Investicijos,  Verslas

Parduodu verslą, ką daryti?

Nusprendus parduoti verslą gali kilti daug klausimų dėl pardavimo eigos. Kuo reikia pasirūpinti prieš pradedant pardavinėti verslą? Kokią informaciją galimam pirkėjui privaloma pateikti? Kokiais dokumentais reikia pasirūpinti? Ar pardavimo intenciją bei faktą reikia kažkur užregistruoti?

Klausimų daug, bet realybė yra labai paprasta. Jei jūsų parduodamas verslą nėra laikomas stambiuoju ir neturi išskirtinės ekonominės ar strateginės svarbos, tuomet verslo pardavimas yra pakankamai neformalus procesas, kuriame kiekvienas vadovaujasi tik savo išmone ir patirtimi. Kitaip sakant, jūs pats esate visiškai atsakingas už sėkmingą savo verslo pardavimą. Galimam pirkėjui ar juolab kuriai nors valstybės institucijai jokios konkrečios informacijos pardavimo eigoje pateikti nereikia, tačiau jei pardavimas bus nesėkmingas, t.y. niekas jūsų verslo nenupirks, tai bus tik jūsų vieno atsakomybėje (ar asmenų, kuriems šią užduotį delegavote).

Nors verslo pardavimas yra neformalus ir reikia tik pasakyti sau, kad parduodu verslą, Lietuvoje jau nusistovėjo tam tikra verslų pardavimo praktika, kuria galima vadovautis, kaip bazine.

Pasiruošimas pardavimui

Daug priklauso nuo jūsų verslo dydžio, veiklos kategorijos. Jei verslas yra smulkus ir net neveda buhalterijos, tuomet taip, jį parduoti galite iš kart tik nusprendęs, kad pats laikas tą padaryti. Tačiau jei jūs vadovaujate verslui, kuriame yra vedama buhalterija, kuris turi nuosavybė ir turi UAB ar kitos oficialiai pripažintos struktūros formą, tuomet pardavimui dar reikia pasiruošti. Reikėtų pasirūpinti, kad visa buhalterija būtų tvarkinga, kad nebūtų neapskaičiuotų skolų, turto ir panašiai. Galiausiai reikia paruošti visą informaciją taip, kad ją būtų galima paprastai perteikti galimiems pirkėjams.

Pasiūlymo paruošimas

Kartais verslo pardavimas vyksta visiškai neformaliai ir net atsitiktinai. Jūs galite sulaukti pasiūlymo ar pateikti jį konkrečiam pirkėjui. Tokiais atvejais reikia tik paruošti konkretų pasiūlymą pagal pirkėjo poreikį.

Kitais atvejais reikėtų kurti pasiūlymą/skelbimą, kuris būtų matomas visiems galimiems pirkėjams, o jį patalpinti reikėtų į tą leidžiančius ir veiksnius skelbimo puslapius. Didžiausios sėkmės susilaukia pasiūlymai, kurie yra pakankamai detalūs ir sugeba patraukti dėmesį bei tie, kurių nurodyta norima kaina yra adekvati ir atitinkanti realybę.

Pardavimo įgyvendinimas

Suradus pirkėją lieka tik sutvarkyti formalumus. Jei parduodate tik nedidelę svetainę ar elektroninę parduotuvę, tuomet jums reikia tik perleisti nuosavybės teises į domeną ir jei yra toks susitarimas, teises į talpinimą.

O jei verslas turi įregistruotą įmonės struktūrą (AB, UAB, IĮ, MB ar kitą), tuomet pardavimui užbaigti gali reikėti Registrų centro pagalbos ar net notaro užtvirtinimo.

Parašykite komentarą