Antalkių kapinynas, Brūžės senovinė gyvenvietė, Brūžės dvarvietė, Kriemalos kapinynas. Netoli Jaučakių kaimo yra žydų žudynių vieta.

„Šie miškai visais laikais buvo čia gyvenusių žmonių užuovėja, juose slapstėsi 1863-1864 m. sukilėliai, pokario partizanai. Vaizdingas apylinkes labai mėgsta poilsiautojai. Atsiradus karjerui, vietinių kaimelių žmonės bus priversti palikti savo namus“, – tvirtino Š. Pikelis.

„Privalome būti žmonių ir gamtos pusėje. O verslininkai pirmiausiai tegul sutvarko išdarkytą senųjų Kvesų karjerų teritoriją“, – kalbėjo V. Makūnas, pabrėždamas, kad sutvarkyti kraštovaizdį darkančius plotus ir pritaikyti juos naujai veiklai reikalauja LR Žemės gelmių įstatymas.

Savivaldybės administracijos direktorius Mantas Rikteris taip pat pastebėjo, kad Kauno rajone yra daug išeksploatuotų karjerų, tačiau nė vienas jų nėra tinkamai sutvarkytas.

Tai, kad žvyro kasyklos sąskaita būtų mažinamas miško masyvas, nenorėtų pritarti ir Valstybinė miškų urėdija. Apie tai LNK televizijai prieš keletą dienų kalbėjo šios tarnybos direktorius Valdas Kaubrė.

Šių metų sausį Kauno rajono savivaldybės taryba vienbalsiai nepritarė UAB „Ekostruktūra“ planuojamai ūkinei veiklai (PŪV) – smėlio ir žvyro karjerui Virbaliūnų kaime (Batniavos sen.) ir pateikė savo argumentuotą vertinimą.

Sprendime pabrėžiama, kad planuojama ūkinė veikla padarytų neigiamą poveikį Kulautuvos miestelio, Virbaliūnų k. ir kitų apylinkių bendruomenėms, kurių gyvenimo kokybė dėl triukšmo, oro užterštumo ir kraštovaizdžio pasikeitimo būtų neigiamai ir negrįžtamai paveikta.

 ***

 Nuotraukose: UAB „Rizgonys“ eksploatuojamų karjerų teritorija Kvesų kaime.

Pranešimą paskelbė: Jurga Jasiukevičienė, UAB „Point media”

Parašykite komentarą