Įvairenybės

Kokius perlus saugo Lietuvos pajūris

Lietuvos gyventojai ir šią vasarą renkasi keliones savo šalyje. Nuostabios kraštovaizdžio panoramos iš apžvalgos bokštų, regyklos, pažintiniai takai, unikalūs kampeliai masina pasidžiaugti gamta. Stebina ne vien nepakartojami vaizdai. Nacionalinių ir regioninių parkų svečiams visuomet smalsu išbandyti vietos gamintojų pagamintus produktus, parsivežti juos namo. Juk žmonės vertina tai, kas sveika, natūralu ir pagaminta Lietuvoje.

Su kokybės ženklu

Džiugi žinia ta, kad dabar vietinių gyventojų nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose gaminamus produktus galima įsigyti didžiuosiuose šalies miestuose vykstančiose mugėse. 

Taigi miesto mugėje išvydę etnografinio stiliaus „paukščiuką“, žinokite – tai didelę vertę turintis Saugomų teritorijų produkto ženklas. Jis sukurtas siekiant atkreipti dėmesį į išskirtinius produktus ir teikiamas paslaugas saugomose teritorijose, kur švari ir nuostabi gamta. Verta žinoti, kad  Saugomų teritorijų produkto ženklo turėtojai –  įvairių žolelių augintojai ir rinkėjai, bitininkai, amatininkai – įsipareigoja vykdyti ekologišką veiklą ir nedaryti neigiamo poveikio aplinkai.

Valstybinė saugojamų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos įgyvendina projektą  „Saugomų vertybių pažinimas ir informacijos sklaida“, kuriuo siekiama išsamiau supažindinti šalies piliečius su vertingiausiomis mūsų krašto teritorijomis – nacionaliniais ir regioniniais parkais, rezervatais ir draustiniais, kad žmonės suvoktų kas ir kodėl saugojama, ką būtina išsaugoti ateities kartoms.

Vienas iš būdų papasakoti apie būtinybę saugoti mūsų krašto vertybes – dalyvavimas šalies didžiųjų miestų mugėse, kurios pritraukia daug lankytojų. Liepos 29-31 dienomis visos Lietuvos žmones į Klaipėdą kviečia didžiausias vasaros renginys Jūros šventė.  Tradicinėje mugėje bus galima susipažinti su Lietuvos saugomomis teritorijomis, o jose gyvenantys Saugomų teritorijų produkto ženklo turėtojai pasiūlys įvairiausių išskirtinių gėrybių – nuo juodosios keramikos dirbinių iki medaus.

Gamtos turtai        

Lietuvos pajūrio ruožas tėra mažytis, tačiau čia gausu vertingų vietų. Pajūrio regioninio parko įžymybę – Olando kepurę – žino daugelis. Tai 24,4 m aukščio skardis, nuo kurio atsiveria tobuli vaizdai. Netoliese yra Plocio gamtinis rezervatas, Nemirsetos bei Šaipių kraštovaizdžio, Karklės botaninis, Kalotės botaninis-zoologinis, Karklės talasologinis (jūrinis) ir Karklės etnokultūrinis draustiniai.

O štai Kuršių nerijos nacionalinis parkas – vertingiausias ir labiausiai lankomas unikalus kraštovaizdžio perlas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Iš viso parke suskaičiuojama apie 600 augalų ir daugiau kaip 1000 gyvūnų rūšys. O ką jau kalbėti apie baltąsias smėlio kopas, nuo kurių atsiveria nuostabūs vaizdai.

Nemuno deltos regioninis parkas – išskirtinė gamtos, kultūros ir darnaus turizmo vietovė. Pelkėmis ir liūnais apsupta Rusnės sala, kurią juosia Nemuno atšakos. Unikalų kraštovaizdį kuria susipynusios upės, ežeras-lagūna Krokų lanka, apsemtos deltos pievos, Lietuvos Venecija vadinamas Minijos (Mingės) kaimas. 

Nemuno delta – svarbi poilsio vieta keliaujantiems sparnuočiams, čia peri daug retų paukščių. Verta aplankyti Ventės rago ornitologijos stotį. Regioniniame parke įrengti pažintiniai takai, apžvalgos bokšteliai, informaciniai stendai. Turistų pamėgtas Aukštumalos aukštapelkės pažintinis takas suteikia unikalią galimybę susipažinti su aukštapelke, patirti savitą ir nepakartojamą pelkės grožį. 

Išsaugoti vertingiausias natūralias gamtos buveines, augalų ir gyvūnų rūšis ateities kartoms įmanoma, tik mūsų kartai suvokiant – kodėl jas saugoti yra svarbu.   

Daugiau informacijos apie renginius Lietuvos saugomose teritorijose rasite interneto svetainėje www.saugoma.lt ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Facebook paskyroje.

Pranešimą paskelbė: Marijus Olekas, UAB Lietuvis

Parašykite komentarą