Politika ir teisė

Susitikime Kopenhagoje – didžiulis susirūpinimas dėl įtemptos padėties Europos Sąjungos ir  Baltarusijos pasienyje

2021 m. gruodžio 1 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Lapkričio 29 d. Danijos sostinėje Kopenhagoje vyko tradicinis Šiaurės ir Baltijos valstybių (Estijos, Danijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos) parlamentų vadovų susitikimas. Susitikime dalyvavęs Seimo Pirmininko pavaduotojas Vytautas Mitalas pristatė pranešimą apie pastaruosius įvykius Europoje ir ypač prie Europos Sąjungos valstybių, besiribojančių su Baltarusija, sienų. 

V. Mitalas pabrėžė, kad tai, kas šiuo metu vyksta Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos pasienyje, yra apgalvota ir Baltarusijos režimo organizuota hibridinė ataka prieš Europos valstybes, naudojant nelegalius migrantus. Pranešime sakoma, kad būtų naivu tikėtis, jog ši ataka yra vykdoma be Rusijos žinios ar palaikymo. Rusija nemažą įtampą kelia ir prie sienos su Ukraina, kur telkia savo karines pajėgas.

„Akivaizdu, – sakė V. Mitalas, – kad viena iš priežasčių, kodėl ši ataka yra nukreipta prieš Lietuvą bei kitas kaimynines valstybes, yra tai, jog šios valstybės aktyviai palaiko demokratišką Baltarusijos visuomenę ir suteikia prieglobstį nuo Lukašenkos rėžimo bėgantiems Baltarusijos piliečiams“.

Seimo Pirmininko pavaduotojas ragino nepamiršti padėties Baltarusijoje, persekiojamų, kalinamų, kankinamų, prievartaujamų ar net nužudytų už savo šalies demokratišką pasirinkimą ir laisvę kovojančių piliečių. Jis taip pat kvietė Baltijos ir Šiaurės šalis tvirtai palaikyti griežtas sankcijas Baltarusijos režimui, nes tik taip galima sugriauti režimą palaikančią sistemą.

Susitikime nemažai dėmesio buvo skirta nacionalinių parlamentų vaidmeniui, siekiant suvaldyti COVID-19 pandemiją, parlamentinės kontrolės stiprinimui regiono parlamentuose, visuomenės vaidmens didinimui priimant svarbiausius sprendimus ir kt.

Siekiant palaikyti eurointegracinius procesus Moldovoje, Lietuvos iniciatyva kitais metais planuojamas bendras Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų vadovų vizitas į Kišiniovą, o parlamentų vadovų susitikimas vyks Lietuvoje.

Kontaktams:

Seimo Pirmininko pavaduotojas Vytautas Mitalas

Tel.: (8 5) 239 6626, mob. 8 675 60 424

El. p. vytautas.mitalas@lrs.lt

 

Parengė:

Snieguolė Žiūkaitė

Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriaus vedėja

Tel.: (8 5)  239 6221 mob. 8 699 04 145

El. p. snieguole.ziukaite@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą