Teisėsauga, kriminalai

Seimo narės M. Danielės pranešimas: „Vėluojantys sprendimai – švirkštai, adatos ir priklausomybės gydymas kalėjimuose“

Plačiai paplitę narkotikai įkalinimo įstaigose, dešimtys žmonių, besidalinantys vienu švirkštu, ir nuolatiniai ŽIV protrūkiai – tokia situacija Lietuvos kalėjimuose. Šios problemos vis dar nesulaukia pakankamai valdžios ir visuomenės dėmesio.

Kovo 1 d. visame pasaulyje minint Nulinės diskriminacijos dieną (angl. Zero Discrimination Day), Seimo spaudos konferencijų salėje 10.30 val. bus rengiama speciali spaudos konferencija „Vėluojantys sprendimai – švirkštai, adatos ir priklausomybės gydymas kalėjimuose“, kurioje sveikatos įstaigų ir nuteistųjų atstovai pristatys situaciją apie Lietuvoje laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų diskriminaciją sveikatos priežiūros sektoriuje.

„Priklausomybės ligų keliamos problemos ir visos pavojingos infekcijos veši kalėjimuose ir iš ten plinta į visuomenę. Taip bus tol, kol įkalinimo įstaigose negydysime priklausomų žmonių ir neteiksime švirkštų ir adatų keitimo paslaugų, – teigė spaudos konferencijos organizatorė, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė. – Užteks apsimetinėti, kad narkotikų kalėjimuose nėra, kai visi puikiai žinome, kad jų ten daugiau nei laisvėje. Mes niekaip neįveiksime ŽIV epidemijos ne dėl to, kad tam nėra priemonių, o dėl vis dar gajos diskriminacijos nuteistųjų atžvilgiu.“

Pasak M. Danielės, Lietuva iki šiol nėra įgyvendinusi JT rekomendacijos panaikinti baudžiamuosius įstatymus, kriminalizuojančius narkotikų turėjimą be tikslo platinti. Taip pat mūsų šalis neteikia nuteistiesiems būtinų sveikatos paslaugų – priklausomybės gydymo ir tinkamos ŽIV bei kitų per kraują plintančių infekcijų prevencijos. „Švirkštų ir adatų kalėjimuose reikėjo jau vakar“, – teigia Seimo narė.

Su M. Daniele sutinka ir konferencijoje dalyvausiantis kalinių atstovas, asociacijos „Kalinių sąjunga“ sekretorius Tautvaldas Snukiškis. Pasak jo, problema yra akivaizdi ne tik kiekvienam kaliniui ar įkalinimo įstaigų darbuotojui. Tarptautinės organizacijos jau seniai ragina Lietuvą imtis priemonių situacijai taisyti.

„Galima pateikti paprastą pavyzdį: kalėjimuose dar gerokai prieš pandemiją būdavo padedami dezinfekcinio skysčio bakeliai, suprask, švirkštų dezinfekavimui, tačiau realių priemonių nesiimama, ir net neaišku, kodėl, – teigė T. Snukiškis. – Ar atsakingi asmenys nesupranta, kad dezinfekcinis skystis nelaikomas jokia ŽIV prevencija, ar vis dar nenori pripažinti problemos?“

Be Seimo narės M. Danielės ir nuteistųjų atstovo T. Snukiškio konferencijoje pasisakys ir savo įžvalgomis dalysis Respublikinio priklausomybės ligų gydymo centro direktoriaus pavaduotoja dr. Aušra Širvinskienė, Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Birutė Semėnaitė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Brigita Kairienė.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Rekomenduojame
 
Kaunas Hockey ledo ritulys
 
Kaip serviruoti stalą gimtadienio šventei?
 
Kuo metalinės tvoros pranašesnės?
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose

Parašykite komentarą