Įvairenybės

Seimo Darbo partijos frakcijos pranešimas: parlamentinės partijos kviečiamos pradėti rengti Nacionalinį susitarimą dėl žemės ūkio

2022 m. balandžio 4 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Šiandien vykusios konferencijos „Apsirūpinimas maistu – nacionalinio saugumo prioritetas“ dalyviai diskutavo apie žemės ūkį ir jo vietą nacionalinio saugumo kontekste, taip pat apie apsirūpinimo maistu politikoje kylančius iššūkius ir galimybes, Europos Sąjungos iniciatyvas sprendžiant apsirūpinimo maistu klausimą Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje. Konferencijos metu aiškiai parodytos jau daug metų iškylančios problemos, kurioms iki šiol bandoma ieškoti sprendimo būdų. Dėl šios priežasties Darbo partija kviečia parlamentines partijas pradėti rengti Nacionalinį susitarimą dėl žemės ūkio.

Seimo Darbo partijos frakcijos nario prof. dr. Vigilijaus Juknos surengtoje konferencijoje pagrindinis dėmesys buvo skiriamas apsirūpinimo maistu klausimui ir kylančioms grėsmėms – galimam jo trūkumui ir smarkiai augančioms kainoms.

Natūralu, kad paskutiniu metu vis dažniau kalbama apie besikeičiančią geopolitinę situaciją, karo Ukrainoje padarinius ir maisto apsirūpinimo klausimą, kuris sparčiai tampa prioritetiniu.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, žemės ūkis, jame vykstantys procesai ir susiję klausimai jau nebe paliekami nuošalyje, o atsiduria šalia kitų aktualijų. Siekis užtikrinti sklandų apsirūpinimą maistu paskatino ne tik žemės ūkio procesų suaktyvėjimą, bet ir politinėje dienotvarkėje atsirandančias diskusijas apie aktualiausias žemės ūkio ekonomikos problemas ir sprendimų būdus.

Dabartinė situacija lėmė tai, kad ne viena šalis pranešė sustabdančios grūdų eksportą, Ukrainos eksporto apimtys taip pat sumažės, situacija pasaulinėje maisto sistemoje patiria krizę. Energijos išteklių ir trąšų kainos itin padidėjusios, ir pasekmes jau dabar pradeda jausti kiekvienas vartotojas. Visa tai turi tiesioginės įtakos ne tik mūsų žemės ūkiui, bet ir kiekvienam žmogui. Kartu brangsta mėsa, pienas, kiaušiniai ir kiti maisto produktai. O koks šioje situacijoje yra valstybės požiūris į maisto politiką ir žmonių aprūpinimą maistu?

Diskusijos metu žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas nepasidalijo jokiais konkrečiais planais ir veiksmais, kurie padėtų apsirūpinti trąšomis ir užtikrintų sklandžią maisto tiekimo grandinę. Kyla klausimas: kokias duonos ir daržovių kainas pamatysime šį rudenį?

Konferencijoje dalyvavę asociacijų nariai vieningai tvirtino, kad šiuo laikotarpiu būtina sumažinti biurokratinius reikalavimus, peržiūrėti žaliojo kurso strategiją, aiškiai susidėlioti prioritetus. Pasak jų, Vyriausybės kalbos ir veiksmai apie kuriuos deklaruojama jokių realių rezultatų neatnešė. Taip pat pasigendama žinojimo, kad valstybė veikia kartu su žemdirbiais, o šiandienines problemas padės įveikti tik tuomet, kai bus juntamas visų susitelkimas ir bendradarbiavimas.

Pasak prof. dr. V. Juknos, maisto nepritrūksime šiandien, tačiau be nuoseklių žingsnių situacija gali pasikeisti, o ekstremalių situacijų metu ypač išryškėti.

Darbo partijos iniciatyva, artimiausiu metu bus išsiųstas kvietimas visų parlamentinių partijų pirmininkams deleguoti asmenis į Nacionalinio partijų susitarimo dėl žemės ūkio darbo grupę. Sprendimai skirti paremti žemės ūkį privalo būti priimami nedelsiant.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą