Nekilnojamas Turtas

Patarimai, kaip apsisaugoti nuo rizikos įsigyti standartų neatitinkančių LED produktų

Per ketverius metus po to, kai Europa pradėjo palaipsniui atsisakyti kaitrinių lempučių ir keisti jas į aukštesnės kokybės energiją taupančias šviesos diodų (LED) lemputes, iš prekybos buvo pašalinta daugiau nei 70 standartų neatitinkančių ar net nelegalių LED produktų.

Tokius importuojamus produktus, kurių dauguma neatitinka nustatytų standartų, sudaro ir pavienės LED lemputės, ir apšvietimo sprendimai skirti pramoniniam, profesionaliam ar individualiam naudojimui. Europos Komisija (EK), siekdama apsaugoti pirkėjus nuo galimų pavojų, tokių kaip elektros šokas, nudegimai ar net gaisras, standartų neatitinkančius produktus iš rinkos pašalino.

„Šviesos diodų produktai pakeitė visą apšvietimo pramonę. Originalūs, aukštos kokybės LED produktai padeda sutaupyti net iki 90 proc. daugiau elektros energijos, o jų eksploatacinės sąnaudos mažesnės, – teigia apšvietimo produktų gamintojos „Osram“ atstovybės Lietuvoje vadovas Gintas Malašauskas. – Vis dėlto, pirkėjams sunku įsitikinti, kad jų perkamos lemputės yra būtent tokios, kokios ir turėtų būti, o EK pateikiamas sąrašas verčia dar labiau abejoti.“

Įstatymai apsaugo nuo pavojingų produktų, tačiau pirkėjai turėtų būti budrūs rinkdamiesi pigius LED produktus – dauguma jų tarnauja trumpiau ir šviečia prasčiau. Šie aspektai neprieštarauja saugumo apribojimams, tačiau gresia nereikalingomis investicijomis.

„Parengėme gaires, kurios, kaip tikimės, padės pirkėjams nepasiklysti rinkos džiunglėse ir rasti patikimą sprendimą. Gairių patikimumą užtikrina daug metų vykdyti tyrimai, plėtra ir daugybė saugumo bandymų,“ – teigia Gintas Malašauskas.

„Osram“ pirkėjams pataria:
• Pirkti žinomu prekės ženklu pažymėtus LED produktus iš patikimų pardavėjų. Šis patarimas galioja tiek įsigyjant pavienes lemputes, tiek šviestuvus ar apšvietimo įrangą. Rinkitės gerai žinomą įmonę, kuri vykdys savo veiklą pasibaigus produkto galiojimo laikui, toliau investuos į naujus produktus ir inovacijas.

• Įsitikinti, kad apšvietimą diegiančių rangovų veikla teisiškai galioja bent 12 mėnesių. Tai pakankamai daug laiko iki paaiškės, kad produktai neatitinka jiems taikomų standartų. Žinomas prekės ženklas gali užtikrinti, kad LED produktas puikiai veiks net ir po garantinio laikotarpio.

• Rinktis ilgą garantinį laikotarpį turinčius produktus.

• Tikrinti apsaugos klases (IP), nurodančias produktų paskirtį. Šis aspektas ypač svarbus, jei apšvietimo produktai naudojami lauke arba jei jie turi būti atsparūs smulkioms dalelėms ir vandeniui.

• Tikrinti produktų atitikties žymas, bet žinoti, kad net ir jos kartais naudojamos neteisėtai. Kai kurie standartų neatitinkantys produktai turi į CE panašią žymą, bet reiškia „Kinijos eksportą“, o ne „Conformité Européenne“ (liet. Europinė atitiktis). (Žiūrėti publikacijos iliustracijoje.)

Visą iš prekybos pašalintų produktų sąrašą galite rasti EK Skubaus keitimosi informacijos apie pavojingus ne maisto gaminius sistemos duomenų bazėje.

Keletas pavyzdžių: 30 kg sverianti lubų apšvietimo sistema, kuri gali bet kada nukristi; šviestuvas, kurio korpusas toks aštrus, kad gali nesunkiai nukirsti elektros laidus; vaikams skirtas šuns formos žibintuvėlis su atvirais elektros komponentais, kurie kelia pavojų žibintuvėlį įkraunant; vandeniui neatsparios kalėdinės lemputės, skirtos naudoti lauke; prie jungiklių pririšti, silpnai prilituoti ar karštais klijais pritvirtinti elektros laidai; nepakankamai karščiui atsparūs plastikiniai jungikliai; ar išsilydantys įkrovikliai.

Jungtinėje Karalystėje Apšvietimo pramonės asociacija (angl. Lighting Industry Association) ir Nacionalinė matavimų organizacija (National Measurement Organisation) pradėjo rinkos stebėjimo projektą, kuriuo siekiama sumažinti kokybės standartų neatitinkančių LED produktų importą.

Rekomenduojame
 
Kaunas Hockey ledo ritulys
 
Kaip serviruoti stalą gimtadienio šventei?
 
Kuo metalinės tvoros pranašesnės?
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose

Parašykite komentarą