Studijos

Politikai, istorikai, muziejininkai primena Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos reikšmę

2021 m. gegužės 3 d. pranešimas žiniasklaidai

1791 m. gegužės 3-iąją priimta Konstitucija yra pirmoji rašytinė konstitucija Europoje ir antroji rašytinė konstitucija pasaulyje. Lietuvos Respublikos Seimas, taip pat istorikai, muziejininkai kviečia pagarbiai paminėti mūsų protėvių darbą.

 Prof. Zigmantas Kiaupa akcentuoja, kad į 1791 m. Gegužės 3-iosios Konstituciją ,,turime žvelgti kaip į teisės aktų visumą, su visais į ją įeinančiais poįstatyminiais dokumentais ir kitais papildančiais priimtais įstatymais“. Profesorius ypač pabrėžia 1791 m. spalio 20 dieną priimto Abiejų Tautų Respublikos Tarpusavio įžado akto reikšmę.

 Istorikė dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė sako pastebinti, kad šie metai, kai minime 230-ąsias Konstitucijos priėmimo metines, kartu žymi ir labai ryškų pokytį lietuvių savimonėje vertinant Konstituciją.

 Gegužės 3-iosios Konstituciją priėmusio Ketverių metų Seimo epochą padeda įsivaizduoti Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose eksponuojami miestiečių ir bajorų buities reliktai, rasti archeologinių tyrinėjimų metu. Valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas pasakoja, kad būtent tuomet, reformų laikotarpiu, buvo kuriami ir planai Lietuvos Didžiųjų Kunigaikščių rūmus remontuoti ir pritaikyti naujiems poreikiams.

 Seimo Pirmininko pavaduotojo, Seimo delegacijos Lietuvos ir Lenkijos parlamentinėje asamblėjoje pirmininko Pauliaus Saudargo teigimu, jubiliejinė sukaktis iškilmingai minima Lietuvoje ir Lenkijoje, o rudenį planuojama kartu paminėti ir Abiejų Tautų Respublikos Tarpusavio įžado akto 230-ąsias metines.

Plačiau – vaizdo pasakojime.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą