Politika ir teisė

Pačiame Seime siūloma aktyviau kovoti su korupcija

Atsižvelgdami į Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) rekomendacijas, Seimo nariai Juozas Bernatonis, Edmundas Jonyla ir Darius Petrošius parengė Seimo statuto pataisas, kurių tikslas yra taikyti aukščiausius tarptautinius korupcijos prevencijos standartus Seimo ir Seimo narių veikloje.
„Pastarųjų savaičių įvykiai Seime parodė, kad pačiame Seime irgi būtina aktyviau kovoti su korupcija. Visuomenei pristatomos Seimo statuto pataisos parengtos pagal tarptautinę praktiką, kai Lietuvą krečia didelis korupcijos skandalas“, – sako teisingumo ministras, Tarpžinybinės komisijos kovai su korupcija koordinuoti pirmininkas Juozas Bernatonis.
Pirmiausia pataisų iniciatoriai siūlo daugiau įgaliojimų suteikti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai, kurios viena iš darbo krypčių yra prižiūrėti, ar Seimo nariai laiku ir tinkamai pateikia privačių interesų deklaracijas, ir jas saugoti. Projekte siūloma, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija prižiūrėtų, ar Seimo nariai tinkamai vykdo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas dėl privačių interesų deklaravimo.
Pataisų rengėjai siūlo, kad ši Seimo komisija didintų Seimo narių informuotumą apie atsparumą korupcijai, konsultuotų (įskaitant ir konfidencialų konsultavimą) Seimo narius su parlamentine veikla susijusiais etikos klausimais.
Projekte taip pat siūloma Seimo internetinėje svetainėje skelbti daugiau dokumentų. Pavyzdžiui, šiandien skelbiamos Seimo posėdžių ir Seimo komitetų posėdžių darbotvarkės, parengti teisės aktų projektai, tačiau nėra skelbiami komitetų sprendimų ar išvadų projektai.
„Gyventojai susipažinti su Seimo narių priimtais sprendimais neturi galimybės. Mūsų siūlomos pataisos taip pat padėtų užtikrinti veiksmingą Seimo narių Viešųjų ir privačių interesų deklaravimą, kitų elgesio taisyklių vykdymo priežiūrą. Tai ženkliai padidintų Seimo darbo skaidrumą ir atsparumą korupcijai“, – įsitikinęs Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas E. Jonyla.
GRECO ataskaitoje pažymima, kad Seimas privalo pademonstruoti savo pasiryžimą imtis aktyvesnių veiksmų sprendžiant etikos ir atsparumo korupcijai klausimus. Be to, siekiant užtikrinti, kad Seime būtų stipri interesų konflikto prevencijos ir vengimo kultūra, būtina stebėti, kaip šioje ir kitose srityse taikomos taisyklės, taip pat kiti elgesį reglamentuojantys teisės aktai ir prireikus imtis aktyvių įgyvendinimo veiksmų. Taip pat nurodyta, kad pačioje institucijoje turi būti siekiama skatinti sąžiningą elgesį tiek institucijos lygmeniu, tiek individualiai.
„Tam tikros organizacijos, kurios šiandien veikia kaip lobistai, pvz. įvairios asociacijos, privalės registruotis. Taip bus skaidrinama lobistinių organizacijų veikla. Lobistai, susitikę su Seimo nariais, apie tai per tam tikrą dienų skaičių privalės informuoti viešai, o valstybės tarnautojai, politikai informuoti apie susitikimą galės savo nuožiūra. Vykdant šią ir kitas GRECO rekomendacijas, kova su korupcija būtų žymiai efektyvesnė“, – teigė Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius.
Dar pernai Tarpžinybinė komisija kovai su korupcija, kuriai pirmininkauja teisingumo ministras, kreipėsi į Seimo valdybą dėl šių rekomendacijų įgyvendinimo, tačiau kol kas nėra imtasi jokių aktyvių veiksmų.

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą