Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) atstovai Liuksemburge Europos audito rūmų auditoriams pristatė dumblo apdorojimo įrenginių statybos Vilniaus nuotekų sistemose projektą. Rugsėjį audito rūmai turėtų paskelbti sprendimą, ar projektas buvo vykdomas tinkamai ir ar galima skirti visą numatytą, prašomą paramos dalį.
Susitikimo metu APVA atstovai auditoriams pateikė ne tik projekto vykdymą pagrindžiančius argumentus, tačiau ir vykdytojų bei atsakingų Lietuvos institucijų ir ekspertų paaiškinimus. Auditorių sprendimas bus priimtas rugsėjį, tikimasi, kad jis bus palankus.
Daugiausiai klausimų dėl šio projekto buvo kilę dėl užsitęsusio administracinių sutarčių pasirašymo proceso, avanso vykdytojams išmokėjimo procedūrų bei išaugusių projekto finansavimo kaštų, kurie padidėjo dėl sutarties pasirašymo metu itin pakilusių statybos darbų kainų.
Kadangi APVA atstovai, dar prieš kreipiantis Europos audito rūmų auditoriams, patys teikė užklausas atsakingoms institucijoms Lietuvoje, kontroliavo šio projekto vykdymo eigą bei viešųjų pirkimų organizavimą, Liuksemburge buvo pateikta išsami informacija apie projekto vykdymą bei oficialios institucijų išvados. Jose teigiama, jog vykdant projektą, pažeidimų nerasta.
Nepaisant pradžioje pasitaikiusių trikdžių, projektas įgyvendintas laiku ir jau šių metų vasarą bus visiškai baigtas. Šiuo metu įrenginiai bandomi, todėl sostinės gyventojai, ypač gyvenantys Lazdynų mikrorajone, gali justi tiesioginę projekto naudą – nemalonus iš nuotekų susidariusio dumblo kvapas gerokai susilpnėjęs arba visai nebejaučiamas.
Dumblo apdorojimo įrenginių statybą Vilniuje vykdo Vokietijos bendrovė „WYE Wasertechnik GmbH“, projekto įgyvendintojai – Vilniaus savivaldybė bei įmonė „Vilniaus vandenys“. Bendra projekto vertė siekia apie 156 mln. Lt (be PVM), iš kurių apie 70 proc. planuojama gauti iš ES Sanglaudos fondo. Likusias išlaidas dalinasi „Vilniaus vandenys“ bei Vilniaus savivaldybė.
Apie projektą:
„Vilniaus dumblo apdorojimo įrenginių statyba“ (toliau – projektas) tikslas – sutvarkyti Vilniaus regione susidarantį nuotekų dumblą, įgyvendinti ES direktyvos dėl nuotekų dumblo 86/278/EEB reikalavimus. Tikslinė grupė – Vilniaus miesto ir rajono gyventojai.
Projekto nauda:
Sumažės aplinkos tarša:
– dumblo apdorojimo procesai vyks uždarose sistemose,
– bus įdiegti oro valymo įrenginiai dumblo džiovinimo linijoje ir kitos oro taršos prevencinės priemonės,
– iš dumblo laikino saugojimo aikštelių nebesklis dumblo kvapas.
Pagerės galutinio produkto kokybė:
– dumblo granulės bus praktiškai bekvapė medžiaga,
– dumblo granulės bus iškart transportuojamos į džiovinto dumblo talpas ir laikomos sandariai.
Pūdant dumblą bus išgaunamos biodujos, kurios bus panaudotos elektros energijos bei šiluminės energijos gamybai:
~ 16 mln. kW elektros energijos per metus,
~ 19 mln. kW šiluminės energijos per metus.
Pagaminta energija bus naudojama valyklos gamybinėms reikmėms.
Galutinio produkto drėgnumas – tik 10 %.
Dumblą bus galima panaudoti kaip kurą, žemės ūkyje, komunalinio ūkio tvarkymui, karjerų rekultivacijai ir kt.