Teisėsauga, kriminalai

Lietuvos gyventojai linkę remti skirtingų lyčių asmenų partnerystės įteisinimą, pritaria skyryboms be ginčo pas notarą, rodo apklausa

Beveik pusė apklaustų Lietuvos gyventojų pritartų skirtingų lyčių asmenų partnerystės registravimo įteisinimui ir tik kiek daugiau nei dešimtadalis – tos pačios lyties partnerystei. Dar mažiau apklaustųjų pritartų tos pačios lyties asmenų santuokos įteisinimui.

Tai rodo reprezentatyvus sociologinis tyrimas, kurį gegužę Lietuvos notarų rūmų užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“.

Apklausos duomenimis, siūlymams, kad notarai galėtų užregistruoti skirtingų lyčių partnerystę  pritarė 46 proc., nepritarė 30 proc. respondentų. Galimybei, kad notaras galėtų įforminti skirtingų lyčių asmenų santuoką, pritarė 41 proc., prieštaravo 33 proc. apklaustųjų.

„Vilmorus“ sociologų teigimu, dėl kitų apklausos teiginių buvo pasisakoma neigiamai: galimybei registruoti tos pačios lyties asmenų partnerystę pritarė 14 proc., nepritarė 67 proc. apklaustųjų. Kitam kontroversijų sulaukiančiam siūlymui, kad būtų galima užregistruoti tos pačios lyties asmenų santuoką, pritarė tik 9 proc., nepritarė 77 proc. respondentų.

Klausimai apie požiūrį į tos pačios lyties asmenų partnerystės ir santuokos įteisinimą į Notarų rūmų užsakytas apklausas įtraukiami kasmet nuo 2015 metų. Mažiausia parama homoseksualių asmenų partnerystei – 10 proc. – buvo pastebėta 2015 metais, didžiausia – 15 proc. – 2020 metais. Vienos lyties asmenų santuokai didžiausia parama buvo jaučiama 2020 metais – 11 proc., mažiausia – 2016 metais, kai tam pritarė 7 proc. apklaustųjų.

Apklausa taip pat parodė, kad Lietuvos gyventojai stabiliai remia idėją, kad notarai galėtų įforminti santuokos nutraukimą, jei skirtis susiruošę sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų ir nesiginčija dėl turto. Tokiam siūlymui pritartų 67 proc. respondentų, kaip ir 2015 metais, kai apie tokią galimybę pasiteirauta nuomonės pirmąją kartą.

Lietuvos notarų rūmų užsakyta apklausa vyko 2021 m. gegužės mėn. 11 – 21 dienomis. Tikimybinės atrankos būdu, išlaikant proporcijas pagal amžių, lytį, gyvenamą vietą, buvo apklausti 1004 aštuoniolikos metų ir vyresni asmenys, gyvenantys 30-yje šalies miestų ir 35-iuose kaimuose.

Pranešimą paskelbė: Aleksandras Matonis, Lietuvos notarų rūmai

Parašykite komentarą