Bankai ir Draudimas

Gyventojai jau raginami atidėti naujų paskolų ėmimą

Nors gyventojų apklausos rodo, kad nemaža dalis Lietuvos gyventojų spėjo sutaupyti dalį pajamų pandemijos laikotarpiu, vis dėlto siūloma neatsipalaiduoti. Blogiausi laikai, pasak ekonomistų, prasidės rudenį ir jie gali užsitęsti daugiau nei metus. Tad, šiuo metu gyventojai raginami ypač vengti naujų įsipareigojimų, įskaitant greitųjų kreditų ėmimą.

Kokios pasekmės tikėtinos ketinantiems imti paskolas artimiausiu metu?

Finansiniai įsipareigojimai kiekvienam gyventojui sukelia skirtingas pasekmes. Žinoma, turintiems pakankamą finansinį raštingumą, didelių problemų dėl įmokų mokėjimo nekyla. Tačiau, mažiau besidomintiems asmenims dabar paimtas greitas kreditas netolimoje ateityje gali sukelti didelių nemalonumų.

Skolinimasis šiuo metu turėtų būti apribojamas kaip įmanoma labiau. Megapaskolos.lt teigimu, šiuo metu imti paskolą, įskaitant būsto kreditus, yra ypač rizikinga. Taip yra dėl to, kad infliacijos didėjimui artimiausiomis dienomis galo nematyti. Tai reiškia, kad artėjančiais mėnesiais bus pasiektas jos pikas, o kada viskas ims keistis į gerą – nežinia.

Dėl didėjančios infliacijos gyventojo pajamų suma tirps sparčiai, nes atkreiptinas dėmesys, kad ir toliau ženkliai didės ne tik maisto, bet ir energetikos sektoriaus kainos. Nors vyriausybė yra patvirtinusi planą, kurio dėka bus įvestos elektros energijos ir dujų kainų ribos, tai nekeičia fakto, kad pajamas vis tiek suvalgys didėjanti infliacija kitų paslaugų srityje.

Didėjant išlaidoms, o jos artimiausiu metu dar labiau didės kiekvienam namų ūkiui, mažės laisvų pajamų suma. Būtent tai sukels didžiausią pavojų tiems, kurie ketina skolintis artimiausiu metu. Trumpai tariant, jeigu dabar pagal turimas pajamas gyventojas gali mokėti įmokas, tikėtina, kad pasibaigus vasarai, tokios galimybės gali nelikti dėl išaugusių išlaidų.

Planuojantiems skolintis artimiausiomis dienomis ar mėnesiais, ekonomistai pataria įvertinti tokio skolinimosi svarbą.

Būsto paskolų turėtojai taip pat turėtų sunerimti

Svajojantiems apie nuosavo nekilnojamo turto įsigijimą taip pat siūloma išlaukti geresnių laikų. Net ir tie, kurie jau prieš kurį laiką sudarė būsto paskolos sutartis, dabar turėtų nerimauti. Labai tikėtina, kad bankų nustatyta palūkanų norma keisis jau nuo liepos 1 dienos. Tai reiškia tik vieną – būsto paskolų turėtojai sulauks didesnių sąskaitų – mėnesio įmokų dydis išaugs.

Turintiems būsto paskolas, kurių palūkanų norma nėra fiksuota, siūloma detaliau apžvelgti sutartyje nurodytas sąlygas. Finansų ekspertai šiuo metu sulaukia vis daugiau užklausų apie palūkanų fiksavimą kuriam laikui. Gyventojams, turintiems būsto paskolos sutartis, patariama susisiekti su aptarnaujančiu specialistu ir išsiaiškinti ar dėl finansinio saugumo nebūtų naudinga bent jau metams ar dviem fiksuoti palūkanas. Į visus kylančius klausimus turėtų atsakyti būsto paskolos teikėjas.

Tie, kurie dar tik ketina imti būsto paskolą, turėtų atsižvelgti į perspėjimus dėl palūkanų normos kėlimo. Iki liepos pirmosios dar yra likę kažkiek laiko. Tačiau, labai tikėtina, kad sąlygos greitai keisis. Dėl šios priežasties naujiems klientams siūloma išlaukti laikotarpio kai Europos centrinis bankas skelbs naują palūkanų normos dydį. Būtent tuomet bus galima sužinoti kokias tiksliai mėnesio įmokas teks mokėti.

Vasaros laikotarpis ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai yra ypatingai svarbus. Todėl, bet kokie nauji finansiniai įsipareigojimai, įskaitant greituosius kreditus bei būsto paskolas, neturėtų būti prisiimami gyventojų, abejojančių savo galimybėmis netolimoje ateityje.

Parašykite komentarą