Kelionės

Pokyčiai turizmo rinkoje išplėtė kelionių draudimo apimtis: specialistės įvardijo pagrindines priežastis

Pokyčiai turizmo rinkoje ir itin aktyvi 2022 m. vasara turėjo įtakos ne tik lietuvių, bet ir viso pasaulio keliautojų atostogų planavimo įpročiams. Turizmo rinkos lyderio „Novaturas“ ekspertai pastebi, kad pandemija ir chaotiški vasaros mėnesiai oro uostams bei aviakompanijoms išryškino kelionės apsaugų svarbą, o draudimo specialistai vardija, jog draudimas šiuo metu apima ne tik ligos ar nelaimingo atsitikimo užsienyje atvejus, bet ir skrydžio vėlavimą, prarasto, pavogto ar sugadinto bagažo žalos atlyginimą.

Išankstinis kelionių planavimas ir papildomos naudos

Pasak „Novaturo“ komunikacijos vadovės Dovilės Zapkutės, Baltijos šalių keliautojams dar iki pandemijos buvo būdinga keliones planuoti iš anksto: „Nors šiuo metu iš anksto užsakomų kelionių laikotarpis yra sutrumpėjęs nei buvo prieš pandemiją, tačiau išankstinio planavimo nauda yra akivaizdi. Visų pirma specialus kelionių apsaugų paketas suteikia galimybę užtikrintai ir be streso planuoti savo atostogas ir aiškiai valdyti bei planuoti joms skiriamą biudžetą. Pavyzdžiui, būsimos vasaros atostogas planuojant dabar, pradinė įmoka už poilsio kelionę yra tik 75 eurai, o likusią sumą reikia sumokėti iki atostogų išvykimo pradžios likus 28 dienoms, tokiu būdu per ilgesnį laikotarpį galima aiškiai susidėlioti visas įmokas.“

Kitas pastarųjų metų išryškintas keliautojų poreikis – turėti sąlygas lanksčiai keisti kelionių planus. Čia irgi išlošia atostogas per išankstinių pardavimų periodą planuojantys keliautojai. „Reaguodami į šį mūsų keliautojų poreikį, prie visų išankstinės kelionės įsigijimo naudų pridėjome galimybę pakeisti kelionės datą, trukmę, viešbutį, kambario tipą, kelionės kryptį ar sezoną, jei keliautojų planai netikėtai pasikeistų, kad būtų dar ramiau – pridedame ir nemokamą „Covid paketo“ paslaugą“, – sako D. Zapkutė.

Specialistė pastebi, jog pastaruoju metu aktuali būsimos vasaros atostogų kelionių apsauga – mažiausios kainos garantija su papildomomis naudomis. „Kelionės kaina yra ne mažiau svarbus aspektas planuojant atostogas. Šiemet kelionių kainodarą keitė tiek pabrangęs aviacinis kuras, tiek infliacija, todėl, kad žmonėms būtų drąsiau keliones planuoti iš anksto, už papildomą mokestį pasiūlėme mažiausios kainos papildomą paslaugą, kurios kaina 15 eurų asmeniui. Tai reiškia, kad iš anksto įsigiję kelionę, keliautojai gali išlikti ramūs, kad keliaus už mažiausią kainą. O jei analogiškos kelionės kaina ateityje sumažėtų, įsipareigojame grąžinti kainos skirtumą. Be to atsižvelgdami į pastarojo laikotarpio patirtis, į šią paslaugą įskaičiavome ir kuro kainos svyravimo mokestį“, – sako „Novaturo“ komunikacijos vadovė.

Pandemija paskatino draustis

Pasak „Gjensidige“ Žalų departamento vadovės Baltijos šalims Viktorijos Katilienės, šių metų pradžioje „NielsenIQ“ atliktas tyrimas parodė, kad ketvirtadalis Lietuvos gyventojų ketino keliauti vasarą, o trečdalis teigė lauksiantys pandemijos pabaigos. Tačiau birželio mėnesį buvo panaikinti visi pandemijos apribojimai ir žmonės galėjo nevaržomai keliauti.

„Didžiausi keliautojai Baltijos šalyse yra lietuviai, kiek mažiau keliauja estai, o mažiausiai – latviai. Tyrimo duomenimis, niekur nekeliauja vos 19 proc. lietuvių. Net 62 proc. Mūsų šalies gyventojų visuomet keliaudami apsidraudžia kelionės draudimu. Dar 6 proc. tai paskatino padaryti pandemija”, – teigia V. Katilienė. – Kelionių draudimą klientai kartais vadina sveikatos draudimu, mat populiariausias jo variantas yra medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimas. Mūsų duomenys rodo, kad per aštuonis šių metų mėnesius kelionių draudimo sutarčių skaičius išaugo daugiau negu 200 proc., o klientams išmokėta 350 proc. daugiau išmokų negu tuo pačiu laikotarpiu pernai.“

V. Katilienė atkreipia dėmesį, jog medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimas užtikrins pirmąją medicinos pagalbą susirgus ar susižeidus, atlygins išlaidas už suteiktą skubią medicinos pagalbą, vaistus. Ištikus didesnei nelaimei draudikas pasirūpina ir pargabenimu į tėvynę įprastu arba medicininiu transportu.

Padidėjo papildomų draudimų apimtys

Anot V. Katilienės, išaugusį žmonių sąmoningumą rodo ir kelis kartus padidėjusios papildomų draudimų apimtys. Žmonės su medicininių išlaidų draudimu renkasi ir asmens civilinės atsakomybės, bagažo praradimo ir vėlavimo, sporto veiklos bei inventoriaus, kelionės atidėjimo, atšaukimo draudimus.

„Pastebime, kad vis daugiau žmonių pasirenka draudimo variantą su apsauga aktyviam laisvalaikiui. Jau keletą metų visi, vykstantys slidinėti, papildomai apsidraudžia slidininko draudimu – tai draudimo paketas, pritaikytas slidininko poreikiams. Jį sudaro medicininių išlaidų, asmens civilinės atsakomybės, sporto veiklos ir inventoriaus draudimas, taip pat draudimas nuo nelaimingų atsitikimų. Jei atostogų metu planuojate aktyvias pramogas (nardyti, slidinėti, kopti į kalnus, medžioti, žvejoti atviroje jūroje, skrieti jėgos aitvarais, užsiimti oro pramogomis ar raftingu, nuomotis motociklą, mopedą, kurio galingumas virš 35 kw), reikėtų pasirinkti aktyvaus laisvalaikio draudimo riziką“, – rekomenduoja draudimo žalų ekspertė.

„Novaturo“ komunikacijos vadovė D. Zapkutė visiems, kurie ruošiasi vykti į slidinėjimo keliones, rekomenduoja įsigyti asmens civilinės atsakomybės draudimą: „Slidinėjant ar tiesiog aktyviai leidžiant laiką kalnuose yra didesnė tikimybė netyčia apgadinti kito slidininko inventorių, pargriuvus sulaužyti slidę arba snieglentę. Kai kurie slidinėjimo kurortai taip pat svečių prašo parodyti, ar jie turi įsigiję tokį draudimą.“

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis draudimą

Keliautojams renkantis draudimą V. Katilienė pataria apgalvoti, kokiomis veiklomis kelionės metu jie rengiasi užsiimti, kokiu būdu ir kokiam laikotarpiui keliauja, dėmesį vertėtų atkreipti ir į tai, su kuo keliaujama: „Vykstant su vaikais, rekomenduojama apsidrausti asmens civilinės atsakomybės draudimu. Jis pagelbės tuo atveju, jei vaikai išdykaudami nutrauks užuolaidas ar sulaužys viešbučio inventorių. Keliaujantiems su persėdimu reikėtų ir bagažo draudimo, kuris šiuo metu itin aktualus, kai oro uostuose dažnai pasimeta bagažas, bei kelionės jungties draudimo.“

Priklausomai nuo kelionės pobūdžio, galima rinktis ir kitus draudimus, pavyzdžiui, neįvykusios ar nutrūkusios kelionės draudimą vykstant į renginius bei konferencijas. Šis draudimas atlygina iki 90 proc. kelionės išlaidų, jei dėl tam tikrų priežasčių negalite išvykti.

„Kelionės jungties, kelionės atidėjimo, atšaukimo draudimai bus aktualūs vykstant į kelionę oro transportu, o bagažo draudimas kompensuos bagažo praradimą, sugadinimą arba pavėluotą pristatymą keliaujant lengvuoju automobiliu arba lėktuvu. Keliaujantiems į ramią poilsinę kelionę įprastai pakanka medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimo. Tačiau ekstremalių pramogų mėgėjams praverstų ir draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, o mėgstantys nardyti ar slidinėti ir besigabenantys savo įrangą, gali apdrausti ir ją“, – siūlo specialistė.

Žalų ekspertė pabrėžia, jog labai svarbu apsidrausti taip, kad draudimo pabaigos data sutaptų su grįžimo iš kelionės data: „Kartais klientai apsidraudžia tik tam laikotarpiui, kai atostogų metu ketina keliauti aktyviau, nes tikisi, kad pasilikus kelias dienas poilsiui prie baseino nieko blogo nenutiks ir draudimo neprireiks. Tačiau iš patirties matome, jog nelaimė ar trauma gali atsitikti visiškai „lygioje vietoje“, o tada prireikia vaistų ar skubios pagalbos, pavyzdžiui, sutrikus virškinimui arba paslydus prie baseino.“

Ką daryti susirgus kelionės metu?

Pasak V. Katilienės, kelionėse žmones dažniausiai užklumpa virškinimo ir kvėpavimo takų susirgimai bei uždegimai: gastroenteritas (infekcinė diarėja), apsinuodijimai, bronchitas, ausų uždegimas, angina, faringitas.

„Dažnai negalavimų priežastimis tampa netradicinis maistas, valgymas higienos normų nesilaikančiose vietose ar dideli temperatūrų svyravimai, kuriuos sukelia itin šaltą orą pučiantys kondicionieriai. Temperatūrų svyravimai sukelia peršalimus, kurie lemia uždegiminius susirgimus. Keliaujant į egzotiškas šalis su karšto oro klimatu visuomet svarbu atkreipti dėmesį į maisto kokybę ir higieną bei vengti itin atvėsintų patalpų“, – pataria specialistė.

Susirgus patariama iškart susisiekti su savo draudimo bendrove, kuri pasirūpins iškilusiomis problemomis. V. Katilienė keliautojams pataria su savimi turėti ir kelias popierines ar telefone išsaugotas savo asmens dokumentų kopijas bei kelionių draudimo atmintinę su kontaktiniais duomenimis, kad nutikus nelaimingam įvykiui būtų nesunku susisiekti, pranešti apie įvykį ir pasitarti dėl tolimesnių veiksmų.

Parašykite komentarą