Teisėsauga, kriminalai

PALAIKYTI. BAUSTI NEGALIMA

PALAIKYTI. BAUSTI NEGALIMA –  baudos, persekiojimai, įkalinimai – tokios priemonės dažniausiai taikomos sergantiems nuo narkotinių medžiagų priklausomybės ligomis sergantiems asmenims. Bet ar tikrai šios priemonės veiksmingos?

“PALAIKYTI. BAUSTI NEGALIMA” (angl. #SupportDontPunish) –  tokiu šūkiu nevyriausybinė organizacija Paramos fondas „RIGRA“ kartu su Lietuvos psichoaktyvių medžiagų vartotojų iniciatyvine grupe prisijungia prie pasaulinės iniciatyvos, atkreipdami dėmesį NE į baudimą, o Į PRIEINAMĄ ir VISAPUSIŠKĄ (psichosocialinę ir medicininę) pagalbą priklausomybės ligomis sergantiems asmenims.

Nors narkotikų vartojimas yra sudėtingas ir sunkiai suvaldomas visuomenės reiškinys, tačiau didžiausi ištekliai skiriami bausmėms, teisminiams procesams, įkalinimui, o ne vartojimo žalai bei problemoms, susijusioms su narkotikų vartojimu, mažinti. „Sergant kitomis ligomis pacientams siūlomos įvairios alternatyvos ligos simptomams mažinti, ligai gydyti, sveikatos gerinimo ir išsaugojimo priemonės, tačiau sergant priklausomybės ligomis – ypač narkotikų vartojimu – siūloma tik bausmės ar kalėjimas, kurie nei gydo, nei mažina su narkotikų vartojimu atsiradusias problemas“ – akcentuoja Paramos fondo „RIGRA“ vadovė Gražina Aleksaitienė. Jau 10 metų organizacija teikia pagalbą socialinę atskirtį patiriantiems asmenims: priklausomybės ligomis sergantiems asmenims bei jų artimiesiems, iš įkalinimo įstaigų grįžusiems, benamiams, teikia konsultacijas ŽIV ištyrimo ir gydymo klausimais. „Pagalbos teikimas psichoaktyvias medžiagas vartojantiems asmenis ir jų artimiesiems yra reikalingas ir  turi būti nuolatinis, tačiau neadekvačios baudos, teisminiai procesai, skolos klampina priklausomus asmenis ir jų šeimas į dar didesnes problemas, kurių išspręsti jie nebeįstengia. Kadangi šiuo metu LR Seime yra svarstomas dekriminalizacijos įstatymų projektas, kreipiamės į LR Seimo narius norėdami išreikšti palaikymą šiam projektui, nes tai padėtų spręsti minėtas problemas“, – dalinasi patirtimi organizacijos vadovė G. Aleksaitienė.

Kaip ir kasmet, nevyriausybinė organizacija „RIGRA“ kviečia prisijungti prie pasaulinės švietėjiškos iniciatyvos – “Palaikyti. Bausti Negalima” (angl. Support. Don’t Punish), kuri skirta plėtoti narkotikų prevencijos politiką gerinant žalos mažinimo programas narkotikų vartotojams, vykdant informacijos sklaidą ir didinant visuomenės sąmoningumą, kad „kova su narkotikais“ pažabojant vartojimą yra neefektyvi. Kampanija skirta diskutuoti ir stiprinti politikų ir bendruomeninių organizacijų atstovų bendradarbiavimą, atkreipiant dėmesį ne į baudimą, o į prieinamą visapusišką (psichosocialinę ir medicininę) pagalbą priklausomybės ligomis sergantiems asmenims.

2021 m. birželio 27 d. (sekmadienį) 11 val. kviečiame diskusijai apie humaniškos narkotikų politikos plėtrą Lietuvoje. Diskusija vyks Paramos fondo „RIGRA“ socialinės paramos centre, Partizanų g. 5, Kaunas. Mūsų iniciatyva ir su jūsų palaikymu jungsimės prie pasaulinės Support. Don’t Punish akcijos.

Daugiau informacijos apie Paramos fondo „RIGRA“ veiklą ir iniciatyvą galite rasti internetinėje svetainėje www.rigra.lt arba Facebook paskyroje https://www.fb.com/ParamosfondasRigra/, taip pat apie pasaulinę iniciatyvą internetinėje svetainėje #Supportdontpunish.

Pranešimą paskelbė: Gražina Aleksaitienė, Paramos fondas „RIGRA”

Parašykite komentarą