Yra du būdai įsigyti įmonę. Vienas, labiau įprastas Lietuvoje yra įsigyti įmonės akcijų paketą. Kitas, populiarėjantis pastaruoju metu yra įsigyti įmonę kaip turtą. Pastarasis variantas skirstomas į dvi šakas – perkama realiai veikianti įmonė su pelnu (ar nuostoliu), inventoriumi, darbuotojais ir sutartimis. Arba perkama realios veiklos nevykdanti įmonė, parduodamas pavadinimas ir registracija, taip suteikiama galimybė iš karto pradėti veiklą. Bet kokiu atveju, įmonės įsigijimas yra svarbus žingsnis, todėl pateikiame keletą praktiškų patarimų, į ką atkreipti dėmesį įsigyjant įmonę.
Pirmiausia, išsiaiškinkite kodėl savininkas parduoda įmonę, ypač jei perkate veiklą vykdančią įmonę. Pardavimo motyvai ne visuomet yra atskleidžiami, tačiau jūsų tikslas išsiaiškinti ar pardavimas nėra vykdomas dėl numatomų verslo sunkumų, nevykdomų įsipareigojimų ar teisinių kliūčių vykdyti veiklą. Jūs turite būti tikri, kad įsigiję įmonę galėsite sėkmingą tęsti veiklą. Jei perka įmonę iš įmonės steigėjų, tuomet ji paprastai neturi jokios istorijos ir yra parduodama kaip tik ką tik suformuotas objektas.
Antra, išsiaiškinkite įmonės reputaciją. Tai ypač svarbu, kuomet perkate seną įmonę, kuri šiuo metu nevykdo veiklos arba įsigyjant veikiančią įmonę. Įmonių reputacija, ypač jei ji yra neigiama, persekioja gana ilgą laiką ir ateityje gali kelti sunkumų, nepaisant to, jog visas įmonės kolektyvas jau yra pasikeitęs ir vadovai kiti bei nesusiję su įmonės praeitimi. Todėl verta pasidomėti įmonės atsiliepimais, skundais, teisminiais procesais, jei tokių buvo. Tuo tarpu perkant naują įsteigtą įmonę, svarbu atkreipti dėmesį į įmonės pavadinimą ir jo panašumą į kitų įmonių – ar nekyla asociacijų, ar pavadinimas nėra panašus į kitos žinomos įmonės pavadinimą ar įmonės pavadinimo skambesys tinka jūsų vykdomai veiklai.
Trečia, visuomet siekite gauti kaip įmanoma daugiau įmonės veikos ataskaitų, atlikite finansinį auditą. Jei pardavėjas neturi ko slėpti, tuomet sunkumų gauti informaciją nekils. Jūs privalote žinoti, ką perkate. Taip pat pasikonsultuokite su teisininkais dėl įmonės pirkimo ir perdavimo procedūros, kokia procedūra tinka konkrečiu atveju ir kokių apsaugos priemonių reikėtų imtis.