Politika ir teisė

Lietuvos Seimo ir Vokietijos Bundestago ekonomikos komitetų susitikime: Lietuva parodė nepaprastą drąsą – sugebėjo atsispirti dviejų  didžiulių valstybių – Rusijos ir Kinijos – diktatui

2022 m. birželio 9 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Šiandien Seime lankėsi Vokietijos Bundestago Ekonomikos komiteto delegacija, vadovaujama Klaus-Peter Willsch‘o, Krikščionių demokratų sąjungos/Krikščionių socialinės sąjungos atstovo. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius pristatė Ekonomikos komiteto narius ir akcentavo visapusišką palaikymą Ukrainai, jos pabėgėliams.

Ekonomikos komiteto narys, Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas  pabrėžė, kad Lietuva yra NATO ir Europos Sąjungos (ES) valstybių pasienis, kurį privalome ginti. Pasak jo, „siena yra ne tik su Rusija, bet ir su Baltarusija, todėl turime būti pasiruošę atremti puolimą pasienyje, nes strategija įsileisti priešą į savo teritoriją, o po to atsikovoti savo teritoriją mums netinka“. Jis kalbėjo, kad, norint apsisaugoti, reikia didesnių NATO pajėgų ir raketų, nes Rusija atakuoja civilinius objektus. Seimo vicepirmininkas patikino, kad Lietuva savo namų darbus atliks – didins lėšų gynybai procentinį dydį nuo BVP, plėtos reikiamą infrastruktūrą ir kt. Demokratinio pasaulio karas prieš nedemokratinį Putiną gali būti laimėtas dviem būdais: pirma, fronte, laiku aprūpinant Ukrainą ginklais, ir antra, silpninant Putino režimą ekonomiškai. Turi būti priimtas 7-as sankcijų paketas – bankai turi būti visiškai  atjungti nuo SWIFT‘o.

Ekonomikos komiteto pirmininkas K. Starkevičius pabrėžė, kad Vokietijos investicijos Lietuvoje yra didžiulės, Lietuvos įmonės gauna užsakymus ir gamina detales Vokietijos gamintojams, o iš Vokietijos tam tikros detalės tiekiamos Lietuvai, ir Lietuvos ekonomika yra glaudžiai susijusi su Vokietijos ekonomika ir labai priklauso nuo jos „sveikatos“. Politikas pažymėjo anksčiau priimtus sprendimus dėl suskystintųjų gamtinių dujų terminalo „Independent“ ir kitų, kurie ne tik leido atsisakyti priklausomybės nuo Rusijos energijos išteklių, bet gali pagelbėti ir kaimyninėms Baltijos šalims, taip pat Lenkijai. Komiteto pirmininkas pabrėžė, kad Lietuva aktyviai investuoja į atsinaujinančius energijos išteklius – saulės ir vėjo energetiką – gyventojai patvirtintomis programomis remiami ir skatinami investuoti ir tapti nepriklausomais gamintojais. K. Starkevičius  kvietė Vokietijos kolegas dalyvauti konkursiniame pasiūlyme dėl jūros vėjo elektrinių parko vystymo.

Bundestago Ekonomikos komiteto delegacijos vadovas K.-P. Willsch‘as kalbėjo, kad saugumo užtikrinimas yra labai svarbus visiems, kad džiaugiasi kaimynų parama Ukrainai ir pabėgėliams. Jis akcentavo, kad Bundestagas nusprendė, jog Ukraina turi gauti ginklų, įskaitant ir sunkiąją ginkluotę. Vokietijos parlamento narys taip pat sakė, kad Vokietijos kariuomenė NATO jau seniai vykdo oro policijos funkciją ir pabrėžė, jog Vokietijos kancleris  Olafas Šolcas (Olaf Scholz)  pažadėjo padidinti karių skaičių Lietuvoje.

Pasak delegacijos vadovo, tiek Bundestagas, tiek Vyriausybė sutinka, kad kariuomenė turi būti finansiškai remiama ir stiprinama. Jis pastebėjo, kad nors delegacija yra sudaryta iš Ekonomikos komiteto, kurio veiklos sritys – investicijos, verslo sąlygų gerinimas tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje,  narių, tačiau suprantama, kad po vasario 24-osios, svarbiausiais tapo kiti klausimai. Baigdamas savo pasisakymą, K.-P. Willsch‘as pabrėžė: „stebime ir su pagarba remiame Ukrainą“.

Bundestago Ekonomikos komiteto narys Bernd Westphal dėkojo už dialogo galimybę ir sakė, kad aktualijos įrodo, kokia svarbi yra ES. Jis atkreipė dėmesį, kad kancleris  O. Šolcas pasakė, jog Vokietija prisiima atsakomybę ir vykdys ne vienašalę politiką, o kartu su partnerėmis ES. Politikas teigė, kad dabar labai svarbus bendradarbiavimas ir kad, delegacijai lankantis Baltijos šalyse, „daug kas maloniai nustebino“.

Ekonomikos komiteto pirmininkas K. Starkevičius pažymėjo, kad praėjusią savaitę Seimo Ekonomikos komiteto delegacijai lankantis Ukrainoje, buvo pritarta Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ekonomikos vystymo komiteto ir Lietuvos Respublikos Seimo Ekonomikos komiteto bendradarbiavimo memorandumui, o vakar (birželio 8 d.) buvo tęsiamas pokalbis (nuotoliniu būdu) dėl bendradarbiavimo ir galimos pagalbos atstatant Ukrainos miestus.

Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas kalbėjo, kad labai svarbu ir naudinga susitikus su Vokietijos Ekonomikos komiteto delegacija aptarti abipusiai naudingas temas, keistis nuomonėmis ir požiūriu. Jis akcentavo, kad Ukrainos ekonomika per I ketvirtį susitraukė per 35 proc., ir jei ne Vokietijos ir kitų šalių pagalba, padėtis būtų kur kas sudėtingesnė. Seimo narys pastebėjo, kad sakoma, jog „jei Vokietijos ekonomika peršąla, tuomet Lietuvos ekonomikai – plaučių uždegimas“. Jis taip pat kalbėjo apie paramos priemones siekiant suvaldyti kainų šuolį.

Bundestago Ekonomikos komiteto narys Carl-Julius Cronenberg‘as sakė , kad Lietuva yra labai svarbi Vokietijos partnerė. Lietuva, anot politiko, parodė nepaprastą drąsą – sugebėjo atsispirti dviejų  didžiulių valstybių – Rusijos ir Kinijos – diktatui: Lietuva rodo pavyzdį – pasaulio santvarka turi remtis  principais, kuriais vadovaujamės. Kalbėdamas dėl dujų embargo, C.-J. Cronenberg‘as pastebėjo, kad Vokietija sunaudoja labai daug dujų, ir ypač daug jų reikia chemijos pramonei. Tačiau šiandien klausimas dėl visuotinės dekarbonizacijos aktualus ne vien dėl klimato kaitos, bet ir dėl kitų priežasčių. Kadangi Vokietijoje daug privačių investicijų ir įmonių, sudarančių Vokietijos ūkio pagrindą, stengiamasi susilaikyti nuo priemonių, kurios nusilpnintų Vokietijos ūkį, o taip pat ir šalį. Tačiau iki šių metų pabaigos Vokietija atsisakys naftos ir anglies iš Rusijos. Bundestago narys pripažino, kad buvo remtasi iliuzijomis dėl Rusijos, ir klausimas, jo žodžiais, ar tas pats neatsitiks ir su Kinija.

Bundestago Ekonomikos komiteto narys dr. Malte Kaufmann‘as sakė, kad į Lietuvą atvyko pareikšti pagarbą, paramą ir solidarumą, aptarti įvairius politinius klausimus. Jis kalbėjo, kad „yra priklausomi nuo Rusijos, tačiau neturi tapti priklausomi ir nuo JAV“. M. Malte Kaufmann‘as pažymėjo, kad pasisako už energijos šaltinių diversifikaciją ir už branduolinę energetiką, tačiau jos šalininkų nėra daug. Politikas, be kita ko, teiravosi, ar Lietuvoje neplanuojama diegti branduolinių jėgainių.

          Ekonomikos komiteto pirmininkas K. Starkevičius teigė, kad po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo (to reikalavo stojimo į ES sutartis), referendumas dėl naujos branduolinės jėgainės statybos  pralaimėjo, tikėtina, ne be Rytų  įtakos, o kalbant apie mažąsias branduolines jėgaines – galvojama. „Jei būtume turėję savo branduolinę elektrinę, nebūtų Astravo jėgainės, tad galima sakyti – Rusija laimėjo“, – teigė Seimo narys.

Ekonomikos komiteto narė Ieva Pakarklytė, pratęsdama energetikos temą pastebėjo, kad nuomonė dėl branduolinės energetikos – švarios, saugios – Lietuvos visuomenėje yra „toksiška“. Seimo narė teiravosi, ar Vokietija iki šių metų pabaigos uždarys savo branduolines jėgaines, kaip buvo planuota.

Bundestago Ekonomikos komiteto narys Maik Außendorf‘as sakė, kad žavisi Lietuvos drąsa ir taip pat pabrėžė, jog jau nuspręsta didinti Vokietijos karių skaičių Lietuvoje. Atsakydamas į klausimą dėl branduolinių jėgainių, M. Außendorf‘as sakė, kad jos bus uždarytos, kaip buvo numatyta, o ateityje bus siekiama pereiti prie „žaliosios“ energetikos, pvz., prie vandenilio ir kt.

Susitikimo pabaigoje Vokietijos Bundestago Ekonomikos komiteto delegacijos vadovas K.-P. Willsch padėkojo už galimybę susitikti, pakvietė  Ekonomikos komitetą atvykti į Berlyną ir pratęsti bendradarbiavimą.

Vokietijos Bundestago Ekonomikos komiteto delegacija: Klaus-Peter Willsch (vadovas; Krikščionių demokratų sąjunga/Krikščionių socialinė sąjunga), Bernd Westphal (Socialdemokratų partija), Lena Werner (Socialdemokratų partija), Maik Außendorf (Sąjunga 90/Žalieji), Carl-Julius Cronenberg (Laisvoji demokratų partija), dr. Malte Kaufmann (Alternatyva Vokietijai). Delegaciją lydėjo Bundestago Ekonomikos komiteto sekretorius Lippold Freiherr von Bredow ir nuolatinis Vokietijos ambasadoriaus pavaduotojas dr. Peter Buschmann. 

 

Daugiau informacijos suteiks:

Rasa Ona Duburaitė

Ekonomikos komiteto biuro patarėja (ES)                                         

Tel. (8 5)  239 6756

El. p. rasa.duburaite@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą