Laisvalaikis

Šeštadienį Palangos poilsiautojai aiškinosi, kaip kasdienius įpročius paversti tvariais

Palangos gyventojai ir svečiai šeštadienį laiką leido renginyje „Žaliosios europiečių atostogos Palangoje 2020“. Įvairių edukacinių ir kūrybinių dirbtuvių bei kitų veiklų metu žmonės aiškinosi, kaip daiktus ar drabužius prikelti antram gyvenimui, teisingai ir atsakingai pirkti maistą bei kompostuoti bute. Taip pat poilsiautojai kartu su sveikatingumo motyvatore Vlada Musvydaite ir programėle walk15 leidosi į žygį aplink Palangą, kuriuo simboliškai išlydėjo šiųmetinio renginio partnerių organizuojamo darnos žygio „Už švarią Lietuvą!“ dalyvius į 80 dienų, 1200 km kelionę aplink Lietuvą. Vakaro pabaigoje gausus būrys miesto gyventojų ir svečių saugiai klausėsi atlikėjos GIEDRĖS „drive-in“ koncerto.

„Kaip ir kasmet, šiemet renginyje sulaukėme didelio būrio poilsiautojų. Jie noriai įsitraukė į įvairias veiklas, leidosi į žygį aplink miestą, aiškinosi, kaip tvariai vartoti maistą, susidėvėjusius daiktus perdirbti ir panaudoti antrąkart bei mažinti kasdien susidarančių atliekų kiekį. Džiugu, kad renginyje poilsiautojai sužinojo, kaip padidinti savo indėlį į švarią ir saugią aplinką. Tikiu, kad įgytos žinios bus pritaikytos ir kasdienybėje. Nes kiekvienas galime prisidėti kuriant tvarią aplinką sau ir kitiems”, – sako Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Išlydėti žygeiviai aplink Lietuvą

Renginys prasidėjo pėsčiųjų žygiu aplink Palangą. Į jį leidosi net 300 poilsiautojų. Su vežimėliais ar augintiniais keliavę dalyviai aplankė fontaną-skulptūrą „Gėlavandenės žuvys“, užsuko į Birutės paplūdimį, kuriame plevėsuoja Mėlynoji vėliava, bei lankėsi kitose stotelėse, susijusiose su ekologija ir aplinkosauga. Iš 7 kilometrų žygio sugrįžę dalyviai centrinėje Palangos aikštėje buvo apdovanoti mediniais medaliais.

Šis žygis – savotiškos žygio „Už švarią Lietuvą!“ išlydėtuvės. Mat tą pačią dieną Palangoje prasidės žygio organizatoriaus Giedriaus Bučo ir bendražygių kelionė aplink šalį. Ji truks net 80 dienų. Per jas žadama nukeliauti apie 1200 kilometrų. Viso žygio metu dalyviai rinks šiukšles ir iš jų dės „Vartojimo dėlionę“, kuri atskleis lietuvių vartojimo įpročius.

„Norėdami sumažinti vartojimą turime ne tik kalbėti apie tai, bet ir parodyti. Todėl svarbi kiekviena žygyje pakelta šiukšlė, vertingos kiekvieno žmogaus pastangos ir įžvalgos, o vėliau – bendras vaizdas. Supratę, kiek išmetame, užuot panaudoję antrąkart, galėsime kiekvienas prisidėti prie Europos žaliojo kurso ir teigiamų pokyčių švaresnės planetos link“, – pristatydamas žygį kalbėjo G. Bučas.

A. Gilytės tvarios spintos paslaptys

Atostogautojai dalyvavo ir įvairiose dienos veiklose. Kartu su stiliste Agne Gilyte aiškinosi, kaip prikelti drabužius antram gyvenimui ir geriau rinktis mažiau, šiek tiek brangiau, bet tvariau. Pasak stilistės, protingai apsipirkinėdami, verčiau rinkdamiesi kiek brangesnius, tačiau tikrai kokybiškus, iš natūralių medžiagų pagamintus drabužius, mes kuriame sąmoningą spintą, kurioje daiktai tarnauja mums, o ne mes jiems. O jeigu tie daiktai tampa nebereikalingi, mes visuomet jiems galime atrasti kitus namus ir taip iš rankų į rankas perduodami pabodusius drabužius, juos prikelti naujam gyvenimui.

Virtuvės šefas Gian Luca Demarco dalinosi patarimais, kaip tausoti maistą, kad jis patektų ant stalo, o ne į šiukšlių dėžę. Anot jo, neretai vienoje šiukšlių dėžėje būna išmesta tiek produktų, kad iš jų būtų įmanoma pagaminti vakarienę šeimai.

Pasiklausę paskaitų renginio dalyviai iki pat vakaro galėjo apžiūrinėti atvirą šių dienų aplinkosaugos aktualijų parodą fotografijose ir instaliacijose „Vertybių krioklys“ bei „Kūdikio pjūvis“.

Taip pat netrūko ir užsiėmimų. Miesto gyventojai ir svečiai, padedami kūrybinių dirbtuvių „Replastico2” komandos, iš plastikinių maišelių pagamino per 200 dėklinių. Vėliau – mokėsi kompostavimo bei daiginimo miesto sąlygomis gudrybių, kuriomis dalinosi socialinės iniciatyvos „CoolŪkis“ įkūrėjos.

Po veiklų centrinėje Palangos aikštėje, poilsiautojai persikėlė į pramogų parką „Boom Park“, kur „Žaliąsias europiečių atostogas Palangoje 2020“ užbaigė nemokamas GIEDRĖS gyvo garso „drive-in“ koncertas „Kad žemė nesibaigtų“. Į jį įvairiomis transporto priemonėmis – paspirtukais, dviračiais ar automobiliais – drauge su šeima ar draugais atvyko per 150 svečių.

„Žaliąsias europiečių atostogas“ jau 12-tus metus inicijuoja ir organizuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Šiųmečio renginio partneriai: žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ bei Palangos miesto savivaldybė.

 

Pranešimą paskelbė: Evelina Mišeikytė, Komunikacijos agentūra „Penkiolika minučių iki vidurnakčio“

Parašykite komentarą