Investicijos

Tradiciniai vs. netradiciniai pasaulio valstybių pinigai

Kartais internete galime rasti straipsnių, kuriuose pasvarstoma, jog galbūt žmones taupyti paskatintų sukurti labai gražūs banknotai. Sakoma, kad gal gražius pinigus žmonės labiau taupytų? Tačiau kažin, ar tai turi tiek daug įtakos šiandien, kai daugiausia atsiskaitoma ne popieriniais, bet elektroniniais pinigais.

Šiandien pagrindinė valiuta pasaulyje yra JAV doleris, todėl ir dolerio kursas yra labai svarbus, tam tikra prasme lemiantis viso pasaulio finansinius pokyčius. Apskritai, tokių didžiųjų valiutų kursai iš dalies nulemia ir pasaulinę ekonomiką. Tačiau dolerių „prekinė“ išvaizda tikrai nusileidžia ne vienai pasaulinei valiutai – paprasti žalsvi banknotai nėra niekuo išskirtiniai. JAV dolerius puošia šią valstybę valdę prezidentai, įvairi atributika, ir, tenka pripažinti, toks kupiūrų dekoras kai kurių pasaulio valiutų fone atrodo gana blankiai.

Australijos valiuta

Įvairios kupiūros yra ir skirtingai apipavidalintos. Štai, pavyzdžiui, Australijoje banknotai gaminami iš plastiko, ir, manoma, šis sprendimas pasiteisino. Manoma, kad tokie banknotai yra ilgaamžiškesni, atsparesni, juos ir kur kas sunkiau padirbti nei popierinius banknotus. Plastikinės kupiūros pažymėtos specialiais įspaudais, kurie pinigus padeda lengviau atskirti akliesiems. Australijos dolerio kursas yra panašus į JAV dolerio: JAV dolerį galima nusipirkti už maždaug 2,5 Lt, o Australijos – už 2,3 Lt.

Niujė valiuta

Niujė – koralinė sala, kuri yra Ramiajame vandenyje. Dažnai vietiniai gyventojai šią salą pavadina „Polinezijos sala“. Saloje gyvena vos per 1400 gyventojų, o pačios salos dydis siekia kiek daugiau negu 100 kv. mylių. Salos gyventojams suteikta Naujosios Zelandijos pilietybė. Nepaisant to, vietiniai gyventojai turi ir savo valiutą. N. Zelandijos kalykla Niujė gyventojų reikmėms nukalė specialias monetas, vaizduojančias pagrindinius filmo „Žvaigždžių karai“ herojus. Tuo tarpu monetų reversą puošia Didžiosios Britanijos karalienės atvaizdas.

Tokių monetų komplekte iš viso yra 18, jų kaina siekia 470 JAV dolerių. Monetomis bus galima atsiskaityti oficialiai, tačiau į tokius retus ir išskirtinius pinigus jau nusitaikė ir monetų kolekcininkai – numizmatikai. Galima tik svarstyti, kokios vertės bus šios keistosios monetos ir kokie bus jų valiutu kursai, lyginant su pasaulinėmis valiutomis.

Parašykite komentarą