Studijos

Mokiniai iš visos Lietuvos gaus žinių, kaip efektyviai ginti savo teises

Lietuvos mokyklose prasideda projektas „Aš žinau savo teises“, kurio metu beveik 1000 mokinių bus supažindinti su jų teisėmis ir pareigomis bei su šalies teisinės sistemos pagrindais. Planuojama, kad iš viso iki metų pabaigos 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose teisės praktikai aplankys dešimtokus ir vienuoliktokus 30-tyje mokyklų.

„Visuomenės apklausos atskleidžia svarbią problemą – bent pusė šalies gyventojų nesidomi savo, kaip piliečių, teisėmis ir pareigomis. Tarp ypač pasyvių šiuo atžvilgiu visuomenės grupių – ir 15-18 metų jaunimas. Taigi vykdyti edukacinę veiklą pirmiausiai reikia mokyklose, kad pilnametystę mokiniai pasitiktų ne tik išmanydami savo šalies teisinę sistemą, bet ir žinodami savo teises bei pareigas“, – pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Šiemet atliktos Baltijos tyrimų apklausos duomenimis, savo, kaip piliečio teisėmis ir pareigomis mažiausiai domisi jauni Lietuvos gyventojai: tik 35 proc. 15-29 m. amžiaus respondentų nurodė, kad domisi ir net 61 proc. – kad visiškai nesidomi savo, kaip piliečio, teisėmis, laisvėmis ir pareigomis.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad tam, jog mokyklose būtų dėstomi dalykai, supažindinantys mokinius su teisės pagrindais, pritaria net 83 proc. šalies gyventojų.

Mokymų, kuriuos ves teisės specialistai-praktikai, metu mokiniai bus supažindinti su pagrindinėmis asmens teisėmis, laisvėmis ir pareigomis, jiems bus pristatyti aktualūs pavyzdžiai, kaip jų teises gina Civilinis, Baudžiamasis, Administracinių teisės pažeidimų, Darbo kodeksai, suteikiama informacija apie tai, kur jie gali kreiptis norėdami pasikonsultuoti teisiniais klausimais ar pranešti apie teisės pažeidimą.

„Šis projektas mokiniams padės ne tik įgyti elementarias žinias apie savo teises, bet ir sužinoti apie atsakomybę, kuri jiems dar net nesulaukus pilnametystės gresia už tokius įstatymų pažeidimus kaip alkoholio vartojimas viešoje vietoje ar įžeidžiančių komentarų rašymas viešojoje erdvėje“, – sako teisingumo ministras.

Pirmieji mokymai vyks lapkričio 24 d.  Vilniuje, Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje. Visuose 5 miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – mokymai vyks iki gruodžio vidurio. Edukacinį projektą „Aš žinau savo teises“ inicijuoja Teisingumo ministerija.

Parašykite komentarą