Verslas

Nacionalinės informacinio poveikio atpažinimo ir analizės ekosistemos (NAAS) sukūrimo projektas sulaukė didelio rinkos susidomėjimo

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (LKA) ir Mykolo  Romerio universiteto (MRU) inovatyvus Nacionalinės informacinio poveikio atpažinimo ir analizės ekosistemos (NAAS) sukūrimo projektas sulaukė didelio susidomėjimo rinkoje. Bandomąją platformą ir ekosistemą LKA bei MRU užsakymu kurti panoro net 5 konsorciumai, 3 iš jų – tarptautiniai (Kanados, Nyderlandų, Graikijos). Pirmajame projekto etape atrinkti 4 dalyviai. Projekto metu sukurta technologinė platforma leis vykdyti mokslinius tyrimus, kurių rezultatais galės pasinaudoti tarptautinės ir šalies institucijos: Lietuvos aukštosios mokyklos, specializuoti mokslinių tyrimų ir inovacijų vystymo centrai, Lietuvos kariuomenė, LR žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, LR Prezidentūra, LR Vyriausybė, LR ministerijos ir kitos ES institucijos pagal savo kompetencijos sritis.

Saugumas yra viena iš kritinių valstybės ir visuomenės sričių – sparčiai žengiant globalios skaitmenizacijos keliu – jis tampa vienu pagrindiniu kiekvienos šalies prioritetu. Atsižvelgiant į augantį rinkos poreikį bei saugumo srities dinamiškumą, projekte dalyvaujančios Lietuvos mokslo institucijos ir privačios kibernetinio saugumo srityje dirbančios įmonės sieks sukurti unikalią informacinės erdvės stebėjimo, atpažinimo ir aptikimo sistemą, kuri veiks dirbtinio intelekto, sukauptų duomenų apdorojimo, savaime apsimokančių sistemų ir kitų naujausių IT sprendimų pagrindu. Šis projektas taip pat padės pagrindus naujos kartos kibernetinio, informacinio ir hibridinio saugumo studijų ekosistemai.

 „Kibernetinio saugumo ir gynybos įmonės bei aukštojo mokslo institucijos sutelkia bendrai jėgas – jos labai domisi bei palankiai sutinka iniciatyvą kurti informacinio poveikio atpažinimo ir analizės naują, rinkoje dar neegzistuojančią, sistemą. Svarbu paminėti, kad pasitelkiant ikiprekybinių pirkimų instrumentą galime paskatinti Lietuvos įmones, mokslo įstaigas drąsiau žengti į naujų, bet labai rinkai reikalingų produktų, kūrimą, ryžtingiau investuoti savo turimą mokslinį potencialą ir, galiausiai, sėkmingai įgyvendinus užsibrėžtus projekto tikslus, eksportuoti sukurtą sistemą kitoms šalims“, – sako NAAS projekto vadovas Simonas Aleksandravičius.

NAAS projektas – tarpdisciplininė iniciatyva apjungianti įvairius technologinius, socialinius ir organizacinius aspektus. Bus siekiama, kad studijų organizavimas, mokslo tiriamieji darbai ir inovacijų vystymo iniciatyvos atlieptų aktualius saugumo fenomenus bei kylančias grėsmes. Projekte numatomas bendradarbiavimas su kuriamų paslaugų naudotojų atstovais, įvairių saugumo sričių ekspertais.   

Šia iniciatyva siekiama mažinti atskirtį tarp mokslininkų ir praktikų veiklų, padėti Lietuvos ir tarptautinėms institucijoms – kibernetinio, informacinio ir hibridinio saugumo srityse įgyti naujų žinių, atlikti tyrimus, išbandyti ir pritaikyti inovatyviomis technologijomis pagrįstas paslaugas, siūlyti pažangius sprendimus.

MRU Saugumo laboratorijos vadovė prof. Regina Valutytė teigia, kad šis projektas – ne tik mokslinis, jis sudarys galimybes universitetams tinkamai rinkai paruošti informacijos saugumo specialistus, galinčius sėkmingai suvaldyti ir įveikti šiuo metu bei ateityje kylančias kibernetinio saugumo grėsmes.

NAAS projektas bus įgyvendinamas trimis etapais, šiuo metu baigta atranka į pirmąjį – sprendimo koncepcijos sukūrimo etapą. 2020 m. gruodžio 1  d. pasirašytos sutartys su šiais 4 atrinktais dalyviais: 

  • KTU kartu su CERTH (Graikija),
  • Vytauto Didžiojo universitetas kartu su TNO (Nyderlandai),
  • UAB „Elsis Pro“ kartu su UAB „Tildė informacinės technologijos“,
  • UAB „NRD CS“ kartu su Vilniaus kolegija.

Antrajame etape atrinkti 3 paslaugų teikėjai prisidės prie NAAS sistemos prototipo kūrimo. Pagal sukurtą prototipą atrinkti 2 projekto dalyviai trečiajame etape kurs bandomąją partiją ir išbandys su pasiūlyta testuotojų komanda.  

Projekto galutinis tikslas – sukurti efektyvią ir šiuolaikišką mokslo ir studijų ekosistemą, įgalinančią aukštąsias mokyklas rengti nacionalinio, visuomenės ir viešojo saugumo specialistus ir vykdyti mokslinę veiklą, apimančią informacinį saugumą, informacinių ir hibridinių grėsmių analizes, integruotą (interneto ir kinetinės) informacinės erdvės stebėjimą ir galimai nusikalstamo turinio analizę.

NAAS projektas  ypatingas tuo, kad MRU ir LKA kuriama unikali integruota mokymosi platforma – viena pirmųjų tokių Europos Sąjungoje. Šiai idėjai įgyvendinti partneriai pasitelkė paslaugų teikėjus, kuriuos pasirinko paskelbę tarptautinį inovatyvų ikiprekybinio pirkimo konkursą.

Daugiau apie projektą:

NAAS projekto partneriai Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija ir Mykolo Romerio universitetas. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2020 m. kovo 2 d. – 2022 m. vasario 28 d. Projektas finansuojamas iš 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos. Projekto įgyvendinimą koordinuoja MITA (Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra).

 

Pranešimą paskelbė: Vaidotas Norkus, Mykolo Romerio universitetas

Rekomenduojame
 
Kaunas Hockey ledo ritulys
 
Kaip serviruoti stalą gimtadienio šventei?
 
Kuo metalinės tvoros pranašesnės?
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose

Parašykite komentarą