Įvairenybės

Išbandykite: Japonijos šefų gudrybė, kaip tobulai nuvalyti krevetes

Krevetės yra vienas geidžiamiausių delikatesų. Keptos, troškintos, grilintos, virtos – jos visada pamalonina geru skoniu. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad šias jūros gėrybes vis daugiau lietuvių įtraukia į savo valgiaraščius ir mėgsta eksperimentuoti – noriai išbando ne tokius įprastus produktus ir ieško naujų jų gaminimo būdų. Tačiau kad eksperimentai virtuvėje ar prie grilio pasiteisintų, krevetes būtina tinkamai paruošti – dar prieš galvojant apie marinatą jas reikia teisingai nuvalyti.

„Lietuvos pirkėjai nuolat domisi naujovėmis – savo meniu jie plečia atsižvelgdami į naujus produktus, bandydami atkartoti svetur išbandytus skonius ar ieškodami įmantresnių receptų. Pastebime, kad jie vis dažniau ieško ir jūros gėrybių – midijų, skraidkalmarių, aštuonkojų ir, žinoma, krevečių. Norėdami pirkėjams pasiūlyti įvairesnių rūšių šviežios žuvies ir jūros gėrybių ant ledo, kiekvieną mėnesį pristatome vis kitą laimikį, kuris jau pirmosiomis pardavimų dienomis sulaukia dėmesio“, – sako V. Budrienė.

Birželio mėnesio laimikis – baltakojės blyškiosios krevetės. Pasak „Iki“ atstovės Vilmos Juodkazienės, jos pasižymi minkštesne, truputį saldumo turinčia mėsa, jos puikiai tinka tiek užkandžiams ir salotoms, tiek sotiems bei sveikiems pagrindiniams patiekalams.

Vienas pigus ir paprastas produktas užtikrins švarą

Ebi (krevetės) yra vienas populiariausių japonų virtuvės ingredientų. Skaičiuojama, kad vienas šalies gyventojas per metus suvalgo apie 1,5 kg šių gėrybių. Nenuostabu, kad japonai laikomi ir krevečių gaminimo ekspertais, tad iš jų verta pasimokyti gudrybių, kaip tinkamai jas paruošti.

„Jeigu ruošiatės gaminti patiekalą iš didesnių krevečių, reikėtų prieš tai pašalinti ties jų nugara esantį tamsų siūlelį – veną. Nors ji vadinama vena, tačiau iš tiesų tai yra virškinimo sistemos dalis. Nors termiškai apdorotoje krevetėje ji žmogui nėra pavojinga, kai kuriems ji atrodo nepatraukli, be to, joje gali būti smėlio ir žvyro“, – įspėja V. Juodkazienė.

Jei jūsų krevetės be kiautų, tiesiog įpjaukite išilgai nugarėlės ir išimkite veną. Ją nesunku pašalinti net ir nenuimant krevetės kiauto. Žirklėmis arba mažu aštriu peiliu perpjaukite kiautą išilgai krevečių nugarėlės nuo galvos iki uodegos, kad išryškėtų gysla, tada žirklėmis arba peiliu ją ištraukite.

Kitas žingsnis prieš imantis kepimo ar virimo – nuvalyti krevetes, kad jos būtų idealiai švarios. Itin paprasto metodo galima išmokti iš japonų: jie tam dažnai naudoja bulvių ar kukurūzų krakmolą ir druską.

„Kartais krevetės gali pasižymėti ne itin maloniu žuvies skoniu. Tai reiškia, kad ant jų galėjo likti bakterijų. Krakmolas puikiai pašalina tiek jas, tiek kitus plika akimi net nematomus nešvarumus. Paslaptis ta, kad smulkios krakmolo dalelės gali lengvai patekti į visus mažus tarpelius ant mėsos ir po kiautu“, – aiškina maisto žinovė.

Naudojantis šiuo metodu, visų pirma krevetes reikia nuplauti tekančiame vandenyje. Tuomet sudėjus į indą pabarstyti šaukšteliu druskos ir švelniai trinant rankomis gerai išmaišyti. Druska iš krevečių mėsos ims traukti drėgmę, tad kai ant rankų imsite justi gleivėtumą – tai bus ženklas, kad reikia dėti du šaukštus krakmolo ir pilti vandens. Japonai kartais vietoj vandens pila ir sakės arba baltojo vyno.

„Nustebsite pamatę, koks nešvarus bus pirmasis vanduo. Jį kelis kartus pakeisdami ir gerai nuplaukite krevetes. Kai vanduo bus visiškai skaidrus, jūros gėrybės bus švarios ir jau paruoštos kepti, virti ar troškinti“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Azijietiškas marinatas krevečių iešmeliams

Reikės:
Krevečių be kiautų
3 šaukštų sviesto
2 šaukštų sojos padažo
2 šaukštelių šviežiai spaustų laimo sulčių
1 šaukštelio tarkuoto imbiero
2 skiltelių susmulkinto česnako
1 ½ šaukšto cukraus
Smulkintų svogūnų laiškų

Gaminame: Sviestą, sojos padažą, laimo sultis, imbierą, česnaką ir cukrų supilkite į nedidelį puodą ir išplakite. Leiskite pavirti ant vidutinio stiprumo ugnies, retkarčiais pamaišydami. Tada nukelkite nuo ugnies, įmaišykite svogūnų laiškus ir palikite atvėsti iki kambario temperatūros. Apliekite marinatu krevetes ir leiskite joms pastovėti šaldytuve bent valandą.

Iš marinato išimtas krevetes suverkite ant iešmelių. Jei naudojate medinius iešmelius, prieš tai 30 minučių pamirkykite juos vandenyje. Likusį marinatą supilkite į puodą, užvirinkite ir pavirkite 1 minutę.

Įkaitinkite kepsninę iki aukštos temperatūros ir patepkite groteles aliejumi. Krevečių iešmelius dėkite ant grotelių ir iš visų pusių gražiai apskrudinkite. Neperkepkite, nes krevetės taps guminės. Kas kelias minutes krevetes apšlakstykite marinatu.

Patiekite jas apibarstę svogūnų laiškais ir šalia padėkite likusį marinatą indelyje, kad krevetes būtų galima pasiskaninti.

Parašykite komentarą