Purios, minkštos, mielinės ir mažiau nuodėmingos už įprastas. Tokios yra Lietuvoje vis labiau populiarėjančios bao bandelės, į lietuvių virtuves bei restoranų lėkštes atkeliavusios iš Kinijos. Šis patiekalas verdamas garuose, todėl dėl savo gamybos technologijos tampa sveikesne alternatyva panašiems produktams. Tačiau lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai pabrėžia – bao bandelės yra ir be galo gardžios, puikiai tinkamos valgyti vienos, prie sriubos, daržovių patiekalų, taip pat papildomos pačiais įvairiausiais įdarais. Tuo metu jas pasigaminti namuose, anot prekybininkų, nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti – tereikia žinoti keletą gudrybių.
Specialus puodas nebūtinas
Tai, kad Azijos virtuvės patiekalai sparčiai skinasi kelią į lietuvių širdis, rodo augantys šių produktų pardavimai „Maximos“ parduotuvėse. Apie tai kalbanti „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė priduria: etninės virtuvės produktų pirmąjį šių metų pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, prekybos tinkle parduota net 45 proc. daugiau.
„Tokias tendencijas galima paaiškinti dvejopai. Lietuvių norą rinktis Azijos šalių produktus dar iki pandemijos skatino išaugęs kelionių į egzotiškus kraštus skaičius. Savo kulinarinę patirtį keliautojai atsiveždavo į namus, o sumažėjus galimybėms vykti ten ilsėtis, įspūdžių troškulį, tikėtina, jie malšina svetur pamėgtais ir išbandytais skoniais. Iš kitos pusės, azijietiški patiekalai daugelio vertinami ir dėl savo sveikesnio paruošimo bei mažesnio kaloringumo nei kitų šalių virtuvėse“, – pabrėžia E. Dapkienė.
Su jos žodžiais sutinka ir „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė. Kalbėdama apie bao bandeles, pašnekovė pažymi – šis patiekalas, priešingai nei visi kiti mieliniai gaminiai, yra ne kepamas aliejuje ir dideliame karštyje, o verdamas garų puode. Todėl, pasak B. Baratinskaitės, tokia gamybos technologija užtikrina, kad jos nekaupia riebalų. Be to, turi mažiau kalorijų, nei, pavyzdžiui, įprastos sumuštinių bandelės.
„Visgi gali pasirodyti, kad specialus šio patiekalo gamybos procesas yra neįveikimas namų sąlygomis. Tačiau viskas – priešingai. Bao bandelėms tinkantį garų puodą galima pasidaryti patiems. Reikės užvirti vandenį įprastame puode, uždėti sietelį, viską uždengti dangčiu, suvyniotu į virtuvinį rankšluostį. Lengvai pagaminama ir bandelių tešla. Ji kildinama apie porą valandų, o paruoštas patiekalas pagarinamas geras 10 minučių. Visa tai reikia išmėginti bent kartą – po to bao bandeles gaminti bus išties lengva, o sykį paragavus, šis Azijos virtuvės delikatesas taps vienu mėgstamiausių pusryčių arba pietų valgių“, – sako B. Baratinskaitė.
Todėl, atskleidusi patiekalo gamybos gudrybes, „Maximos“ maisto ekspertė dalijasi receptu, kuriuo vadovaujantis jį namuose lengvai galės pasigaminti kiekvienas.
Tradicinės garuose virtos bao bandelės
Reikės: 500 g miltų; 1,5 stiklinės pieno; 1 šaukšto aliejaus; 1 šaukšto cukraus; 20 g šlapių mielių; po šaukštelį druskos ir kepimo miltelių.
Į dubenį supilkite pieną, sudėkite mieles, išmaišykite. Palikite geras 10 minučių pastovėti. Tada į kitą dubenį suberkite miltus, druską, cukrų, kepimo miltelius, išmaišykite. Supilkite mielių masę, aliejų, plaktuvu pamaišykite apie 5 minutes. Dubenį uždenkite virtuviniu rankšluosčiu, leiskite tešlai pakilti apie 2 valandas. Palaukite, kol ji taps dvigubai didesnė. Tada tešlą iškočiokite iki pusės centimetro storio, stikline išspauskite apvalias bandelių formeles. Jas patepkite aliejumi, perlenkite pusiau ir sudėkite ant nedidelių kepimo popieriaus gabalėlių. Suklokite į skardą, palaukite dar apie valandą. Tuomet puode užvirkite nedidelį kiekį vandens, ant puodo dėkite sietelį, kurio vanduo neturi siekti. Viską uždenkite dangčiu, įvyniotu į virtuvinį rankšluostį. Bandeles su kepimo popieriumi po apačia reikia dėti būtent ant sietelio ir greitai uždengti, garinti apie 10 minučių.
„Kai patiekalas jau paruoštas, galima pasigaminti įdarą. Visavalgius nustebintų paruoštas iš traškios vištienos. Jai reikės krūtinėlės, sojos padažo, saldžios ir rūkytos paprikos, džiūvėsėlių, kiaušinio, miltų ir alyvuogių aliejaus. Viskas labai paprasta. Pirma, vištieną reiktų pamarinuoti su prieskoniais ir soja, palikti nakčiai šaldytuve, o vėliau iškepti orkaitėje, apvoliojus miltuose, kiaušinio plakinyje ir džiūvėsėliuose. Norintiems be mėsos, galima į bandeles sudėti trumpai ryžių acte su cukrumi marinuotų agurkų, korėjietiškų morkų salotų ir kalendros lapelių. Skonis bus fantastiškas“, – tikina B. Baratinskaitė.
Apie prekybos tinklą „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.
Pranešimą paskelbė: Rūta Pastarnokienė, UAB „Fabula ir partneriai”