Politika ir teisė

Seimas pareiškė padėką pirmosioms Lietuvos Nepriklausomybę pripažinusioms Islandijai ir Danijai

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2021 m. vasario mėn. sukako 30 metų, kai Islandija ir Danijos Karalystė oficialiai pripažino 1990 m. kovo 11 d. atkurtą nepriklausomą Lietuvos Respubliką, šioms šalims pareiškė padėką. Seimo posėdyje vieningai priimtos dvi tai numatančios rezoliucijos (projektai Nr. XIVP-177, Nr. XIVP-327), kurias parengė Seimo narys, Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris.

Priimtame dokumente Islandijai, pirmajai pripažinusiai Lietuvos Nepriklausomybę, reiškiama didžiausia padėka už prigimtinės tautos teisės turėti savo valstybę pripažinimą ir paramą tada, kai kiti nedrįso to dar padaryti. Islandijos parlamentui (Altingui) dėkojama už greitą reakciją į 1991 m. sausio 13 d. vykdytą Sovietų Sąjungos agresiją prieš nepriklausomą Lietuvos Respubliką ir Islandijos diplomatijos vadovui Jonui Baldvinui Hanibalsonui (Jón Baldvin Hannibalsson) už jo ypatingą asmeninį indėlį ir tvirtą paramą Lietuvai siekiant laisvės.

„Dėl šio Islandijos žingsnio pasaulis turėjo progos prisiminti, kad be tiesioginių interesų egzistuoja ir istorinis teisingumas, tautų apsisprendimo teisė ir valia, galiausiai – moralė“, − pabrėžiama priimtoje Seimo rezoliucijoje. Kaip tvirtinama dokumente, 1991 m. išskirtinę drąsą, ryžtą ir draugystę Lietuvai parodžiusi Islandija ir šiandien išlieka artima Lietuvos sąjungininke bei partnere.

Antrojoje Seimo rezoliucijoje akcentuojama, kad prieš trisdešimt metų žengtas principingas Danijos Karalystės žingsnis buvo labai svarbus savo nepriklausomybę tarptautinėje bendruomenėje įtvirtinančiai Lietuvai.

„1991 m. vasario 28 d. pasirašytas bendras protokolas „Dėl Danijos Karalystės ir Lietuvos Respublikos bendradarbiavimo“, kurį pasirašė tuometinis Danijos Karalystės užsienio reikalų ministras Ufė Elemanas-Jensenas (Uffe Ellemann-Jensen) ir tuometinis Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Algirdas Saudargas, parodė, kad jau tada Danija, niekada nepripažinusi Lietuvos sovietinės okupacijos ir aneksijos, aktyviai rėmė šalies siekius įsitvirtinti tarptautinėse organizacijose – įsijungti į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją, tapti NATO ir Europos Sąjungos nare, teikė pagalbą Lietuvai demokratinėms reformoms įgyvendinti ir krašto apsaugai stiprinti“, − rašoma dokumente.

Kaip pažymima rezoliucijoje, šiandien Danija yra svarbi Lietuvos partnerė, o sutampantis požiūris į daugelį aktualių žemyno ir saugumo darbotvarkės klausimų lemia sėkmingą abiejų šalių dialogą tiek dirbant dvišaliu lygiu, tiek derinant pozicijas ES ir NATO.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą