Kelionės

Keliautojų psichologiją veikia vis realistiškesnės kino juostos: atostogoms dažnai renkasi žymiausių scenų vietas

Kino filmai dažnai padeda pabėgti nuo realybės, leidžia mintimis įsikūnyti į filmo personažo gyvenimą ar pažinti prieš tai neregėtas kultūras bei šalis. Vis dažniau keliautojai per savo atostogas pasirenka aplankyti mėgstamos kino juostos filmavimo lokacijas ir patirti filmų personažų gyvenimą iš arti. Pasak „Novaturo“ komunikacijos vadovės Miglės Bielinytės, toks ekraninis turizmas kasmet populiarėja, o planuodami savo atostogų scenarijų keliautojai neretai nori įtraukti ir filmų išgarsintas lokacijas. Anot „Kino pavasario“ komunikacijos ir marketingo vadovės Daivos Gylytės, kinas turi galią paveikti mus vizualiai ir emociškai, tad nenuostabu, jog išėję iš juostos, kurioje vaizduojama viena ar kita šalis, užsinorime ten nukeliauti.

Vis populiarėjantis ekraninis turizmas

Kino filmuose, serialuose ir net muzikiniuose klipuose rodomos kelionių kryptys dažnai tampa turistų traukos vietomis. Į jas žmonės keliauja norėdami tiek pailsėti, tiek siekdami susipažinti su ekrane rodytos šalies kultūriniais ar gamtiniais paminklais. Tokių pavyzdžių gausybė: nuo „Žiedų valdovo“ gerbėjus traukiančios Naujosios Zelandijos iki „Sostų karų“ fanų pamėgto Dubrovniko kurorto Kroatijoje. Pasak „Novaturo“ komunikacijos vadovės Miglės Bielinytės, pastebima, kad žmonių, pasiryžusių keliauti į savo mėgstamo filmo ar serialo filmavimo lokacijas, vis daugėja.

„Ekraninio turizmo poveikis matomas visame pasaulyje. Serialo „Emily in Paris“ gerbėjai būriais keliavo į Paryžių, Hario Poterio sagos mylėtojai atostogas planuojasi Jungtinėje Karalystėje, o „Stranger things“ ar „Černobylio“ serialo mėgėjai traukė į Lietuvą apžiūrėti garsiųjų filmavimo vietų. Šio reiškinio aspektus tam tikra prasme galima matyti ir turizmo rinkoje, kai aktyvinamos kelionės į šalis ar miestus, kuriuose buvo filmuoti populiarūs filmai ar serialai, taip pat į pažintines keliones įtraukiami ekrane matyti objektai“, – mintimis dalinasi ekspertė.

Ekraninis turizmas ne tik leidžia keliautojams gyvai pamatyti mėgstamas serialų vietas, bet ir turi įtakos turistus priimančios valstybės ekonominei naudai. Tokiose šalyse didėja viešbučių, maitinimo bei pramogų vietų, gidų paklausa. Toks potencialas dažnai išnaudojamas ir turizmo rinkoje – kelionių organizatoriai prisitaiko prie keliautojų poreikių ir siūlo ekskursijas, patirtis, kad filmų gerbėjai galėtų savo kailiu patirti visapusišką kino nuotykį.

Pasak „Novaturo“ komunikacijos vadovės, filmai nukelia į kitą pasaulį, kuriame išskirtiniai vaizdai žadina vaizduotę. Šį procesą stengiamės atkartoti ir savo atostogomis realybėje: dažnai vieną ar kitą kryptį renkamės dėl išskirtinių patirčių.

„Filmai ir kelionės turi gana daug panašumų. Abu padeda pabėgti nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių, o kartu pasinerti į išskirtinius įspūdžius. Kelionės sukelia tokias emocijas, kurias galima patirti ir žiūrint gerą filmą, kuris dovanoja atradimo džiaugsmą, netikėtumo potyrį, buvimą akimirkoje. Tiesa, kai keliautojai nori pamatyti vien kino įkvėptas lokacijas, visada raginame žiūrėti plačiau ir nesikoncentruoti į vieną objektą – pasiimkite iš kelionės visus įspūdžius, per daug neapsiribokite ir maksimaliai patirkite naujų vietų atradimą“, – pataria M. Bielinytė.

Filmai sukuria atostogų atmosferą

Ekraninio turizmo didėjimas siejamas su įtraukiančiomis filmų istorijomis. Joms tampant vis labiau tikroviškomis, žmonės nori susitapatinti su savo mėgstamais veikėjais ir patirti tai, ką patyrė filmų personažai. Pasak „Kino pavasario“ komunikacijos ir marketingo vadovės Daivos Gylytės, toks realybės ir išgalvoto pasaulio susiniveliavimas gali padėti žmonėms ne tik pamiršti savo buities rūpesčius filmo metu, bet ir paskatinti nuvykti į kine rodytas vietas.

„Kinas turi didžiulę galią paveikti mus ne tik vizualiai, bet ir emociškai. Žiūrėdami filmus pasineriame į juose vaizduojamus scenarijus, jų kuriamą aplinką, susitapatiname su ekrane matomais personažais. Tad, kaip ir atostogų metu, taip ir žiūrėdami filmus galime trumpam atsitraukti nuo kasdienių rūpesčių ir pakeliauti po dar nepažintus kraštus“, – apie kino psichologiją pasakoja D. Gylytė.

Pastebima, kad pastaruoju metu kino žiūrovų skonis darosi vis subtilesnis. Jie kino salėje nori išvysti ne tik įkvepiančią istoriją, bet ir unikalius gamtos bei urbanistikos peizažus. Pasak „Kino pavasario“ atstovės, tokie vaizdai padeda kelioms valandoms susikurti kelionės atmosferą.

„Filmų, kurių veiksmas vyktų atostogas menančioje aplinkoje, tikrai nemažėja. Ne visada jie apie atostogas ir poilsį, tačiau veikėjai neretai save atranda karščiausiuose pasaulio paplūdimiuose, įspūdingų peizažų fone. Nutinka ir taip, kad rami išvyka į saulėtą kurortą tampa kvapą gniaužiančiu trileriu ar jautria šeimynine drama. Žiūrovams tikrai patinka nusikelti į tolimiausius žemės kampelius, pažinti tolimas kultūras ir atsidurti įspūdingų kraštovaizdžių apsuptyje. Tokią tiesą byloja ir tai, kad Alpių grožio pilnas filmas „Aštuoni kalnai“ buvo vienas žiūrimiausių „Kino pavasario“ filmų“, – sako D. Gylytė.

Filmas ir kelionė turi daugybę panašumų

„Kino karavanas“ – tai vasariškoji „Kino pavasario“ iniciatyva, kurioje žiūrovai kviečiami nusikelti į filmų pasaulį po atviru dangumi. Programoje netrūksta ir filmų, skirtų kelionių mėgėjams. Pasak D. Gylytės, festivalio lankytojai nusikels į įvairias šalis, kur drauge su filmų herojais patirs kvapą gniaužiančių nuotykių.

„Kiekvienam kelionių mėgėjui rekomenduojame pamatyti režisierės Charlotte Wells filmą „Po saulės“ ir kartu su Sofi (akt. Frankie Corio) bei jos tėčiu Kalumu (akt. Paul Mescal) paatostogauti Turkijos kurorte. Net neabejojame, kad režisierių Charlotte Vandermeersch ir Felix van Groeningen filmo „Aštuoni kalnai“ aplinka užburs kalnų mėgėjus, o režisieriaus Rimanto Oičenkos trumpo metro filmas „Reisas“ nepaliks abejingų keliautojų, kuriuos žavi jūros bei vandenynai. Na, o jei nuo seno svajojote apsilankyti Romoje, „Kino karavanas“ kviečia jus tai padaryti kartu su Penélope Cruz filme „Begalybė“ (rež. Emanuele Crialese)“, – programą pristato „Kino pavasario“ atstovė.

Parašykite komentarą