Politika ir teisė

Lietuva – asocijuota Europos kosmoso agentūros narė

Europos kosmoso agentūros (EKA) Taryba kovo 18 d. galutinai pritarė, kad Lietuvai būtų suteiktas  asocijuotos narystės statusas – tai ne tik svarbus pripažinimas Lietuvai, bet ir naujos galimybės mūsų šalies įmonėms ir mokslui vystyti įvairias pažangias technologijas, kurios būtų naudingos tarptautinei ir Europos kosmoso rinkai ir kurios padėtų didinti tarptautinį konkurencingumą, skatintų  tarptautinį bendradarbiavimą. 

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, kuriame įsikūręs Lietuvos kosmoso biuras, vadovas Gintas Kimtys džiaugiasi dar vienu žengtu žingsniu Lietuvos, kaip visavertės EKA narės, link: „Lietuva pagaliau tapo prestižinio Europos kosmoso valstybes, verslą ir mokslą vienijančio klubo nare. Toks pripažinimas reiškia, kad esame pasirengę kurti Europos kosmoso pramonę kartu su kitomis organizacijos narėmis, turime tam reikalingus gebėjimus ir žinias, tarptautinio bendradarbiavimo patirties“. 

Lietuvos kosmoso biuro atstovė Eglė Elena Šataitė pastebi: „Lietuvos kosmoso bendruomenės laukia įdomus ir iššūkių pilnas naujas etapas, kuriame turėsime nusimatyti naujus Lietuvos kosmoso politikos plėtros uždavinius ir priemones, aktyviai dalyvauti Lietuvos kosmoso potencialą labiausiai stiprinančiose EKA programose, aktyvinti tarptautinę tinklaveiką ir santykius su didžiaisiais sistemų integratoriais Airbus, Thales Group, OHB, kt.“.  

Kosmoso srityje Lietuva jau turi didelį įdirbį, o lietuvių įkurtos ir kosmoso technologijas kuriančios įmonės žinomos visoje Europoje ir pasaulyje, pavyzdžiui, UAB „Geomatrix“ apdoroja žemės stebėjimo palydovinius duomenis ir kuria įvairias paslaugas žemės ūkiui, ar „NanoAvionics“, kurianti ir gaminanti palydovus. Pastarosios įmonės vadovas ir bendraįkūrėjas Vytenis Buzas nominuotas leidinio „Via Satellite“ 2020 metų vadovo nominacijoje – tai tik įrodo, kad lietuvių talentai ir pasiekimai nelieka nepastebėti.

Ne mažiau vilčių dedama ir į jaunąją mokslininkų kartą – dar 2014 m. MITA pasirašė bendradarbiavimo sutartį su NASA, kuri atvėrė kelią lietuvių studentams stažuotis Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje NASA ir iš viso stažuotėmis jau išsiuntė 26 studentus. Tikimąsi, kad šis skaičius vis augs, o Lietuva turės naujų talentų, garsinančių mūsų vardą tarptautinėje kosmoso erdvėje.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) įsikūrusio Lietuvos kosmoso biuro tikslas – kurti ir plėtoti Lietuvos kosmoso ekosistemą, grįstą inovacijoms imlaus verslo, mokslo ir viešojo sektorių bendradarbiavimu ir integracija į tarptautinę kosmoso bendruomenę. Daugiau informacijos.

Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Parašykite komentarą