Buitis, Namai

Ko negalima leisti į nuotekas?

Kuomet spaudoje pasirodo straipsnis apie iš kanalizacijos vamzdžių traukiamas vištas ar paklodes – skaitome tai kaip anekdotą. Tačiau tai realus gyvenimas su kuriuo susiduriame kiekvienas iš mūsų ir apie tai pačiu netinkamiausiu momentu primena užsikišęs kanalizacijos vamzdis ir atvykusi avarinė tarnyba.

Apie tai ką galima mesti ir nuleisti į kanalizaciją gyvenantys butuose susimąsto retai. Nes kanalizacijos vamzdis gi ne vieno žmogaus, o viso namo ir visi kratosi atsakomybės. Gyvenant nuosavame name visai kas kita –ką prisidirbsi, tą ir turėsi. Dar labiau kreipti dėmesį į tai kas išleidžiama į nuotekas yra linkę tie, pas ką yra nuotekų valymo įrengimai.

Būtent dėl to, kartais manoma, jog nuotekų valymo įrengimai yra sudėtingi prižiūrėti, reikia save riboti ir panašiai. Realybėje, valymo įrenginių turėtojai tik skatinami žiūrėti ką leidžia į kanalizaciją, ką visi turėtų daryti nepaisant to, kokia nuotekų sistema naudojasi.

Rūpintis tuo ką metame ir ką nuleidžiame į kanalizaciją reikia ne tik dėl pavojaus užkišti vamzdžius, o ir dėl to, jog nepadedame, o kaip tik apsunkiname valymo sistemų darbą.

Kaip veikia nuotekų valymas?

Jie kalbame apie nuotekų valymo įrenginius namuose, jie dažniausiai valo nuotekas pasitelkę bakterijas, kurios skaido atliekas, o filtrai išfiltruoja nuotekas iki tokio švaraus vandens, kurį jau galima leisti tiesiai į gruntinius vandenis. Panašiai veikia ir centrinės nuotekų sistemos – čia filtruojamos stambios šiukšlės, keliais etapais valomos nuotekos iki jos tampa pakankamai švarios leisti į gruntinius vandenis. Tai ilgas etapas, kurį itin apsunkina ir prailgina neatsakingas žmonių elgesys ir visko ko papuolė metimas į kanalizaciją. Tai kas atsiduria nuotekų valymo sistemoje parodo kokie tvarkingi ar netvarkingi esame.

Nesvarbu  kur gyvenate ir kokia nuotekų valymo sistema naudojatės, kiekvieno gyventojo tikslas turėtų būti nemesti į kanalizaciją to, ko nederėtų ir kas apsunkina sistemos darbą. Tad ko nereikia leisti į nuotekas?

  • Stambių daiktų ir šiukšlių. Didelės apimties daiktų, kurie gali užstrigti kanalizacijos vamzdyje ar vamzdžių alkūnėje. Drabužiai, indai, veržliarakčiai, nesmulkinti maisto produktai, kaulai, sauskelnės neturėtų keliauti į kanalizaciją, jų vieta šiukšlinėje.
  • Cheminių medžiagų. Cheminės medžiagos, tokios kaip automobilio tepalai, trąšos, vaistai kenkia nuotekų sistemoms, kurių pagrindas yra nuotekas valančios bakterijos. Stipri chemija sunaikina bakterijas ir nuotekos nėra valomos.
  • Riebalų. Riebalai kimba prie kanalizacijos vamzdžio sienelių ir sudaro besikaupiančias apnašas, kurios ilgainiui siaurina vamzdį ir šis galiausiai užsikiša. Taip pat riebalai yra sunkiai apdorojami ir išvalomi, tad apsunkina valymo įrengimų darbą.
  • Maisto produktų. Maisto likučiai turėtų būti utilizuojami specialiuose kompostavimo konteineriuose arba išmetami į šiukšlinę. Patekę į kanalizaciją, ypač nuotekų valymo įrenginius, maisto likučiai pradeda pūti ir skleidžia itin nemalonų kvapą, dažnai sunaikinamos ir bakterijos.

Jeigu elgtumėmės atsakingai prieš save (ir savo sveikatą) bei prieš gamtą, taip pat pakeistume indų ploviklius į ekologiškus, skalbiklius taip pat į ekologiškus ir švaresnius. Kavos tirščiai, maisto likučiai ir viskas ko nesugalvojame kur daugiau dėti, neatsidurtų kanalizacijoje grasindami užkišti sistemą arba sunaikinti nuotekas skaidančias bakterijas.

Parašykite komentarą