Sveikata

Netvarkantys prarastų dantų rizikuoja ne tik greičiau pasenti, bet ir rimtai pažeisti organizmo sveikatą

Dantų implantologijos ir protezavimo klinikos „Dental P.R.O.“ gydytojai pastebi, kad žmonės, nesusidūrę su rimtomis dantų problemomis, neįvertina, kaip jos veikia visą organizmo veiklą ir sveikatą. Netinkama burnos priežiūra sudaro terpę atsirasti dantų ėduoniui, kuris gali išsivystyti į kitas žymiai rimtesnes dantų ligas. Tyrimų duomenimis, maždaug du trečdaliai žmonių yra netekę bent vieno danties.

Odontologė Ieva Bernatavičiūtė nori atkreipti dėmesį, jog sveiki dantys lemia ne tik patrauklią išvaizdą, pasitikėjimą savimi, bet ir viso organizmo sveikatą. Juk rimti dantų susirgimai gali sukelti ir kitas organizmo sistemines ligas, tokias kaip diabetą, širdies ligas, ar susilpninti imuninės sistemos gynybą.

„Kariesui pažeidus dantis dėl irstančių danties audinių ir stringančio maisto burnoje atsiranda nemalonus skonis ir kvapas. Kariesui plintant, pažeidžiami gilesni danties sluoksniai, o tai lemia skausmo atsiradimą, kurį žmonės apibūdina kaip baisiausią, kurį yra kada patyrę. Be to, dantys tampa jautrūs valgant šaltą, karštą, saldų ar kietą maistą. Na, ir jei žmogus nesiima jokių veiksmų ir tokia situacija tęsiasi ilgai, tampa sunkiau maitintis. Dėl to blogėja ne tik sergančiojo dantų būklė, bet įtaka padaroma ir visam organizmui. Esame ne kartą susidūrę su pacientais, kuriems vienintelė išeitis buvo šalinti nepagydomai sunykusius dantis. Svarbu atlikus tokią procedūrą nedelsti, antraip į trūkstamo danties vietą pamažu ima svirti greta esantys dantys, o per keletą metų prasideda žandikaulio atrofija,“ – teigė dantų implantologijos ir protezavimo klinikos „Dental P.R.O.“ odontologė Ieva Bernatavičiūtė.

Netvarkydami prarastų dantų senstame greičiau

Odontologė priduria, jog netekus vieno danties juntamas estetinis ir fizinis diskomfortas yra tik blogybių pradžia. Ilgainiui dėl neturimų dantų gali pasikeisti net veido bruožai. Kaip jau minėjo gydytoja anksčiau, uždelsus prarastus dantis keisti dirbtiniais, pamažu atrofuojasi žmogaus žandikaulis: į priekį gali atsikišti smakras, įdubti skruostai, sumažėja aplinkinių raumenų tonusas. Tokie pakitimai ypač žymūs jei netenkama priekinių dantų. Dėl jų žmogus atrodo žymiai senesnis nei yra iš tiesų. Taip atsiranda socialinis diskomfortas, sergantysis nustoja šypsotis, pradeda kalbėti pusiau sučiauptomis lūpomis, vengia viešumo.
Dantų plokštelės tinka ne visuomet
Pasak gydytojos I. Bernatavičiūtės, kur kas paprasčiau yra atstatyti pavienius defektus. Tačiau netekus daugiau dantų kyla virtinė problemų: diskomfortas kramtant, kalbant, greičiau sudyla likę dantys, atsiranda apatinio žandikaulio sąnario skausmai. Dažnai tokie pacientai gydomi išimamomis dantų plokštelėmis arba tiltais, tačiau jie nesugrąžina nė pusės komforto kasdieniame gyvenime, kaip kad buvo turint savus dantis. Nešiojant plokštelę yra sunkiau kalbėti, kramtyti, po ja renkasi maistas, ji dažnai nutrina gleivinę. Be to, protezavimas tiltais ir išimamomis plokštelėmis neapsaugo likusių dantų nuo per didelio jiems tenkančio krūvio, nesaugo žandikaulio kaulo nuo nykimo, pilnai neatkuria natūralios dantų išvaizdos ir neužtikrina komforto kasdieniame gyvenime.

Gydymo implantais sėkmė – 99 proc.

Pasak odontologės, dantų implantai yra vienas didžiausių laimėjimų šiuolaikinėje odontologijoje, jie leidžia išspręsti prarastų dantų problemas daug paprasčiau ir greičiau. Šio išradimo dėka, dantų netekusiems pacientams galima sugrąžinti sveiką šypseną, komfortą valgant ir kalbant, be to, implantai apsaugo žandikaulio kaulą nuo nykimo, o kartu grąžina pasitikėjimą savimi ir norą šypsotis. Jie puikiai atkartoja natūralių dantų anatomiją ir išvaizdą, todėl ne tik aplinkiniai nieko nepastebės, bet ir pats pacientas nejaus, kad keletas dantų nėra natūralūs.
Dantų implantai būna keleto rūšių, tačiau kasdienėje praktikoje dažniausiai naudojami danties šaknies formą ir dydį imituojantys, pagaminti iš titano. Jie skiriasi savo dydžiu ir yra parenkami pagal individualią situaciją.
Pasak gydytojos, pacientai dažnai nerimauja ir abejoja dėl implantacijos, nes mano, jog tai skausminga, ilga ir traumuojanti chirurginė procedūra, tačiau taip nėra. Įprastomis aplinkybėmis vieno implanto implantacija su visomis papildomomis procedūromis netrunka nė valandos, o pritaikius vietinę nejautrą, nuskausminus dantenas, nepatiriama jokio skausmo ar diskomforto. Šio gydymo būdo sėkmė nurodoma nuo 95 proc. iki 99 proc.

Sveikiausia išsaugoti savus dantis

Nepaisant to, kad odontologija yra labai pažengusi, I. Bernatavičiūtė sako, kad idealiausias sprendimas yra išsaugoti savus dantis. O tai padaryti padės keletas paprastų priemonių: atidi asmens burnos higiena, tinkama mityba ir reguliarūs profilaktiniai apsilankymai pas odontologą, nelaukiant, kol dantis pradės gesti.

„Dental P.R.O.“ dantų implantologijos ir protezavimo klinikoje dirba daugiau kaip 10 metų darbo patirtį tarptautinėse klinikose įgijusi odontologų komanda, o 8 patyrę technikai dirba specialioje laboratorijoje. Klinikoje įrengta japonų gamybos įranga, naudojama Europos odontologijos lopšyje – Karališkajame Londono koledžo odontologijos institute.

Parašykite komentarą