Politika ir teisė

AUŠRA Šiauliuose simbolizuos Tautos Laisvę

Paskelbti galutiniai Šiaulių miesto savivaldybės surengto paminklo „Tautos Laivė“ idėjos ir projekto konkurso rezultatai – konkursą laimėjo projektas „Aušra“, kurio autoriai – „Arch Box“ architektai iš Klaipėdos.

Paminklo „Tautos Laivė“ idėjos ir projekto paieškos užtruko trejus metus, prireikė trijų konkursų, kol pagaliau buvo rastas sprendimas ir išrinktas projektas, kuris turėtų būti įgyvendintas reprezentacinėje Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštėje. Iš aštuonių konkursui pateiktų darbų palankiausio komisijos vertinimo sulaukė projektas „Aušra“, kuris  pripažintas kaip geriausia idėja Tautos Laisvės įamžinimui. Konkurso vertinimo komisiją sudarė žinomi savo srities specialistai: pirmininkas skulptorius prof. Gediminas Karalius, nariai – skulptoriai Algirdas Bosas ir Algirdas Kuzma, architektai Audrys Karalius, Laimonas Bogušas, doc. Saulius Pamerneckis ir Vytenis Rudokas. Recenzentai – skulptorius Gediminas Piekuras ir  architektė Giedrė Mendoza Herrera. „Aušra“ – tai 25 metrų aukščio keturkampis betoninis obeliskas, kurio pagrindiniame fasade – Gedimino stulpai ir iš jų iškylantys kiti semantiniai ženklai. Paminklas simbolizuos tautos vertybes ir jų ilgaamžiškumą bei derės kuriamame Prisikėlimo aikštės ansamblyje.

„Manau, kad Šiauliai nuveikė labai didelį darbą ne tik įdėdami daug jėgų organizuodami konkursus, formuluodami užduotis, bet  svarbiausia –  išlaikydami nuoseklumą. Dalyvavau visuose šio paminklo idėjos paieškų etapuose. Pradžioje buvo nemažai blaškimosi, kol jau vėliau, antrame etape, susiformavo aiškesnė kryptis – norima vertikalės. O galiausiai buvo labai aiškiai suformuluota užduotis – smailė, obeliskas. Ir taip buvo nuosekliai nueita iki norimo tikslo, siekiant visos rekonstruojamos Prisikėlimo aikštės darnos. Juk būna įvairių madingų laikotarpių, eksperimentų, bet šiuo atveju kuriama viešoji erdvė, kuri turi būti monumentali, patraukli ilgam“, – konkurso rezultatus apibūdino Vertinimo komisijos pirmininkas skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas, prof. Gediminas Karalius. – „Iš pateiktų darbų buvo atrinktas tas, kurį bus galima sėkmingai vystyti toliau. Todėl dabar labai svarbu nepagailėti jėgų ir užsispyrimo projekto idėją išvystyti iki galo, vertinimo komisijos nariai nusiteikę ir toliau konsultuoti bei patarti laimėjusio projekto kūrėjams.“

Geriausiu pripažinto „Aušros“ projekto įgyvendinimo suma numatyta 160 tūkst. Eur, o tai neviršija paminklui pastatyti Šiaulių miesto savivaldybės skiriamos pinigų sumos, kuri paskutiniu metu buvo gerokai sumažinta.

Vertinimo komisijos nario architekto Audrio Karaliaus nuomone, visas procesas labai užsitęsė, todėl truputį jaučiamas nuovargio kartėlis – pirmasis konkursas neįvyko, o galutinis rezultatas paaiškėjo po dar dviejų konkursų. „Visi konkursui pateikti darbai vertinimus gavo su išlygomis, visiems surašytos labai konkrečios pastabos, į kurias kūrėjai turės atsižvelgti. Prie „Aušros“ irgi reikės dar gerokai padirbėti, ieškant tinkamiausių sprendimų. Po pataisymų projektas vėl bus pateiktas komisijai, konsultuosime, tarsimės, nes nenorime likti nuošalyje, norime dalintis atsakomybe“, – sako A. Karalius.

Konkurso vertintinimo komisijos palankiausiai įvertintai „Aušrai“ nedaug nusileido „Laisvės angelas“ (autorių grupė iš Klaipėdos, Palangos ir Kretingos: Gintautas Jonkus, Edmundas Andrijauskas, Petras Grecevičius, Jonas Abromas), „Atminties obeliskas“, kurį kūrė Klaipėdos architektų biuras „Tenesis“, „Laisvės galia“ („ Architektūros linija“, Lietuvos ir Suomijos UAB iš Vilniaus) ir projektas Lietuvių tautos laisvei (autorius – šiaulietis Darius Augulis).

Ramiau buvo diskutuota dėl projektų „Tautos laisvė“ (klaipėdietis Vladas Balsys ir šiaulietis Gintautas Lukošaitis), „Atmintis“ (Vilniaus UAB „Architektų gildija“) ir „Tautos vartai“ (Raimundas Krukonis).

Rolando Parafinavičiaus nuotraukose:

Projektas AUŠRA (autoriai – ĮI „Arch Box“, Klaipėda), Konkurso vertinimo komisijos darbo akimirkos.

Pranešimą paskelbė: Laima Indrašaitė-Lamauskienė, UAB „Žalia linija”

Rekomenduojame
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Parašykite komentarą