Neseniai su tėčiu kalbėjome apie dviračius jų vaikystėje. Kaime apie tokius dalykus kaip dviračiai vaikams niekas nežinojo ir vaikai iškart sėsdavo prie suaugusiųjų. Jei vyriško dviračio kartis trukdė pasiekti pedalus, tuomet dviratis būdavo naudojamas kaip paspirtukas arba šiuolaikinis balansinis dviratis – pasispiri, koja ant vieno pedalo, kita kabo ore ir riedi. Sudėtinga, tačiau dėl to nė vienas ne prasčiau važiuoja dviračiu iki šių dienų. Visgi, norint užtikrinti, jog vaikui būtų ne tik smagu, bet ir patogu bei sveika važinėtis dvirate transporto priemone, reikia parinkti tinkamą jo amžiui. Tad kaip keičiasi dviračiai augant vaikui?
Jau 2-3 metų vaikai tampa aktyvesni ir pageidauja ne tik vaikščioti, bet ir važinėtis. Pirmasis dviratukas idealiu atveju būtų balansinis dviratis, kartais dar vadinamas vaikštykle. Tai nedidelis lengvas dviratis be pedalų. Vaikas apžergęs tokio dviračio rėmą ir atsisėdęs ant sėdynės spiriasi kojomis ir rieda. Šio dviračio esmė – išmokyti vaiką balansuoti ant dviejų ratų, išlaikyti pusiausvyrą. Išmokus balansuoti, jau galima persėsti prie dviračio su pedalais.
Dviratukai vaikams parenkami pagal jų ūgį. Orientacijai, pateikiame tokius skaičius: 75-101 centimetrų ūgio vaikams rekomenduojami dviračiai su 12 colių ratais, nuo 101 iki 115 cm –jau galima rinktis 16 colių, 115-128 cm – 20, o nuo 126 iki 155 cm -24 colių ratai. Suaugusieji tradiciškai važinėja su 26 colių ratais. Tačiau šie skaičiai nėra taisyklė. Tai rekomendacija, tačiau kokį dviratį pasirinkti priklauso nuo pačio vaiko įgūdžių, sugebėjimo valdyti dviratį. Realiai vaikiški dviračiai nuo suaugusiųjų skiriasi tik ratų dydžiu ir rėmo svoriu. Kadangi sėdynės ir vairo aukštis yra reguliuojamas, galima pirkti ir didesnį dviratį, kuris tarnaus ilgiau, o augant vaikui vis pakoreguoti aukščius.
Vaiką į ilgesnius pasivažinėjimus galima imti, kuomet jis jau valdo dviratį su 20 colių ratais. Tuomet realu nuvažiuoti ir 30 km per dieną. Mažesni ratai reikalauja daugiau jėgų ir tenka dagiau minti norint pasivyti suaugusiuosius, o jei pastoviai atsiliekama, vaikui taps nebeįdomu važiuoti dviračiu ir tai taps kančia.