Šiuolaikinėje rinkoje dominuoja gausus įvairiausių žaislų pasirinkimas. Blizgantys, grojantys, važiuojantys, mirgantys, tarškantys – įėjus į žaislų parduotuvę gali kiekvienam apsisukti galva. Tačiau nors ir esant tokiai žaislų gausai, sunku atrasti tokį su kuriuo vaikas norės žaisti kuo ilgesnį laiką. Tam, kad būtų įmanoma bent šiek tiek atlikti žaislų segmentaciją, prieš renkantis vertėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų.
Kokios žaislų kategorijos egzistuoja šiai dienai?
Pirmoji kategorija. Joje atsiduria grojantys, ryškiaspalviai bei panašaus tipo žaislai, kurie skatina vaikus atkreipti jų dėmesį į juos, o pačiam vaikui daugiau su juo nieko daryti nereikia.
Antroji kategorija. Joje yra tokie žaislai, kurie imituoja realybę ir atitinka tam tikrus gyvenimo ritualus, o t.y. mašinos įvarymas į garažą, maisto gaminamas, rūpinimasis lėlėmis, pastatų statymas ir pan. Šie žaislai leidžia vaikams improvizuoti.
Trečioji kategorija. Joje yra tokie žaislai, kurie atlieka lavinamąją paskirtį, pavyzdžiui: lazdelės, kaladėlės, įvairūs pabiri elementai, konstruktoriai ir kt. Edukaciniai žaislai vaikams gali būti ir visoje aplinkoje esantys daiktai – akmenys, smėlis, šakelės, kruopos, varžtai ir pan.
Žinoma, ankstyvoje kūdikystėje, vaikui esantys žaislai nėra itin įdomūs. Jis mieliau rinksis stebėti artimųjų veido mimikas ir rankų gestus. Vėliau galima pradėti mąstyti apie lavinamuosius kilimėlius bei ant jų kabinti po vieną žaislą (tam, kad kūdikis galėtų susikoncentruoti ties vienu objektu).
Kodėl darželinukai yra taip skubinami mokytis akademinių žinių?
Vaikams nuo 4 metų vertėtų pradėti ieškoti tokių žaislų, kurie juos mokintų žodžių, dėlioti sakinius, skaityti, skaičiuoti ir pan. Žinoma, nereikėtų su tokiais žaidimais persistengti, nes jų gausa gali sudaryti neigiamas sąlygas vaiko vaizduotei. Vaikams reikia ir tokių žaidimų, kurie išlaisvintų jų vaizduotę bei leistų pasireikšti kūrybiškumui kuriam nėra jokių taisyklių. Būtent tokie žaidimai vaiką paskatins domėtis ir tais, kurie moko tam tikrų gebėjimų, kurių prireiks mokykloje. Na, o tam, kad vaikas norėtų mokytis, pirmiausiai jis turi mokėti save gerai valdyti – sutarti su kitais, kontroliuoti savo emocijas, turėti motyvacijos, gebėti susikoncentruoti. Viso šito vaikas yra mokomas darželyje, o tuomet einant į mokyklą, paskirtas užduotis bus atlikti žymiai lengviau.
Mažiau nereiškia, kad blogiau
Kad jūsų vaikas būtų geras žaidėjas, nereiškia, kad jis turi turėti daug žaislų. Svarbu yra tai, kad jūs parodytumėte, jog tą vieną žaislą galima panaudoti skirtingose situacijose, o įgiję šią patirtį, jie laisvai geba kurti viską patys.
Siekiant ugdyti vaikų fantaziją ir kūrybiškumą, darželiuose stengiamasi išlaikyti balansą tarp įvairiausių žaislų, kad jų gausa nebūtų apsikraunama. Žaislai turi būti palankūs kurti skirtingus siužetus – profesijas ar buitį imituojantys žaislai. Vaikai mėgsta nuolat persirengti skirtingais drabužiais, todėl pravartu turėti įvairių skrybėlių, pirštinių ir skraisčių.