Studijos

Lietuvos liaudies buities muziejuje atnaujinami unikalių pastatų-eksponatų stogai

Dešimtmečiais trūkus deramo dėmesio Lietuvos liaudies buities muziejaus pastatų-eksponatų stogų tvarkybai, pagaliau sulaukta intensyvaus jų atnaujinimo etapo.

„Daugelis stogų dangų nebuvo keistos nuo pastatų atsiradimo muziejuje, dėl to per daugiau nei 50 metų nuo muziejaus įkūrimo daugelio statinių stogų būklė tapo avarinė arba labai bloga. Tai didelė grėsmė muziejaus tradicinės architektūros kolekcijai. Nendrių danga, kad ir kokia gera būtų, turi savo kritinį amžių. Būtent tas laikas ir atėjo, kai stogai susidėvėjo, kai iškilo neatidėliotina būtinybė juos perdengti“, – teigia Lietuvos liaudies buities muziejus vadovė Gita Šapranauskaitė.

Vien šiemet atnaujinama 12 stogų, tam iš valstybės biudžeto skyrus 200 tūkst. eurų. Dar kiek daugiau nei 5,5 tūkst. eurų stogų tvarkybos darbams numato skirti pats muziejus. Pernai Lietuvos liaudies buities muziejaus stogams atnaujinti iš valstybės biudžeto skirta kiek daugiau nei 503 tūkst. eurų, už šias lėšas muziejuje buvo atnaujinti 26 pastatų-eksponatų stogai.

2019–2021 m. įvairia danga – nendrėmis, skiedromis, čerpėmis – buvo perdengti 64 muziejaus sodybų stogai. 2023–2027 m. laikotarpiu planuojama perdengti dar 12 pastatų stogus. 

Lietuvos liaudies buities muziejaus architektūros eksponatų kolekciją sudaro 154 pastatai. Rūpintis jų tvarkyba ir priežiūra privalu nuolat, nes eksponatų būklei įtaką daro gamtos sąlygos. Stogai yra labiausiai veikiama lietaus, sniego, vėjo, saulės UV spindulių, todėl ir greičiausiai dylanti pastato dalis. Tinkama nuolatinė stogų priežiūra svarbi ne tik pastatui, bet ir jame esantiems eksponatams apsaugoti.

Bendras Lietuvos liaudies buities muziejuje esančių stogų plotas prilygsta maždaug 30-imčiai futbolo aikščių.

Viena svarbiausių muziejaus užduočių – ne tik išlaikyti ir apsaugoti muziejaus pastatus, bet ir gaivinti, saugoti gyvąją statybos tradiciją, senąsias tradicines statybos technologijas, kurios yra autentiškumo dalis.

Pranešimą paskelbė: Agnė Grinevičiūtė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Parašykite komentarą